Artykuł Dodaj artykuł

Jak wybrać projekt domu? Dom ze strychem czy bez?

Budowa domu to duże przedsięwzięcie finansowe i poważne zadanie logistyczne.

Jak wybrać projekt domu? Dom ze strychem czy bez?

Budowa domu to duże przedsięwzięcie finansowe i poważne zadanie logistyczne. Jest bardzo wiele decyzji, które należy podjąć w czasie procesu powstawania domu. Jednak jedną z najważniejszych decyzji należy podjąć już na samym początku. Dom ze strychem czy bez? Kiedy warto zdecydować się na dom z poddaszem? Dom ze strychem czy bez? Jest to pytanie, które pojawia się, gdy tylko w rodzinie powstaje plan wybudowania własnego domu. Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od wielu czynników. Dom ze strychem jest idealny dla osób, które planują powiększenie rodziny. Młodzi ludzie decydujący się na dom nie potrzebują tak dużej powierzchni, gdy na świecie pojawiają się dzieci dom bardzo szybko robi się za mały. Powierzchnia, która do tej pory była wystarczająca nagle staje się ciasna, a dom przepełniony. Jest to idealny moment na wykończenie strychu i zrobienie dodatkowych sypialni czy pokoju dziecka. Kolejnym argumentem, który przemawia za budową domu z użytkowym poddaszem jest brak całej kwoty niezbędnej do wykończenia domu. W takiej sytuacji wykończenie strychu można zostawić na czas, gdy sytuacja finansowa na to pozwoli. Jest to rozwiązanie, które pozwala na wykończenie domu w dogodnym czasie bez rezygnacji z komfortu mieszkania. Jednocześnie inwestor nie jest zmuszony do posiłkowania się kredytem, by skończyć budowę.

Zalety domu ze strychem

Dom ze strychem to szansa na uzyskanie większej powierzchni, gdy działka nie ma idealnych rozmiarów lub kształtu. Dzięki wykorzystaniu możliwości budowania w górę, dom ze strychem będzie idealnie komponował się z mniejszą działką, a mieszkańcy będą mogli uzyskać taką powierzchnię, jaką sobie zaplanowali. Dom ze strychem to idealna propozycja na małą działkę, dzięki temu nie będzie zajmował całej dostępnej powierzchni. W ten sposób można na działce wygospodarować miejsce na ogródek, grilla czy plac zabaw dla dzieci. Wymieniając zalety domu ze strychem, nie można zapomnieć o stronie wizualnej. Dom ze spadzistym dachem jest marzeniem wielu osób. Wygląda on niezwykle estetycznie. Dodatkowo na strychu można stworzyć pokoje dla dzieci lub klimatyczne sypialnie. Wiele osób uważa, że skosy powodują utratę cennej powierzchni, ale dla wielu ludzi skosy powodują, że dom ma niezaprzeczalny urok i klimat jedyny w swoim rodzaju. Umieszczenie okien w dachu powoduje, że budzenie się w sypialni ze skosami, do której zagląda poranne słońce jest niezwykle przyjemne. Zasypianie pod gwieździstym niebem jest bezcenne. Dom z poddaszem użytkowym pozwala na umieszczenie strefy dziennej na dole, natomiast osobistych, prywatnych pokoi na poddaszu. Jest to bardzo wygodny i jasny podział na strefy, który porządkuje życie. Zaleta domów z poddaszem jest niski koszt ich utrzymania. Dom, który jest prawidłowo ocieplony nie generuje wysokich kosztów ogrzewania. Ciepłe powietrze, które powstaje na parterze domu unosi się i ogrzewa wyższe kondygnacje. Dzięki temu ciepło jest dobrze wykorzystane, by jednak tak się stało już na etapie budowy należy pamiętać o ociepleniu domu.

Wady domu ze strychem

Decydując się na budowę domu ze strychem należy rozstrzygnąć, jaki kształt będzie miał dach. Dach wielospadowy wygląda bardzo ciekawie, jednak wpływa on bardzo znacząco na koszty budowy domu. Większa ilość spadów to konieczność użycia dodatkowych materiałów, koszt dodatkowej robocizny, a następnie koszt utrzymania domu. Inwestor musi wiedzieć, że dach wielospadowy to więcej mostków cieplnych, które powodują znaczny wzrost kosztów ogrzewania domu. Trzeba pamiętać, że dom z poddaszem nie jest przeznaczony dla osób starszych czy z niepełnosprawnością ruchową. Schody mogą być poważnym wyzwaniem, które mogą bardzo utrudnić życie lub wręcz uniemożliwić korzystanie z niektórych części domu.

Cena projektu domu ze strychem

Cena projektu domu z poddaszem użytkowym jest uzależniona od wielkości domu. Najpopularniejsze projekty domów, których metraż waha się w granicach 100 – 150 m2 można kupić już za 2 000 złotych. Cena projektów domów większych 3 000 – 4 500 złotych. Na koszty projektu wpływa wiele czynników. Duże znaczenie ma rodzaj zastosowanych rozwiązań. Dom, w którym dach jest dwuspadowy będzie tańszy niż projekt domu z dachem wielospadowym, który jest skomplikowany i pracochłonny. Nie bez znaczenia jest też konstrukcja dachu - przy zastosowaniu nowoczesnej więźby prefabrykowanej i wiązarów MGDachy można sporo zaoszczędzić. Kupując gotowy projekt domu trzeba pamiętać, ze konieczna jest adaptacja projektu do wymagań terenu, czy dostosowanie do wymagań miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Decyzja o budowie domu parterowego lub z poddaszem nie jest łatwa. Do tego trzeba pamiętać, że wybór projektu domu będzie miał wpływ na całe życie rodziny. Bardzo ważne jest określenie swoich wymagań, możliwości finansowych, a następnie dopasowanie projektu domu do stylu życia rodziny. Bardzo często popełnianym błędem przez inwestorów jest wybór domu o zbyt dużej powierzchni, która następnie nie jest wykorzystywana jest natomiast poważnym kosztem w budżecie domowym. Trzeba pamiętać, że każdy dom trzeba ogrzać, a jest to koszt, który dla właścicieli domów jest najbardziej znaczący.

Artykuł został dodany przez firmę

MGProjekt Pracownia Architektoniczna s.c.

MGProjekt Pracownia Architektoniczna została założona w 1998r. Oferta pracowni zawierająca początkowo plany na indywidualne zamówienie w 2000r rozszerzyła się o gotowe projekty domów jednorodzinnych i rezydencji oraz domy energooszczędne.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły