Artykuł Dodaj artykuł

Wykończenie domu – ile kosztuje

Zakończyłeś budowę domu? A może kupiłeś budynek w stanie deweloperskim?

Zakończyłeś budowę domu? A może kupiłeś budynek w stanie deweloperskim? W obu przypadkach, zanim się wprowadzisz, czeka Cię jeszcze jeden ważny krok. Chodzi oczywiście o wykończenie budynku. Zapewne zastanawiasz się, jakie pociągnie to za sobą koszty. Zobacz, co wziąć uwagę podczas ich wyliczania i jak podjąć najkorzystniejsze dla siebie decyzje.

Wykończenie domu – ile kosztuje

Koszt wykończenia domu zależy od wielu czynników. Nie da się, ot tak, powiedzieć, jak wiele wydasz, aby zakończyć prace nad jego wykonaniem. Inne wydatki będą Cię czekały np. na systemy przesuwne do szkła (ciekawe rozwiązania znajdziesz np. na womet.com.pl/sklep/), a inne wówczas, gdy oparty o szkło system zastąpisz innym. Znaczenie mają również:

 • powierzchnia do wykończenia – z wielkości wnętrz wynika choćby ilość materiałów budowlanych do zakupienia, a także czas pracy przy wykonaniu wszystkich elementów,
 • styl estetyczny, jaki wybierzesz,
 • jakość i typ zastosowanych materiałów wykończeniowych,
 • układ przestrzeni – im bardziej skomplikowany, tym więcej wyzwań (i kosztów) się pojawi.

Na co poniesiesz wydatki, wykańczając dom?

Koszty, na jakie musisz się nastawić, gdy wykańczasz dom w stanie deweloperskim obejmują szereg wydatków. Jakich? Oto te najważniejsze.

 1. Wykończenie ścian oraz podłóg

  To najbardziej podstawowe koszty. Ile wyniosą? Wszystko zależy od tego, na jaki typ pokrycia się zdecydujesz. Przykładowo, proste ułożenie tynku i pomalowanie ścian będą znacznie tańsze niż np. ułożenie tynku dekoracyjnego czy wykończenie powierzchni z wykorzystaniem betonu architektonicznego.

  Podobnie sytuacja wygląda w przypadku podłóg – wystarczy spojrzeć na różnice w cenie desek parkietowych i standardowych paneli, aby przekonać się, jak duża jest rozpiętość cenowa.

  Jak zatem wybrać? Pamiętaj, że im większa powierzchnia, tym wyższe koszty. Ograniczysz je np. różnicując materiały. Możesz np. Większość ścian i podłóg wykończyć w „średnim” standardzie (np. zwykłym tynkiem i dobrej klasy panelami), a aranżacje z wysokiej półki – te z wykorzystaniem kamienia elewacyjnego, betonu architektonicznego czy parkietu zostawić do najbardziej reprezentacyjnych przestrzeni – np. na hall i do salonu.
   
 2. Wykończenie łazienki i kuchni

  Chodzi przede wszystkim o tzw. biały montaż, a więc o dobranie i montaż armatury sanitarnej oraz powiązanej z nią instalacji. Tu również koszt zależy od jakości i designu wytypowanych elementów. Możesz znaleźć np. wannę za kilkaset złotych, a także taką za kilka tysięcy.

  Wydatek czeka Cię również w związku z montażem kabiny prysznicowej. Jeśli chcesz go ograniczyć, a przy okazji stworzyć modną aranżację, możesz pomyśleć o stworzeniu prysznica walk-in, a kabinę zastąpić jedną, szklaną ścianą. Zamontujesz ją, np. wykorzystując okucia od Womet. Możesz również zainwestować w eleganckie systemy przesuwne do szkła, które zwiększą optycznie powierzchnię łazienki, a jednocześnie podniosą komfort kąpieli.
   
 3. Montaż ogrzewania

  W Twoim domu być może jest już instalacja grzewcza, np. kocioł C.O. Potrzebujesz jeszcze elementów końcowych, a więc grzejników. Powinny się znaleźć w każdym pomieszczeniu użytkowym – począwszy od łazienki, a kończąc na sypialni. Im bardziej standardowe rozwiązanie wybierzesz, tym niższy koszt. Jeżeli jednak zechcesz zainwestować w designerskie instalacje o nietypowym kształcie – wydatki mogą wzrosnąć nawet o kilka tysięcy.

Jak obliczyć koszt wykończenia domu?

Aby móc dokonać takich wyliczeń, zacznij od podjęcia konkretnych decyzji co do tego, jak chcesz urządzić wnętrze domu. Przyda się projekt wykonawczy, z rozpiską wszystkich materiałów, które są niezbędne do realizacji prac. Może go dla Ciebie przygotować architekt wnętrz. Następnie wystarczy sprawdzić, jaki jest koszt każdego z materiałów.

To jednak tylko pierwsza strona medalu. Druga to koszty pracy ekipy, która wykończy wnętrza – a mogą one wynieść nawet więcej niż wydatki na materiały. Najlepiej zatem, jeśli:

 • opracujesz wstępny plan tego, jak chcesz wykończyć swój dom,
 • zgłosisz się do firmy budowlanej, która przygotuje pełen kosztorys.

Pamiętaj: dom wykańczasz na lata. Dlatego czasem warto zainwestować w nieco droższe rozwiązania, które wyróżniają się lepszą jakością i ponadczasowym designem. To się po prostu opłaci.

Podobne artykuły