Artykuł Dodaj artykuł

Mosty - proste konstrukcje do trudnych zadań

Budowa mostów jest domeną najlepszych inżynierów. Zaprojektowanie zarówno stałej przeprawy jak i tej czasowej wymaga dużej wiedzy i umiejętności. Jakie mosty drogowe możemy spotkać na swojej trasie?

Budowa mostów jest domeną najlepszych inżynierów. Zaprojektowanie zarówno stałej przeprawy jak i tej czasowej wymaga dużej wiedzy i umiejętności. Jakie mosty drogowe możemy spotkać na swojej trasie?

Słowem wstępu warto odnieść się do tego, czym w zasadzie są mosty. Jest to rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej, której konstrukcja pozwala na pokonanie przeszkody wodnej lub lądowej. Istnieje podział tych konstrukcji ze względu na miejsce wykorzystania. Wiadukt jest obiektem, który instaluje się nad suchymi przeszkodami np. wąwozami, a także nad trasami drogowymi oraz kolejowymi. Z kolei estakady znajdziemy nad terenami zabudowanymi. Występują ponadto mosty inundacyjne nazywane zalewowymi, a także mosty rzeczne.

Mosty - proste konstrukcje do trudnych zadań

Obiekty te można podzielić według innych kryteriów jak np. ze względu na rodzaj drogi, rodzaj materiału, z których są zbudowane, jak i ze względu na charakter ustroju nośnego. Sprawdźmy, gdzie wykorzystuje się mosty tymczasowe.

Współczesne mosty

Współczesna technologia pozwala na budowę zapierających dech w piersiach konstrukcji. Niektóre mosty poprowadzone są wśród malowniczych krajobrazów. Jest to również dobra alternatywa dla dróg, których budowa byłaby nieuzasadniona ekonomicznie ze względu na trudne uwarunkowania terenu np. strome zbocze nad brzegiem zbiornika wodnego. Celem nowych konstrukcji jest ułatwienie transportu kołowego na danym odcinku. W przypadku remontów lub przebudowy istniejącej przeprawy pojawia się konieczność zapewnienia swobodnego przejazdu. Wówczas przydatny będzie most modułowy.

Rozwiązania tymczasowe

Budowa mostów stalowych ma wiele zalet. W przypadku remontu ruchliwego odcina na trasie lub w mieście, postawienie takiej konstrukcji pozwoli na zachowanie ciągłości ruchu. W miejscach, gdzie jest on intensywny, to bardzo ważny parametr. W innym wypadku mogą pojawić się gigantyczne korki lub konieczność wyznaczenia wielokilometrowych objazdów. Jako tymczasowe rozwiązanie dobrze sprawdzi się most belkowy. Różna długość przęseł pozwala na optymalne ich dostosowanie do długości przeprawy. Sprawdzą się one zarówno dla ruchu drogowego, jak i dla pieszych. Oczywiście fuzja obu wariantów jest standardem, nie mniej przeznaczenie można dostosować do potrzeb. Prosta w montażu konstrukcja ułatwia budowę i szybkie otwarcie. Jest to dużą zaletą przy goniących terminach prac.

Budowle do zadań specjalnych

Istnieją sytuacje, w których zastosowanie tymczasowej przeprawy jest trudne. Dotyczy to m.in. obszarów, na których kursują różnego rodzaju obiekty nawodne. W takich sytuacjach instalacja stałej konstrukcji jest niemożliwa. Rozwiązaniem będą mosty składane, które mają szerokie zastosowanie. Budowa modułowa pozwala na dostosowanie wszystkich elementów mostu, aby połączył on dwa brzegi. W momencie, gdy jednostka nawodna będzie opuszczała port lub zatokę, będzie możliwość jego podniesienia. Całość wspierana jest przez regulowany system hydrauliczny. Niezbędny będzie także punkt obsługi i hydrauliczna jednostka kontenerowa. Pozwoli to reagować na potrzeby związane ze zwodzeniem mostu w określonych sytuacjach. Dzięki temu zapewniamy czasowe rozwiązanie, które będzie wspierało dotychczasowe zasady przepływu osób i dóbr.

Mosty modułowe to praktyczne rozwiązanie tymczasowe. Podczas remontu lub budowy nowego mostu doskonale sprawdzi się w każdym miejscu. Prosta instalacja ułatwia wzniesienie konstrukcji, a podział na sekcje daje możliwość dostosowanie jej do potrzeb zleceniodawcy. Dzięki temu można zachować sprawny przejazd i przepływ, niwelując w ten sposób potencjalne utrudnienia.

Podobne artykuły