Artykuł Dodaj artykuł

Technologia laserowa w precyzyjnej i szybkiej obróbce materiałów

Technologia laserowa bardzo szybko znalazła praktyczne zastosowanie w różnorakich branżach.

Technologia laserowa bardzo szybko znalazła praktyczne zastosowanie w różnorakich branżach. Można zatem sformułować stwierdzenie, że na skutek rozwoju technologii CNC całkowicie zmieniło się postrzeganie niektórych procesów wytwórczych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż nie tylko wieloletnie doświadczenie, ale także wiedza dotycząca technologii laserowych umożliwiły dynamiczną ekspansję przemysłu produkcyjnego. Obecnie bowiem cięcie laserem jest postrzegane jest jako najnowocześniejsza, najszybsza oraz najdokładniejsza metoda obróbki materiałowej.

Technologia laserowa w precyzyjnej i szybkiej obróbce materiałów

Jak przebiega proces cięcia laserem?

Cięcie laserowe bez wątpienia jest nowoczesną metodą obróbki, w ramach której wykorzystywana jest wiązka laserowa emitująca dużą ilość energii na względnie niewielkiej przestrzeni. W momencie styku promienia laserowego z powierzchnią obrabianego materiału, transferowana jest na nią potężna ilość energii. Zjawisko to umożliwia wykonanie niezwykle precyzyjnych nacięć. Warto także wspomnieć o tym, że cięcie z wykorzystaniem lasera posiada podobne parametry wymiarowe do tradycyjnej obróbki mechanicznej. Fundamentalną różnicą jest jednak wykorzystywany czynnik tnący, którym w przypadku cięcia laserowego jest nie tylko gorący promień lasera, ale także gaz techniczny, charakteryzujący się dużym poziomem czystości.

Czym charakteryzuje się cięcie laserowe?

Jak już wspomniano, wycinanie laserowe jest wygodną i precyzyjną metodą obróbki materiałowej. Umożliwia bowiem zarówno obróbkę aluminium, stali nierdzewnej, jak również stali czarnej. To właśnie za sprawą cięcia laserem możliwe jest wycięcie dowolnie zaprojektowanego kształtu. Współczesne, sterowane komputerowo urządzenia laserowe gwarantują więc nie tylko precyzję, ale też wysoką powtarzalność elementów. Najnowsze maszyny optymalizują także cały proces cięcia, dzięki czemu skróceniu ulega czas realizacji zamówienia. Biorąc pod uwagę cenę usługi, to w całościowym ujęciu – w porównaniu do metod konwencjonalnych – cięcie laserowe odznacza niższymi kosztami. Cięcie z wykorzystaniem lasera charakteryzuje się więc niebywałą precyzją, niskim obciążeniem cieplnym, wysokimi prędkościami oraz niewielką liczbą odkształceń. Za inny, niemniej ważny wyróżnik procesu laserowego uważa się niezawodność. Istotna w omawianej kwestii jest również jego bezobsługowość, możliwa dzięki doskonałej automatyce maszyn i trwałości materiałów eksploatacyjnych.

Jakie są korzyści laserowej obróbki materiałowej?

Liczne pozytywne cechy urządzeń laserowych przyczyniły się do powodzenia tych maszyn w przemyśle, zwłaszcza w procesie produkcyjnym. Można wyszczególnić szereg korzyści obróbki laserowej, spośród których do najistotniejszych zalicza się:

  • podatność na automatyzację,
  • całkowitą powtarzalność ustawień lasera, co przekłada się na szybkość i precyzję obróbki materiałów,
  • umiarkowany hałas,
  • stosunkowo niską emisję czynników szkodliwych dla zdrowia człowieka (przykładowo pyłów bądź też promieniowania przenikliwego),
  • trwałość narzędzia oraz przewidywalność czasu eksploatacji,
  • uniwersalność zastosowań (między innymi do cięcia, spawania, spiekania)
  • bardzo małe straty materiałowe powstałe na skutek cięcia. 

Warto w tym miejscu wspomnieć również o wysokiej ekonomiczności procesu cięcia laserowego, którą zapewniają duże prędkości cięcia, nieosiągalne w innych technologiach wycinania.

Czym kierować się przy wyborze firmy oferującej cięcie laserem?

Nowoczesna technologia cięcia laserowego stanowi jedną z fundamentalnych  technologii cięcia termicznego elementów wykonanych w zasadzie ze wszystkich materiałów. Właściwie dobrane parametry cięcia laserowego zapewniają bowiem wysoką dokładność cięcia oraz czystą powierzchnię krawędzi, eliminując tym samym konieczność dodatkowej obróbki. Wybierając przedsiębiorstwo, w którym zamówi się usługi dotyczące cięcia laserowego, warto zacząć od zapoznania się z jego wcześniejszymi realizacjami. W ten sposób uniknie sytuacji, w której klient nie jest w pełni zadowolony z finalnego efektu. Obecnie, za sprawą technologii laserowej, wycinanie najróżniejszych, nierzadko bardzo skomplikowanych elementów, stało się znacznie prostsze, dokładniejsze, szybsze, a przede wszystkim dużo tańsze od tradycyjnych metod. W dzisiejszych czasach, za sprawą najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, cięcie laserem stanowi najlepsze rozwiązanie dla klientów, oczekujących nie tylko krótkich terminów realizacji usługi, ale też najwyższego poziomu jakości. To gwarantuje firma Fabryka 4x4, która świadczy usługi cięcia laserem w innowacyjnej technologii Fiber. Przedsiębiorstwo to oferuje kompleksowe usługi związane z obróbką metali, a także zajmuje się produkcją sprzętu off-roadowego.

Podobne artykuły