Artykuł Dodaj artykuł

Posadzka samopoziomująca alternatywą dla tradycyjnej

Chcąc wykonać typowy podkład podłogowy, konieczne jest zacieranie i wygładzanie mieszanek. To wylewka, która wbrew powszechnym przekonaniom nie jest wylewana, a układana, co przekłada się na czas jej wykonania, jak również wymaga bardzo dużej perfekcji i dokładności.

Chcąc wykonać typowy podkład podłogowy, konieczne jest zacieranie i wygładzanie mieszanek. To wylewka, która wbrew powszechnym przekonaniom nie jest wylewana, a układana, co przekłada się na czas jej wykonania, jak również wymaga bardzo dużej perfekcji i dokładności. Alternatywą dla niej jest posadzka samopoziomująca, która dzięki swoim właściwościom może okazać się znacznie lepszym rozwiązaniem.

Tradycyjnie, niekoniecznie lepiej

Tradycyjna wylewka cementowa ma grubość ok. 6-8 cm. Nie wymaga ona zbrojenia i charakteryzuje się dużą kurczliwością przy wysychaniu. Decydując się na nią przy większych powierzchniach, bardzo często wymagane jest zastosowanie dylatacji, dzięki czemu istnieje szansa, że skutecznie zapobiegniemy występowaniu zarysowań.

Wylewka cementowa układana jest listwami. Na powierzchni tworzy się twarda warstwa cementowa, którą następnie trzeba usunąć. Dużą trudnością okazuje się wypoziomowanie podkładu. Dokonując korekty listwy, trzeba za każdym razem skontrolować je z wykorzystaniem poziomicy. Sama praca nie należy do najwygodniejszych, wykonujemy ją w pozycji „na kolanach”, co na pewno nie ułatwia zadania.

Posadzka samopoziomująca – łatwo i skutecznie

Wszystkie wyżej wymienione trudności i niedogodności eliminuje posadzka samopoziomująca. Dzięki niej stworzymy warstwę pełniącą funkcję wyrównawczą. Jest to doskonałe rozwiązanie pod posadzki wykonane z drewna, żywicy i wielkoformatowych płyt ceramicznych. Istnieją jednak takie posadzki samopoziomujące, które mogą stanowić samonośny podkład.

Posadzki samopoziomujące nie są układane, a wylewane. Służy do tego giętki przewód poprowadzony od pompy. Masę wylewamy równomiernie okrężnymi ruchami, co ułatwia jej rozpływanie. W następnej kolejności konieczne jest odpowietrzenie posadzki i wyrównanie jej szczotkami. Wszystko odbywa się w wygodnej pozycji stojącej.

Posadzki samopoziomujące są dzisiaj ogólnodostępne. Wszystkie niezbędne produkty możemy kupić w sklepie Noxan.pl.

Idealnie równa powierzchnia

Posadzka samopoziomująca jest łatwa w wykonaniu, a cały proces trwa znacznie krócej, niż w przypadku tradycyjnych posadzek. Wylewka gwarantuje uzyskanie gładkiej, równej i idealnie wypoziomowanej powierzchni. Podczas układania nierzadko powstają nierówności, które trzeba należy korygować, co znacznie wydłuża czas wykonania posadzki.

Już niewielka ekipa remontowa jest w stanie wykonać 1000 m2 podkładu dziennie. Budynki mieszkalne cechują się jednak mniejszym metrażem, dlatego możemy założyć, że w nich posadzka samopoziomująca zostanie wykonana w jeden dzień. To także rozwiązanie polecane do mieszkań, w których zastosowano ogrzewanie podłogowe. Bardzo precyzyjnie i szczelnie otaczają rurki instalacji, co przekłada się na pobieranie ciepła przez większą powierzchnię. Efektem końcowym jest równomierne i szybkie przekazywanie ciepłą do pomieszczenia i tym samym niższe rachunki za energię.

Posadzka samopoziomująca może być wykonana niezależnie od przeznaczenia pomieszczenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać ją do kuchni i łazienki. Cechuje się mniejszą wagą niż wylewka cementowa, dlatego polecana jest szczególnie do pomieszczeń mieszkalnych znajdujących się na poddaszu. Nie będzie obciążeniem dla stropu. Istnieje możliwość wykonania jej cieńszej warstwie, dzięki czemu to idealne rozwiązanie dla pomieszczeń o nisko osadzonych oknach balkonowych.

Podobne artykuły