Artykuł Dodaj artykuł

Umywalka nablatowa czy podblatowa? - wybierz wygodne rozwiązanie do swojej łazienki

Gdy urządzamy mieszkanie, stajemy przed wieloma większymi lub mniejszymi dylematami. Często zmęczeni podejmowaniem naprawdę poważnych decyzji, nie przejmujemy się szczegółami. To błąd. Bywa bowiem i tak, że gdy „opadnie kurz”, okaże się, że detale, na które nie zwracaliśmy uwagi w ferworze remontu, psują cały efekt.

Gdy urządzamy mieszkanie, stajemy przed wieloma większymi lub mniejszymi dylematami. Często zmęczeni podejmowaniem naprawdę poważnych decyzji, nie przejmujemy się szczegółami. To błąd. Bywa bowiem i tak, że gdy „opadnie kurz”, okaże się, że detale, na które nie zwracaliśmy uwagi w ferworze remontu, psują cały efekt. Można wtedy „machnąć ręką”, powiedzieć „trudno” i żyć na co dzień z nielubianym elementem wystroju, można też zaradzić takiemu scenariuszowi już na początku – przywiązując wagę do szczegółów. Tak, to może być męczące, ale warto się poświęcić, by cieszyć się pięknym wnętrzem przez kolejne lata.

Dobry plan to podstawa

Kiedy remontujemy łazienkę, głównym problemem jest wybór między wanną a prysznicem lub dylemat, czy zmieścić i to, to za cenę wolnej przestrzeni. Nad umywalką mało kto główkuje równie intensywnie. A przecież to bardzo ważny element wyposażenia - nad umywalką pochylamy się przynajmniej kilka razy dziennie. Strefa porannej i wieczornej toalety musi być wygodna. 

Warto więc zastanowić się nad tym, jaką umywalkę wybierzemy, gdzie ją umiejscowimy, jaki blat ją otoczy, na jakiej wysokości zostanie zamontowana. Dzięki dobremu zaplanowaniu przestrzeni, korzystanie z umywalki będzie bardziej ergonomiczne. A przecież chodzi o to, by ułatwiać sobie życie, prawda?

Rodzaje umywalek

Dawniej rynek wyposażenia łazienkowego był ubogi. Teraz opcji jest mnóstwo. Umywalki mogą być białe, ceramiczne, mogą być kolorowe, szklane, przezroczyste, a nawet wykonane z mozaiki. Mają najróżniejsze kształty – od typowych prostokątnych czy owalnych, przez okrągłe lub nieregularne. Umywalki mogą być też nablatowe lub podblatowe. W pierwszej opcji to misa jest na pierwszym planie, w drugim – blat. 

Nie każda umywalka będzie pasować do każdego wnętrza, co warto wziąć pod uwagę już na etapie projektowania. Trzeba też zastanowić się, co jest wygodne właśnie dla nas – bo to, że u kogoś sprawdza się np. szklana, barwna umywalka nablatowa, nie oznacza, że nam też podpasuje.

Umywalki podblatowe

Umywalka nablatowa czy podblatowa? - wybierz wygodne rozwiązanie do swojej łazienki

W przypadku umywalek montowanych pod blatem, uwagę przyciąga nie sama misa, a jej otoczenie. Takie umywalki, zazwyczaj są białe, prostokątne, owalne lub okrągłe.  Ale można wykonać je też materiału, który wykorzystano na blat – wówczas stanowią z nim jedną całość.

Takie realizacje możliwe są przy użyciu konglomeratu kwarcowego od TechniStone®. Wówczas w powierzchni płyty wycina się otwór, a jego dno się obniża pod kątem. Dzięki właściwościom materiału, możliwe są bardziej klasyczne, ale też nowoczesne i nietypowe projekty umywalek. 

Blat scalony z umywalką jest wygodnym rozwiązaniem – nie ma łączeń jak przy klasycznej umywalce podblatowej, więc całość jest łatwa w czyszczeniu. Warto też pamiętać, że konglomerat kwarcytowy to materiał łatwy do konserwacji, za to trudny do zarysowania. Jest odporny na plamy i uszkodzenia mechaniczne, a także bakterie i wodę (nie zmienia też koloru pod jej wpływem). Idealny do łazienki.

Blaty łazienkowe

Blaty od TechniStone® świetnie sprawdzą się także przy typowych realizacjach z użyciem umywalek nablatowych i podblatowych. Konglomerat kwarcytowy jest bowiem nie tylko trwałym materiałem, który łatwo się sprząta. To także produkt estetyczny, który pozostaje modny mimo upływu lat. W końcu klasyka nie wychodzi z mody nigdy.

Kolekcje TechniStone® to mnóstwo kolorów i wzorów, które będą pięknie podkreślać urok białej porcelany – czy to jako kontrastujące, ciemne tło, czy niejako stapiając się wizualnie z umywalką. Gdy sięgniecie po kolorowe, niecodzinne umywalki, w obszernym katalogu produktów TechniStone® też znajdziecie coś idealnego dla siebie.

Umywalki nablatowe

Umywalka nablatowa czy podblatowa? - wybierz wygodne rozwiązanie do swojej łazienki

Jak sama nazwa wskazuje montowane są na blacie, a więc wystają ponad jego linię. Takie umywalki często przypominają misy, a nawet… koryta – wszystko zależy od wielkości łazienki i samego blatu oraz stylu, w jakim urządzono pomieszczenie. Osoby lubiące oryginalne dodatki znajdą umywalki nablatowe w najróżniejszych, niecodziennych wzorach i kolorach, np. zielony liść czy misa w kwiatowy, barwny wzór. Wtedy umywalka staje się nie tylko „sprzętem” codziennego użytku, ale i ozdobą.

W przypadku takich umywalek domownicy mają jednak nieco więcej sprzątania – misę trzeba przecież czyścić z każdej strony, również z zewnątrz.

Umywalki nablatowe są wygodne dla wyższych osób, za to niskim mogą utrudniać toaletę (wtedy lepiej sięgnąć po umywalkę podblatową). Ponieważ misę mocuje się na blacie, a nie w niego wmontowuje, jest wyżej, co dla wysokich domowników będzie ułatwieniem i może przemówić za takim, a nie innym wyborem.