Artykuł Dodaj artykuł

Zalety ocieplania styropianem pasywnym

Izolacja wykonana za pomocą styropianu to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów ocieplenia budynków.

Izolacja wykonana za pomocą styropianu to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów ocieplenia budynków. Jednak nie każdy wie, że ten uniwersalny materiał występuje w różnych wariantach, różniących się od siebie właściwościami. Producenci styropianu oferują szeroki wachlarz płyt styropianowych. W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszy się styropian pasywny. Czym różni się on od standardowego rozwiązania i dlaczego warto wykorzystać go do ocieplenia swojego domu? 

Zalety ocieplania styropianem pasywnym

Passive λ Pro 31

Styropian pasywny najłatwiej rozpoznać po jego charakterystycznej szarej barwie, którą zawdzięcza dodatkowi grafitu. To właśnie dzięki niemu właściwości termoizolacyjne materiału są wyjątkowo dobre.

„Dla przykładu płyty Passive λ Pro 31 firmy Styropmin charakteryzują się współczynnikiem przewodzenia ciepła (lambda) na poziomie zaledwie (λD) ≤ 0,031 [W/(m•K)]. To jedna z najniższych wartości wśród styropianów dostępnych na rynku, a jak wiemy – im niższa lambda, tym lepsze właściwości izolacyjne. Dlatego właśnie styropiany pasywne plasują się w zdecydowanej czołówce materiałów izolacyjnych chroniących przed ucieczką ciepła.” – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin. 

Jak liczyć koszty styropianu pasywnego, czyli dlaczego jest to najtańszy materiał na rynku?

Część osób rezygnuje z wykorzystania styropianu pasywnego kierując się jedynie wyższą ceną w stosunku do standardowych płyt. Jednak wcale nie oznacza to wyższych kosztów podczas użytkowania domu – wręcz przeciwnie. Dzięki doskonałym właściwościom izolacyjnym styropianu pasywnego, zużyjemy go znacznie mniej niż klasycznych, białych płyt . Dzięki temu ściany zewnętrzne będą cieńsze. Co jednak znacznie bardziej istotne, niski współczynnik przewodzenia ciepła styropianu pasywnego sprawi, że mniejszym kosztem osiągniemy komfort termiczny w naszym domu. Wpłynie to bezpośrednio na znacznie niższe rachunki za ogrzewanie już w pierwszym sezonie grzewczym, dlatego takie rozwiązanie jest inwestycją na długie lata. 

Standardy budownictwa przyszłości 

Energooszczędne budownictwo i wykorzystanie ekologicznych materiałów przestają być tylko jedną z możliwości, a stają się koniecznością. Już od 1 stycznia 2021 roku ze względu na zmianę przepisów prawa budowalnego, każdy właściciel domu będzie musiał zadbać o spełnienie bardziej rygorystycznych norm związanych z oszczędzaniem energii. Co więcej, prowadzone są liczne działania, na przykład z ramienia Unii Europejskiej, dzięki którym możliwe jest otrzymanie dotacji na budowę najbardziej energooszczędnych domów. Warto sprawdzić, czy nie spełniamy wymagań jednego z takich programów, ponieważ dopłaty sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W tym przypadku kluczowa jest odpowiednia termoizolacja. Pasywny styropian jest doskonałym rozwiązaniem do wykorzystania nawet w najbardziej energooszczędnych domach, czyli domach pasywnych. Płyty takie jak Passive λ Pro 31 firmy Styropmin sprawdzą się zarówno przy ociepleniu ścian zewnętrznych, szkieletowych ścian działowych, dachów krokwiowych, jak i podłóg na legarach. Ich zaletą są nie tylko bardzo dobre właściwości izolacyjne, ale także rozmaite możliwości zastosowania. 

Artykuł został dodany przez firmę

STYROPMIN Sp. z o. o.

Firma STYROPMIN zajmuje się produkcją i sprzedażą płyt styropianowych wykorzystywanych w różnych gałęziach i sektorach budownictwa. Produkty marki dostępne są zarówno w kilkuset punktach sprzedaży na terenie całej Polski, jak i za granicą.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły