Artykuł Dodaj artykuł

Jak zadbać o czyste powietrze?

Niezbędne do życia, choć zupełnie niewidoczne – powietrze. W dobie pandemii koronawirusa doceniliśmy, jakim cudem jest możliwość swobodnego oddychania – dosłownie i w przenośni, ale… nie każdy oddech jest zdrowy, choć zaopatruje nas w tlen. Ludzkość mierzy się przecież z problemem ogromnego zanieczyszczenia atmosfery.

Jak zadbać o czyste powietrze?

Niezbędne do życia, choć zupełnie niewidoczne – powietrze. W dobie pandemii koronawirusa doceniliśmy, jakim cudem jest możliwość swobodnego oddychania – dosłownie i w przenośni, ale… nie każdy oddech jest zdrowy, choć zaopatruje nas w tlen. Ludzkość mierzy się przecież z problemem ogromnego zanieczyszczenia atmosfery. Co zrobić na gruncie własnego M, aby ograniczyć zjawisko smogu, również globalnie. Wiele zdziałać w tym zakresie możemy, decydując się na termomodernizację starego domu.

Wraz z nadejściem pandemii w magiczny sposób nie zniknęły inne, poważne bolączki ludzkości, do których należy zaliczyć bez wątpienia smog. To niekorzystne zjawisko dla naszego zdrowia, gdyż powoduje obniżenie odporności organizmu. Naukowcy zgodnie twierdzą przecież, że mieszkańcy zanieczyszczonych miast są znacznie bardziej podatni na infekcje. Oddychanie czystym powietrzem jest zatem jednym z ważniejszych elementów, dzięki któremu nasze ciało pozostaje w dobrej kondycji. Jakość tego „życiodajnego paliwa” w znacznej mierze zależy także od nas, indywidualnie. Ten negatywny trend można odwrócić poprzez zmianę stylu życia oraz ulepszenie swojego najbliższego otoczenia. Budynki są bowiem bardzo istotnym emitentem zanieczyszczeń do atmosfery.

Termomodernizacja lekiem 

Co przychodzi nam na myśl, gdy słyszymy słowo „smog”? Kłęby dymu, które wydobywają się z kominów zakładów produkcyjnych? A może spaliny z rur wydechowych aut, stojących w korkach na przedmieściach i ulicach wielkich miast? Zapominamy jednak, że swój udział w powstawaniu tego zjawiska ma także wiele gospodarstw domowych. Budynki odpowiadają bowiem za 1/3 całkowitego zużycia energii i aż 1/5 globalnej emisji gazów cieplarnianych.

– Wciąż za mało promuje się w Polsce zrównoważoną eksploatację budynków. W naszym kraju jest przecież około 3 300 000 domów jednorodzinnych słabo lub nieocieplonych, ich zapotrzebowanie na energię może przekraczać 120 kWh/m2 na rok. Dzięki termomodernizacji można zaoszczędzić do 80% energii. To zatem dobry sposób na ograniczenie emisji zanieczyszczeń trafiających do atmosfery – tłumaczy Paweł Wróblewski, Dyrektor Zarządzający Związku POiD. – Taka inwestycja w lepszą efektywność energetyczną domu powinna być realizowana w określonej kolejności. Zaczynamy zawsze od ocieplenia ścian zewnętrznych i wymiany starej stolarki otworowej na nowe, energooszczędne rozwiązania. Dzięki temu zabezpieczymy skutecznie dom przed stratami ciepła. Następnym krokiem może być zaś modernizacja przestarzałych instalacji i zakup nowoczesnego kotła o niższej mocy z uwagi na mniejsze zapotrzebowanie obiektu na energię. To się zwyczajnie opłaca – dodaje.

W tym procesie bardzo ważną rolę odgrywa prawidłowy montaż zaawansowanych technologicznie wyrobów – to gwarancja, że będą w pełni spełniać swoje funkcje. Dlatego warto prace powierzyć wykwalifikowanej firmie monterskiej. Opłaca się ponadto pomyśleć o systemach alternatywnego pozyskiwania energii, np. ze słońca. W takie rozwiązania może być również wyposażona stolarka w wersji zautomatyzowanej, coraz częściej zakupujemy przecież, np. automatyczne rolety zewnętrzne czy bramy garażowe. Rozwiązania SMART zyskują na znaczeniu, wybierajmy jednak takie, które są eko, a więc energooszczędne.

Ciepło i zdrowo z dofinansowaniem

Termomodernizację domu możemy wykonać z dofinansowaniem z programu „Czyste Powietrze”, który ma na celu właśnie polepszenie jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Co ważne, funkcjonuje on teraz w uproszczonej, przyjaznej dla inwestorów formule. Wniosek można złożyć bez problemu przez Internet. Na jaką dopłatę możemy liczyć przy wymianie stolarki otworowej? W przypadku zakupu nowej stolarki okiennej z systemami montażowymi – 210 zł/m2, a stolarki drzwiowej – 600 zł za m2. Kwoty te dotyczą podstawowego poziomu dofinansowania. Warto sprawdzić, czy jesteśmy uprawnieni do uzyskania podwyższonego poziomu dofinansowania (jest to zależne od dochodów), wówczas wartość dotacji będzie jeszcze wyższa.

Oprócz inwestycji w dom, opłaca się też zmienić swój styl życia na bardziej eko. Co robić? Zacząć segregować odpady w swoim gospodarstwie domowym, częściej korzystać z roweru niż samochodu (ruch to zdrowie), racjonalnie wykorzystywać prąd i wodę podczas wykonywania codziennych czynności… Mogłoby się wydawać, że to małe rzeczy, ale promując je wśród rodziny, przyjaciół, współpracowników, możemy zmieniać świat na lepsze dla nas i przyszłych pokoleń.

Podobne artykuły