Artykuł Dodaj artykuł

Zasady przechowywania broni w Polsce

Od kilku lat posiadanie broni w polskich domach jest możliwe, choć w dalszym ciągu budzi wiele kontrowersji.

Szafa na broń

Od kilku lat posiadanie broni w polskich domach jest możliwe, choć w dalszym ciągu budzi wiele kontrowersji. Prawo do przechowywania broni zostało uregulowane przepisami takimi jak: ustawa z dnia 21. maja 1999 r. o broni i amunicji oraz rozporządzenie ogólne do ustawy o broni, zatwierdzone przez Ministra Spraw Wewnętrznych dnia 26. sierpnia 2014 r. Zgodnie z tymi dokumentami sejfy na broń muszą posiadać przynajmniej klasę S1. Co oznacza to w praktyce? O czym powinniśmy wiedzieć, przechowując broń w domu? Odpowiedzi na te i i inne pytania znajdziesz w przygotowanym przez nas poradniku.

Zasady przechowywania broni w Polsce

Przechowywanie broni - gdzie ją trzymać?

Przed nabyciem broni należy przygotować się pod kilkoma względami. Przechowując ją na terenie mieszkania, trzeba mieć pewność, że będzie ona odpowiednio zabezpieczona. Miejsce to musi być na tyle bezpieczne, by przechowywane w nim środki ochrony nie dostały się w niepowołane ręce, w tym również dzieci. Zgodnie z panującymi w Polsce przepisami prawnymi, osoby posiadające broń są zobowiązane do przechowywania broni w magazynie, w sejfie bądź szafie, w których broń i amunicja będą bezpieczne. Posiadanie magazynu może jednak wiązać się z potrzebą zaaranżowania w tym celu oddzielnego pomieszczenia. Urządzenie takiej przestrzeni wiąże się również z dość sporym wydatkiem. Dlatego optymalnym rozwiązaniem tego problemu jest szafa na broń. Nie zajmuje ona dużej przestrzeni, a jej zakup nie generuje aż tak dużych kosztów. Dobrym rozwiązaniem jest także używanie sejfu. W tym przypadku jednak mogą pojawić się pewne ograniczenia, np. co do ilości sztuk, które mogą się z nim zmieścić. Czym charakteryzują się poszczególne z nich? Nasi eksperci podpowiadają poniżej!

Magazyn broni

To pomieszczenie do przechowywania uzbrojenia, które powinno posiadać ściany murowane oraz odpowiednio zabezpieczone okna i wejście. Ściany tego typu obiektu powinny być wykonane z materiałów niepalnych, co uchroni broń i amunicję przed eksplozją, w razie ewentualnego pożaru. Jeżeli pomieszczenie posiada okna należy je zabezpieczyć instalacjami antywłamaniowymi, np. stalową siatką lub kuloodpornymi szybami. Magazyn musi być wyposażony w system antywłamaniowy, który poinformuje jednostkę zajmującą się ochroną obiektu.

Urządzenia klasy S1

Pod nazwą tą kryją się dwa zasadnicze sposoby przechowywania broni. Należą do nich: szafa na broń oraz sejfy. Oznacza to, że powinny one m.in. być odporne na ataki i włamania, zawierać instrukcje obsługi i instalacji oraz odpowiedni oznakowanie. Ponadto regularnie powinno się je również poddawać testom antywłamaniowym. Ważne jest także by urządzenia wolno stojące, których masa nie przekracza 1000 kg, miały przynajmniej 2 otwory, przez które urządzenie zostanie zakotwione. 

Kolekcjonowanie broni - wytyczne

Osoby, które kolekcjonują broń, powinny używać w tym celu środków wymienionych powyżej. Jeżeli jednak chcą przechowywać sprzęt w gablotach, należy mieć na uwagę, że muszą one spełniać określone wytyczne. Należą do nich m.in.:

  • Stabilna konstrukcja oraz zamknięcie, które spełnia normy przynajmniej 5 klasy PN-EN 12209
  • Możliwość przytwierdzenia gabloty do podłoża
  • Posiadanie wzmocnionych szyb, które charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne

Przechowywanie broni - informacje dodatkowe

Wybór odpowiedniej szafy na broń, to zaledwie jeden z obowiązków, o których spełnieniu należy pamiętać. Przechowywana w niej broń musi być:

  • Rozładowana.
  • Pozbawiona magazynku i amunicji
  • Amunicję należy przechowywać w osobnych pudełkach lub pojemnikach - pod żadnym pozorem nie może znajdować się w magazynkach nabojowych.