Artykuł Dodaj artykuł

Materiał na skuteczne ogrzewanie podłogowe

W czasach inteligentnych rozwiązań pracą ogrzewania podłogowego steruje automatyka, która zapewnia komfort cieplny przy oszczędności energii. Maksymalnej efektywności takiej instalacji nie da się jednak uzyskać bez odpowiednich rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych.

W czasach inteligentnych rozwiązań pracą ogrzewania podłogowego steruje automatyka, która zapewnia komfort cieplny przy oszczędności energii. Maksymalnej efektywności takiej instalacji nie da się jednak uzyskać bez odpowiednich rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych.

Szybki postęp techniki budowlanej i nowe, inteligentne rozwiązania sprawiają, że nasze oczekiwania związane z poczuciem komfortu w domu rosną. Nowoczesne instalacje wodnego ogrzewania podłogowego w idealny sposób spełniają te potrzeby, gdyż są zupełnie bezobsługowe, w zasadzie nie wymagają konserwacji i dają dużą swobodę projektowania wnętrz. Przede wszystkim jednak zapewniają wysoki komfort cieplny przy niższym wydatku energii niż tradycyjne grzejniki. Maksymalne korzyści z użytkowania takiej instalacji można jednak uzyskać tylko pod warunkiem jej odpowiedniego zaprojektowania. Planując ją, należy patrzeć na to zagadnienie kompleksowo, uwzględniając nie tylko strefy grzewcze, urządzenia i elementy sterowania, ale także wylewki i termoizolację podłogi, które stanowią podstawę efektywnego ogrzewania podłogowego.

Efektywne oddawanie ciepła do pomieszczenia

O tym, czy i w jakim stopniu będziemy mogli się cieszyć zaletami wodnego ogrzewania podłogowego, decyduje w dużej mierze rodzaj wylewki, która przykrywa rury grzewcze. Odpowiednio dobrana, nie zatrzymuje ciepła emitowanego przez instalację, ale przewodzi je i oddaje do pomieszczenia. Dzięki temu podłoga nagrzewa się szybko i równie szybko ulega schłodzeniu, co pozwala na elastyczne regulowanie temperatury w pomieszczeniu krótkimi sesjami dogrzewania wtedy, kiedy jest to potrzebne. Bardzo ważna jest przy tym grubość wylewki. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy centymetr obniża sprawność systemu grzewczego i podnosi wydatek energii potrzebnej do uzyskania wymaganej temperatury.

Knauf ThermPodstawą efektywnej instalacji ogrzewania podłogowego są odpowiednie rozwiązania materiałowe
Fot. Knauf Therm

Optymalnym rozwiązaniem jest anhydrytowa wylewka samopoziomująca, która skraca czas ogrzewania o połowę w porównaniu do tradycyjnych, cementowych podkładów. Grubość wylewki dobiera się tak, by przykrywała rury grzewcze na minimalną wysokość 3,5 cm. Zastosowanie lekkiej warstwy anhydrytu o niewielkim współczynniku oporu przewodzenia ciepła sprawia, że nagrzewanie powierzchni podłogi do optymalnego poziomu 29°C trwa zaledwie pół godziny. Alternatywnym rozwiązaniem jest wylewka cementowo-piaskowa, popularnie zwana jastrychem. Ze względu na swoją porowatą strukturę dość słabo przewodzi ciepło, dlatego podczas jego układania należy zadbać o to, by był odpowiednio dogęszczony. Grubość wylewki dobiera się tak, aby zakrywała rury na nieco większą wysokość – około 4,2 – 4,5 cm. Zastosowanie cieńszej warstwy może skutkować pękaniem i kruszeniem się podkładu. Czas nagrzewania podłogi wykonanej z jastrychu do 29°C jest dłuższy niż w przypadku anhydrytowej i wynosi 1,5 godziny.

Zapobiec stratom ciepła

Układana nad rurami wylewka ma za zadanie przewodzić jak najwięcej energii cieplnej, natomiast znajdująca się pod nimi warstwa izolacji powinna ją efektywnie zatrzymywać i odbijać w stronę pomieszczenia. Grubość oraz współczynnik przewodzenia ciepła termoizolacji dobiera się w zależności od miejsca montażu instalacji i projektowanej charakterystyki energetycznej budynku. Minimalne wymagania w tym zakresie określa europejska norma PN-EN 1264 „Instalacje wodne grzewcze i chłodzące płaszczyznowe”. Zgodnie z nią termoizolację podłogi na gruncie dobiera się tak, aby wartość oporu całej przegrody wyniosła R=1,25 m2K/W. 

Knauf ThermPłyty podłogowe Knauf Therm Expert Floor Heating ze specjalną strukturą
Fot. Knauf Therm

Najczęściej zaleca się jednak stosowanie jak najgrubszego ocieplenia, minimum 20 cm styropianu układanego w dwóch warstwach. Jako warstwę spodnią najlepiej zastosować odporne na obciążenia mechaniczne płyty podłogowe EPS z domieszką grafitu o współczynniku przewodzenia ciepła 0,031 W/mK, jak np. Knauf Therm Expert Dach/Podłoga EPS 80 λ 31. Zapewniają one bardzo dobrą ochronę już przy niewielkich grubościach, dlatego dobrze sprawdzą się w sytuacjach, gdy nie ma możliwości podwyższenia poziomu podłogi. Natomiast zewnętrzną warstwę montażową można łatwo stworzyć przy użyciu płyt Knauf Therm Expert Floor Heating o grubości 20 lub 30 mm. Ich specjalna struktura umożliwia mocowanie rur na zatrzask bez dodatkowych akcesoriów. Materiał o gęstości 28 kg/m3 cechuje się ponadto optymalną wytrzymałością na naprężenia ściskające na poziomie CS (10) = 200 kPa oraz na zginanie BS na poziomie 250 kPa. Dzięki bardzo dobremu współczynnikowi przewodzenia ciepła 0,033 W/mK płyty dodatkowo ograniczają straty ciepła w kierunku dolnym. Norma PN-EN 1264 zawiera także wymagania dotyczące izolacyjności termicznej stropów międzykondygnacyjnych. Nie powodują one co prawda strat ciepła do otoczenia zewnętrznego, jednak powinny zatrzymywać je w ogrzewanym pomieszczeniu. Minimalna wartość oporu cieplnego takich przegród wynosi zaledwie 0,75 m2K/W, więc wystarczającym rozwiązaniem będzie pojedyncza warstwa termoizolacji ułożona z płyt Knauf Therm Expert Floor Heating.

 

Artykuł został dodany przez firmę

Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Jesteśmy przodującym producentem styropianu z wieloletnim doświadczeniem w formowaniu części z polistyrenu i polipropylenu spienionego.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły