Artykuł Dodaj artykuł

Czym kierować się przy wyborze Pompy / Hydroforu?

Posiadając dom jednorodzinny, bez możliwości przyłączenia wodnokanalizacyjnego często zastanawiamy się nad rozwiązaniem w postaci własnej studni a co za tym idzie pompy głębinowej bądź hydroforu.

Posiadając dom jednorodzinny, bez możliwości przyłączenia wodnokanalizacyjnego często zastanawiamy się nad rozwiązaniem w postaci własnej studni a co za tym idzie pompy głębinowej bądź hydroforu. Warto już na tym etapie zastanowić się nad rodzajem urządzania i parametrami co pozwoli uniknąć komplikacji w przyszłości.

Czym kierować się przy wyborze Pompy / Hydroforu? MH 1300MH 1300

Do poprawnego wyboru potrzebne nam będą podstawowe informacje jak:

Próba wydajności studni

Jest to sprawdzenie studni pod względem wydajności, powinna wykonać taki zabieg ekipa wykonująca studnię, powinna sprawdzić jej wydajność przez  pompowanie wody przez minimum godzinę, a intensywność czerpania wody powinna przekraczać przewidywane zapotrzebowanie. Jest to bardzo ważna informacja przy doborze urządzania, zabezpiecza przed ewentualnym „sucho biegiem” w przyszłości. Występuje on gdy dobieramy za mocną pompę posiadając za małą wydajność studni, pompa w takim momencie pracuje na sucho, skutkuje to nawet zniszczeniem pompy.

Próbne czerpanie wody to nie tylko test studni, ale też możliwości ułożenia się warstw filtracyjnych w wodonośnym złożu. Zwiększa ono czystość wody oraz jakość.

Jakość wody

Badanie wydajności dla np. pompy głębinowej już wiemy że ma bardzo duże znaczenie. Podobnie ważna jest jakość wody, dlatego przy wierceniu studni warto zrobić testy, które oceniają jakość wydobywanej wody. 

Specjaliści sprawdzają jej przezroczystość, zapach, smak, miękkości oraz skład związków chemicznych w tym żelaza. W przypadku nieprawidłowości trzeba zastanowić się nad uzdatniaczem wody, który oczyści ją ze szkodliwych substancji i sprawi, że woda będzie dobra jakościowo. 

Głębokość odwiertu i odległość od domostwa

Kluczowym elementem jest określenie głębokości odwiertu oraz odległości od domostwa, tym samym uwzględnić musimy spadku i wzniesienia, wyliczając stratę. Taki zabieg ma na celu dobór mocy urządzenia do zaistniałych warunków, dając możliwość dobrania ilości podnoszenia pomy wraz z mocą tłoczenia.

Zabezpieczenie przewodu elektrycznego 

Poważnym błędem w instalacji pompy głębinowej jest brak zabezpieczenia przewodu elektrycznego. Przewód nie może być narażony na przeciążenia, bądź uszkodzenia. Aby uniknąć awarii należy zamocować go do rury tłoczonej, wykorzystując plastikowe obejmy. Redukują one naprężenia wpływające na rozciąganie się przewodu pod ciężarem pompy i zabezpieczą przed uszkodzeniem.

Wybór silnika pompy

Uruchomienie pompy obciąża chwilowo instalację prądem o znacznie większej mocy niż standardowy prąd rozruchowy. W silnikach jednofazowych prąd może sięgać nawet 30, co przy częstym użytkowaniu pompy może powodować jej szybką awarię. Przy większych mocach należy zainstalować pompy z silnikiem trójfazowym, umożliwi to swobodny przepływ prądu bez obciążenia instalacji

Artykuł został dodany przez firmę

PHU DAMBAT ADAM JASTRZĘBSKI

DAMBAT to dynamicznie rozwijający się polski producent pomp do wody i osprzętu sprzedawanych pod marką IBO.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły