Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Odbiór domu - radość czy niepewność?

Zakup mieszkania czy budowa domu to ważny moment w życiu każdego człowieka. Długo oczekiwane lokum jest wreszcie gotowe do zamieszkania. Pozostają tylko formalności, zaraz po których przystąpić do działania ma ekipa wykończeniowa. Nie powinniśmy się jednak śpieszyć. Dlaczego?

Zakup mieszkania czy budowa domu to ważny moment w życiu każdego człowieka. Długo oczekiwane lokum jest wreszcie gotowe do zamieszkania. Pozostają tylko formalności, zaraz po których przystąpić do działania ma ekipa wykończeniowa. Nie powinniśmy się jednak śpieszyć. Dlaczego?

Odbiór domu - radość czy niepewność?

Radość z zakończenia budowy własnego domu jest nie do opisania. Euforia towarzysząca temu wydarzeniu sprawia, że jesteśmy naładowani pozytywnymi emocjami. Oczyma wyobraźni już urządzamy i dekorujemy kuchnie, salon i sypialnię. Takie podejście, choć przyjemne może być nie do końca rozważne. O ile nie pracujemy w branży budowlanej, o tyle podczas sporządzania protokołu zdawczo-odbiorczego rzadko skupiamy się na detalach. Ściany stoją, okna zamontowane, a drzwi się zamykają, czego więcej chcieć? Otóż w wypadku nieruchomości jest wiele drobnych rzeczy, które mogą być w pierwszej chwili niewidoczne. Nie mniej podczas prac wykończeniowych lub z upływem czasu te niedociągnięcia mogą nas słono kosztować. Jak temu zaradzić?

Specjalistyczna pomoc przy odbiorze

W przypadku zakupu nieruchomości może być sporządzona umowa deweloperska. Zawarte w niej informacje określają zasady odbioru mieszkania. O ile w gestii wykonawcy jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku, o tyle po stronie nabywcy pozostaje kwestia odbioru mieszkania od tego pierwszego. Podobnie ma się sytuacja w wypadku umów zawartych z firmą realizującą projekt budowlany. Przychodzi czas, w którym jesteśmy zapraszani do własnej nieruchomości na oględziny. Po wszystkim sporządza się protokół i jeśli nie znajdą się w nim informacje o znalezionych usterkach, to po jego podpisaniu stają się one naszym problemem.

Oczywiście pojawiają się możliwości skorzystania z gwarancji. Strona umowy ma określony czas na naprawę usterek, ale może to nie być tożsame z naszymi planami zamieszkania. Sytuacja może być tym bardziej skomplikowana, jeśli wynajmujemy mieszkanie, w którym wypowiedzieliśmy umowę, a nie możemy wprowadzić się jeszcze do domu. Nerwy z tym związane nie wpływają na nas zbyt pozytywnie. Pryska również cały czar związany z odbiorem wymarzonego domu. To często spotykane sytuacje, ale można ich uniknąć, a na pewno w znacznym stopniu ograniczyć. Wystarczy pomoc specjalisty lub inżyniera, który ma odpowiednią wiedzę techniczną i praktyczną.

Formalności, o których warto pamiętać

Na spotkanie z deweloperem przychodzimy w dobrym nastroju. Oczywiście te wszystkie pozytywne emocje towarzyszą nam od samego początku. Jest z nami człowiek, który po pierwsze przeprowadzi nas przez meandry dokumentacji i sprawdzi zgodność projektów ze stanem rzeczywistym. Brzmi banalnie, ale ile osób na takie spotkanie przyniesie poziomnice, miarkę czy laser do pomiaru odległości? Ponadto inspektor będzie wiedział, na co zwrócić uwagę i gdzie szukać potencjalnych nieprawidłowości. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której po zamieszkaniu zaczniemy znajdować usterki. Jak się one objawiają? Krzywo osadzone drzwi wejściowe, rury od instalacji wodno-kanalizacyjnej na nieprawidłowej wysokości czy choćby porysowane okno, ale może być tego więcej.

Skorzystanie z usług człowieka zajmującego się odbiorami można porównać do ubezpieczenia. Wyjeżdżając na wakacje, wykupujemy dodatkową polisę. Koszt zwykle niewielki, a dzięki temu jesteśmy bardziej spokojni. Z kolei, jeśli coś się wydarzy, to mamy pewność, że nie zostaniemy obarczeni opłatami np. za przewóz karetką, zabieg czy pobyt w szpitalu. Podobnie odbywa się to przy odbiorze domu. Fachowiec ogląda nieruchomość, sprawdza dokumentacje i stan techniczny. Jeżeli wszystko jest w porządku, to mamy pewność, że faktycznie tak jest. Jeśli znajdą się błędy, braki lub nieprawidłowości, to jest to podstawą do roszczeń naprawy lub wymiany w stosunku do dewelopera albo firmy budowlanej. Dzięki temu możemy uniknąć wielu przykrych sytuacji. Zwłaszcza tych, które mogłyby dodatkowo obciążyć nasz budżet. Warto więc polecić odbiór domu specjalistom, których znaleźć można na https://pewnylokal.pl/odbior-domu.

Moment zamieszkania w naszym własnym, wymarzonym domu to piękna i pamiętna chwila. Oczekiwanie na możliwość odbioru często trwa miesiącami, ale sama finalizacja spraw przebiega bardzo dynamicznie. W tym pośpiechu należy pamiętać, o trzeźwym spojrzeniu na sytuacje. Z kolei, jeśli emocje dają o sobie znać lub po prostu nie mamy praktycznej wiedzy o odbiorze budowlanym, to warto skorzystać z pomocy specjalistów. W nieproporcjonalnie niskiej cenie w stosunku do wartości potencjalnych napraw możemy nabyć „ubezpieczenie” w postaci kompetentnego inspektora budowlanego, który przeprowadzi nas przez odbiór domu. Z takim wsparciem bezpiecznie przebrniemy przez ten etap.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły