Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Typy styropianu budowlanego

Styropian jest lekkim, nietoksycznym materiałem, który doskonale nadaje się do ocieplania budynków. Właściwie położony nie zmienia swoich właściwości (nie gnije, nie butwieje), przez cały okres użytkowania. W budownictwie używa się tylko odmiany samogasnącej.

Typy styropianu budowlanego

Styropian jest lekkim, nietoksycznym materiałem, który doskonale nadaje się do ocieplania budynków. Właściwie położony nie zmienia swoich właściwości (nie gnije, nie butwieje), przez cały okres użytkowania. W budownictwie używa się tylko odmiany samogasnącej.

Kolory styropianu

Podstawowym kolorem styropianu jest biel. Poza nią, w budownictwie stosuje się również wersję z czarnymi kropkami. Plamy są wykonane z grafitu, który podnosi poziom termoizolacji materiału, dzięki dodatkowej absorpcji ciepła. Występują również płyty szare, które zawierają jeszcze większy procent grafitu i są zalecane do ocieplania budynków z zewnątrz metodą BSO. Szacuje się, że szary styropian jest o 30% cieplejszy od białego. Czasami zdarza się, że płyty z polistyrenu ekstrudowanego są mylone ze zwykłym styropianem. Tak naprawdę, są to dwa różne materiały, a płyty polistyrenu wykorzystuje się najczęściej do ocieplania podłóg na gruncie, odwróconych ścian i piwnic. Występują one w kolorach: różowym, zielonym i niebieskim.

Kategorie styropianu budowlanego

Najbardziej popularne są gładkie płyty używane do ocieplania ścian. Ich standardowe wymiary to 500 x 1000 mm. Dostępne są z gładkimi krawędziami, albo frezami, dzięki którym płyty idealnie do siebie przylegają. W ten sposób unika się powstawania tzw. mostków termicznych, które powodują utratę ciepła. Innym typem styropianu są płyty ryflowane, które na jednej z powierzchni posiadają pionowe rowki. Najczęściej stosuje się je ocieplając konstrukcje szkieletowe. Rodzajem styropianu, który izoluje ściany akustycznie, jest styropian elastyczny. Doskonale nadaje się do wygłuszania stropów oraz na podłogi pływające. Do ocieplania miejsc narażonych na wilgoć, albo bezpośredni kontakt z wodą stosuje się styropian wodoodporny. Charakteryzuje się on mniejszą nasiąkliwością niż zwykłe płyty. Na rynku dostępny jest również styropian perforowany, który posiada specjalne dziurki, które umożliwiają wydostawanie się pary wodnej na zewnątrz. Jest on rekomendowany do ocieplania mokrych ścian. Obecnie, styropian jak też wiele innych produktów budowlanych można z powodzeniem znaleźć w Internecie. Firmą, która zajmuje się sprzedażą akcesoriów styropianowych jest: knauf-industries.pl. Przedsiębiorstwo posiada w ofercie różnego rodzaju styropian budowlany, a także opakowania przemysłowe i termoizolacyjne wykonane z materiału EPS.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze styropianu?

Najważniejsze informacje o styropianie znajdują się zazwyczaj na etykiecie. Warto sprawdzić deklarowane wymiary, opór cieplny i współczynnik przewodzenia ciepła. Poza tym, ważne, by znać producenta oraz datę produkcji płyt. Dodatkowo, na etykiecie powinien znajdować się znak CE, który potwierdza, że produkt został stworzony zgodnie z obowiązującymi normami technicznymi. Taki zapis widnieje jedynie na dobrej jakości styropianach, dzięki czemu, w łatwy sposób można rozróżnić oryginał od podróbki.      

Artykuł został dodany przez firmę

Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Jesteśmy przodującym producentem styropianu z wieloletnim doświadczeniem w formowaniu części z polistyrenu i polipropylenu spienionego.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły