Artykuł Dodaj artykuł

Krzesło do biurka - jak wybrać odpowiednie?

Każdy, kto pracuje przy komputerze lub po prostu spędza przy nich dużo czasu, wie jak ważny jest dobór krzesła.

Każdy, kto pracuje przy komputerze lub po prostu spędza przy nich dużo czasu, wie jak ważny jest dobór krzesła. Pozycja siedząca jest bardzo obciążająca dla kręgosłupa, dlatego warto jest go odciążyć. To pomoże uniknąć wad postawy, ale też walczyć z bólem pleców i wieloma innymi niedogodnościami. Właściwie dobrane krzesło pozwala zadbać nie tylko o zdrowie, ale też o komfort pracy. Dzięki niemu będziesz mógł zapomnieć o problemach z plecami i skupić się na tym, co najważniejsze - na swojej pracy czy rozrywce zażywanej komfortowo przed ekranem komputera. Żeby do tego doszło jednak warto wiedzieć jak wybrać odpowiednie krzesło do biurka i co ma przy tym największe znaczenie.

Krzesło do biurka - jak wybrać odpowiednie?

  1. Elementy krzeseł biurowych - co jest najważniejsze?
  2. Krzesło biurowe a ciało użytkownika
  3. Regulacja krzesła biurowego - dlaczego ma znaczenie?
  4. Ustawienie krzesła biurowego
  5. Jakie krzesło biurowe wybrać?

Najważniejsze elementy krzesła do biur

Wybór odpowiedniego krzesła biurowego nie jest najłatwiejszy. W końcu to od niego zależy twój komfort pracy przy komputerze i warto poświęcić dość czasu, by podjąć właściwą decyzję. Pozostawienie kwestii zakupu w rękach przypadku nie jest zbyt dobrym pomysłem - krzesło do biurka jest w końcu tym, co ma pomóc twojemu kręgosłupowi utrzymać odpowiednią pozycję i walczyć z bólem pleców. Dlatego przy zakupie krzesła warto przyjrzeć się wszystkim istotnym elementom krzesła. Szczególną uwagę należy poświęcić kwestii:

  • oparcia - najlepsze jest takie, które dostosowuje się do użytkownika i pozwala na przyjęcie naturalnej postawy, która przy okazji będzie najlepsza do pracy i zdrowa dla kręgosłupa
  • siedziska - najważniejsza jest odpowiednia głębokość, bo to od niej zależy podparcie dla nóg. Źle dobrane sprawia, że nogi będą ustawione w niewygodnej pozycji, zgięte pod złym kątem i nadmiernie obciążone
  • regulacji - to właśnie regulacja sprawia, że można dopasować krzesło do swoich potrzeb i różnicować je w zależności od użytkownika
  • podłokietników - oparcie dla twoich ramion też ma bardzo duże znaczenie, bo dzięki niemu możesz przyjąć wygodną pozycję i nie przejmować się tym, że twoje ręce są zbytnio obciążone czy wiszą niewygodnie w powietrzu,

Jak dobrać krzesło biurowe do budowy ciała użytkownika

Krzesło biurowe najlepiej sprawdza się wtedy, gdy można je dopasować do budowy ciała danego użytkownika. Bo wtedy może w pełni sprawdzać się w pracy i przynosić ulgę kręgosłupowi. Dobrej jakości krzesło można dopasować do potrzeb wszystkich - a wszystko dzięki systemowi regulacji podłokietników, wysokości czy stopnia odchylenia oparcia. Warto dobierać krzesło, kierując się, między innymi głębokością siedziska i stopniem jego regulacji - w ten sposób ciężsi użytkownicy będą mogli sobie dostosować krzesło do swoich potrzeb i nieco je podnieść, gdyby osiadło zbyt mocno.

Dlaczego system regulacji krzesła biurowego jest ważny?

Krzesło biurowe bez odpowiedniego systemu regulacji praktycznie nie istnieje. To regulacja wysokości, stopnia odchylenia i wysokości, na której znajdują się podłokietniki pozwala na idealne dopasowanie krzesła do swoich upodobań i budowy ciała. A to z koeli sprawi, że krzesło jest wygodne i użytkowanie go nie grozi bólami kręgosłupa czy nóg. System regulacji sprawia też, że krzesło nabiera cech zupełnie indywidualnych - każde ustawienie może pasować komuś innemu. Krzesła uniwersalne nie sprawdziłyby się w tym przypadku, bo nie ma jednego, określonego wzorca ciała, dlatego każdy czułby się na nim niezbyt wygodnie. Dlatego możliwość dostosowania krzesła pod siebie sprawiła, że popularność tego typu krzeseł znacząco wzrosła. Wyniosło to komfort na nowy poziom. Ciekawą ofertę krzeseł, które możesz dostosować do swoich własnych potrzeb znajdziesz tutaj: https://www.sfmeble.pl/pomieszczenia/biuro/krzesla-biurowe.html.

Jak ustawić krzesło biurowe we właściwy sposób?

Nie tylko wybór odpowiedniego krzesła ma znaczenie, ale też jego ustawienie. Nawet najlepsze krzesło, najbardziej renomowanej firmy, zda się na nic, jeśli będzie niewłaściwie ustawione. Bo krzesło to tylko narzędzie i to od ciebie zależy jak z niego skorzystasz i czy naprawdę wspomożesz swój kręgosłup. Najlepszą metodą na przekonanie się, czy krzesło zostało ustawione we właściwy sposób jest przeprowadzenie "testu łokcia". Polega on na przysunięciu się na krześle jak najbliżej biurka i położenia dłoni na klawiaturze, tak by były ustawione równolegle względem kręgosłupa. Jeśli łokcie tworzą wtedy kąt 90 stopni - pozycja jest idealna, jeśli nie - trzeba będzie zmienić ustawienie fotela.

Krzesło biurowe klasyczne czy kubełkowe?

Wybór krzesła to też decyzja dotycząca jego formy. Można wyróżnić krzesła biurowe klasyczne i kubełkowe - te ostatnie są zwłaszcza bardzo lubiane przez graczy, choć nie tylko. Wszystko w dużej mierze zależy od twoich potrzeb i tego, jak wykorzystujesz komputer i jak dużo czasu przy nim spędzasz. Dopiero jak to ustalisz i zaspokoisz swoje potrzeby komfortu, możesz zająć się kwestią estetyczną - ona też ma znaczenie, jednak nie stawiaj estetyki nad swoim komfortem, bo wygoda pracy jest najważniejsza.

Artykuł sponsorowany