Artykuł Dodaj artykuł

Wymiana zaworu napełniającego spłuczkę - krok po kroku

W trakcie użytkowania spłuczki najczęściej zawodzi jeden z dwóch elementów - zawór spustowy lub napełniający. Oznaką, że czas zająć się zaworem napełniającym jest wylewanie się wody ponad poziom przelewu awaryjnego. Łatwo to zauważyć po podniesieniu klapy spłuczki.

Wymiana zaworu napełniającego spłuczkę - krok po krokuW trakcie użytkowania spłuczki najczęściej zawodzi jeden z dwóch elementów - zawór spustowy lub napełniający. Oznaką, że czas zająć się zaworem napełniającym jest wylewanie się wody ponad poziom przelewu awaryjnego. Łatwo to zauważyć po podniesieniu klapy spłuczki.

Zawór napełniający służy do napełniania i uzupełniania zbiornika spłuczki wodą. Element ten składa się z trzech części: zaworu, pływaka i śruby regulacyjnej pływaka.

Jak wymienić zawór napełniający?

Drobna armatura łazienkowa, taka jak np. zawór napełniający, jest elementem nierozbieralnym i w chwili jego uszkodzenia, należy wymienić całą część, a nie tylko jeden jej element. Przed zakupem nowego zaworu, powinniśmy sprawdzić, jaka jest średnica jego przewodu przyłączeniowego - ⅜ czy ½ cala. Pierwszym krokiem wymiany zaworu spłuczki jest odkręcenie przycisku spustowego oraz zamknięcie odpływu wody i odkręcenie węża, który odprowadza wodę do spłuczki. Asekuracyjnie, pod wężem warto ustawić wiaderko na wodę, aby nie zalała ona podłogi w łazience. Następnie usuwamy pokrywę spłuczki i spuszczamy wodę, aby opróżnić zbiornik. Po wykręceniu uszkodzonej części spustowej, wkręcamy nowy element i podłączamy do niego wąż doprowadzający wodę. Przed zamknięciem klapy spłuczki, powinniśmy wykonać test sprawdzający poprawność montażu. W tym celu odkręcamy dopływ wody i napełniamy nią spłuczkę. Zawór jest sprawny, gdy szczelnie zamyka dopływ wody w momencie napełnienia się spłuczki. Jeżeli test wypadł pozytywnie, zamykamy klapę i przykręcamy przycisk spustowy.

Awaria naszej spłuczki może wskazywać, że uszkodzenie nie dotyczy żadnego z zaworów, a całej spłuczki, np. misa jest nieszczelna. Wówczas będziemy zobowiązani kompleksowo wymienić cały zestaw. W sklepach internetowych bez trudu znajdziemy dowolny dolnopłuk, do którego będziemy potrzebować także niezbędnych przy montażu: haków, rur spustowych i kołnierzy uszczelniających wejście rury spustowej do muszli ustępowej.