Koszyk: BRAK


Artykuł Dodaj artykuł

Kupić gotowy projekt domu czy stworzyć własny?

Dowiedz się czy budowa domu z własnym projektem zawsze jest najlepszym rozwiązaniem? Kiedy lepszy będzie gotowy projekt domu? Jakie są wady i zalety projektów katalogowych? Czy warto zainwestować w projekt indywidualny?

Być może, kiedy podejmowałeś decyzję o budowie wymarzonego domu, miałeś już w głowie jego styl oraz najbardziej charakterystyczne parametry – liczba kondygnacji i sypialni, obecność garażu w bryle budynku itp. Jeżeli przeszedłeś ścieżkę formalności i jesteś posiadaczem działki, na której możesz wybudować dom o wybranych przez Ciebie cechach, czas przejść do kolejnego etapu jakim jest projekt domu. Jako inwestor możesz zdecydować się na gotowy projekt domu dostępny w wybranej przez Ciebie ofercie dowolnego biura projektowego lub wybrać wariant indywidualny i stworzyć własny projekt domu.

Kupić gotowy projekt domu czy stworzyć własny?

Gotowy projekt domu – szybsze i tańsze rozwiązanie

Wybór gotowego projektu domu to opcja pozwalająca początkowo zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Jeżeli, poza obowiązkową adaptacją do warunków terenowych, Twoja wizja domu niewiele różni się od wybranego projektu, to najprawdopodobniej nie ma konieczności angażowania się w stworzenie projektu indywidualnego. Projekt katalogowy, o ile nie wprowadzasz w nim znaczących zmian konstrukcyjnych, to opcja pozwalająca oszczędzić również czas. Jeżeli gotowy projekt domu jest popularny wśród inwestorów zapewne będziesz miał możliwość zobaczenia realizacji na żywo. W dobie wysokiej popularności forów internetowych i portali społecznościowych, bez trudu znajdziesz opinie o danym projekcie wraz z podpowiedziami co do ponadobowiązkowego dostosowania projektu. Być może, któryś z inwestorów przetestował już planowaną przez Ciebie zmianę układu, likwidację balkonu lub zmianę biegu schodów? Katalogowe projekty domów oparte są zazwyczaj o sprawdzone rozwiązania, które w znacznym stopniu mogą przyczynić się do skrócenia czasu budowy. Wybór projektu katalogowego to także możliwość wstępnego określenia wysokości kosztów planowanej inwestycji.

Pomimo wielu pozytywnych aspektów wyboru gotowego projektu domu, decydując się na tę opcję musisz przygotować się na kilka kompromisów. Niższa cena dokumentacji projektowej oraz skrócony czas jej opracowania generują na przykład potrzebę spełnienia przez Ciebie wymagań co do minimalnej wielkości działki, czy też jej orientacji względem stron świata. Jeżeli od wyboru projektu uzależniasz kupno nieruchomości to powinieneś liczyć się z tym, że etap jej poszukiwań znacząco się wydłuży. Pamiętaj, że wybierając gotowy projekt domu nawet pozornie niewielkie zmiany mogą nieść za sobą konieczność zatrudnienia do adaptacji projektantów branżowych – instalatorów lub konstruktora. Dodatkowe zmiany zakupionego projektu katalogowego zwiększają koszt opracowania dokumentacji projektowej.

Może jednak indywidualny projekt domu? 

Wiesz już, że rodzaj projektu na jaki się zdecydujesz zależy nie tylko od Twoich osobistych preferencji, ale także od warunków trenowych nieruchomości, którą dysponujesz. Jakie czynniki najczęściej warunkują wybór opcji indywidualnej i rozpoczęcie przygotowania własnego projektu domu? Jeżeli posiadasz niewielką działkę, która zlokalizowana jest w zabytkowym układzie urbanistycznym, o specyficznym ukształtowaniu terenu, nieregularnym kształcie lub gdy przez działkę przebiega ograniczająca możliwości budowy infrastruktura podziemna lub nadziemna, warto rozważyć wybór wariantu indywidualnego. Własny projekt domu uwzględni również najbardziej nietypowe wymagania prawne – m. in. te narzucone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Koszt projektu indywidualnego zależny jest w szczególności od wielkości i stopnia zaawansowania budynku, regionu, doświadczenia i renomy biura projektowego. Zazwyczaj jest on wyższy aniżeli zakup i adaptacja projektu katalogowego. Odrębną kwestią jest koszt budowy domu według własnego projektu. Istotną różnicą pomiędzy projektem gotowym, a indywidualnym jest fakt, iż w przypadku tego drugiego koszt budowy domu może zostać wstępnie określony w kosztorysie inwestorskim, który opracowywany jest dopiero po przygotowaniu dokumentacji projektowej. Wybierając własny projekt domu, musisz być świadom, że jego realizacja przewyższa często początkowo założony budżet. O wysokości ostatecznego kosztu budowy decydują w szczególności takie czynniki jak: utrudniona dostępność materiałów lub wykonywanie ich na zamówienie, zastosowanie technologii wymagających specyficznego doświadczenia ekipy budowlanej, częste zmiany wprowadzane na etapie budowy. Te ostatnie wynikają najczęściej z przyjętych w dokumentacji rozwiązań indywidualnych, które ostatecznie mogą okazać się nietrafione.

O wyborze projektu indywidualnego może zdecydować możliwość posiadania domu niepowtarzalnego, przy równoczesnym harmonijnym wpisaniu się w otoczenie. Jeżeli Twoje potrzeby są sprecyzowane, a żaden z gotowych wariantów im nie odpowiada, śmiało rozpocznij pracę nad własnym projektem domu. Doświadczony projektant oraz jasno określone priorytety znacząco skrócą proces projektowy. Komfort stworzenia „projektu na miarę” znajdzie odzwierciedlenie w zadowoleniu z przeprowadzonej inwestycji.

Podobne artykuły