Artykuł Dodaj artykuł

Jak ocieplić budynek?

Ocieplanie ścian zewnętrznych wykonujemy głównie za pomocą metody lekkiej mokrej – zwanej metodą ETICS (kiedyś BSO). 

Jak ocieplić budynek?Ocieplanie ścian zewnętrznych wykonujemy głównie za pomocą metody lekkiej mokrej – zwanej metodą ETICS (kiedyś BSO). Metoda ta polega na oczyszczeniu i zagruntowaniu ścian, następnie przytwierdzeniu płyt styropianowych lub wełny do ścian budynku za pomocą zaprawy oraz utworzeniu warstwy zbrojonej z zaprawy i siatki zbrojącej z włókna szklanego. Na wierzch nakłada się tynk cienkowarstwowy.

Decydując się na metodę ETICS, ważne jest, by korzystać z produktów wykonanych w jednym systemie i dostarczonym od jednego producenta – np. system Capatect Classic A od Caparol. Wybór poszczególnych produktów w obrębie jednego systemu jest kluczowy do zachowania prawidłowych parametrów izolacji termicznej budynku.

Poza samym wyborem systemu do ociepleń niezwykle ważne jest również odpowiednie przeprowadzenie poszczególnych etapów robót. Tylko prawidłowe wykonawstwo zapewni maksymalną jakość i odpowiednią trwałość ocieplenia budynku.

Po pierwsze – przygotuj podłoże

Ściany, na których zamierzamy układać płyty styropianowe (lub wełnę), muszą być oczyszczone z kurzu i brudu, równe oraz suche. Zalecane jest przeprowadzenie próby przyczepności w kilku miejscach ścian budynku. Dzięki temu zweryfikujemy, czy płyty izolacyjne będą trwale przylegać.

W ramach przygotowania podłoża należy je wyrównać i uzupełnić ubytki zaprawą wyrównawczo-murarską. Dalej należy przeprowadzić gruntowanie – głównie w przypadku chłonnych tynków cementowo-wapiennych i cementowych, a także z murów z pustaków żelbetowych , czy z betonu komórkowego.

Po drugie – zamocuj płyty styropianowe

Po przygotowaniu zaprawy wedle informacji zawartych przez producenta klej należy nakładać na styropian w taki sposób, żeby nie stykał się z bocznymi krawędziami sąsiadujących płyt – uchroni nas to przed powstawaniem mostków termicznych.

Zdecydowanie najpopularniejszą metodą rozprowadzania zaprawy jest tzw. metoda „pasmowo-punktowa”. Polega ona na rozprowadzeniu ramki z zaprawy na obrzeżach płyty oraz nałożeniu kilku placków wewnątrz ramki. Po nałożeniu zaprawy płytę styropianową należy przykleić do ściany i docisnąć oraz nieznacznie skorygować jej położenie. Płyty styropianowe należy układać mijankowo, poziomymi rzędami od dołu do góry.

Po trzecie – wykonaj zaprawę zbrojną siatką z włókna szklanego

Jeśli po ułożeniu płyt styropianowych, nie wymagają one kołkowania, należy przejść do wykonania zbrojenia. Jest ono kluczowe do uchronienia izolacji termicznej przed obciążeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Poza tym stanowi ona podłoże pod tynki zewnętrzne.

Na zeszlifowanej powierzchni płyt styropianowych nakłada się odpowiednio rozrobioną zaprawę, którą rozprowadza się na grubości od 2 do 3 mm, a następnie zatapia się w niej siatkę zbrojoną. Po zatopieniu siatki na jeszcze mokrą zaprawdę należy nanieść drugą warstwę zaprawy o grubości około 1 mm – siatka ma pozostać niewidoczna. Należy pamiętać o zachowaniu zakładek siatki o szerokości około 10 cm.

Po czwarte – nałóż tynk

Po zagruntowaniu zaprawy możemy wykonać wyprawę tynkarską. Tynk należy nakładać metodą „mokre na mokre”. Jego grubość powinna oscylować w granicach grubości ziarna kruszywa tynku, a zacieranie możemy wykonać ruchami okrężnymi – tworząc fakturę „baranek” lub ruchami pionowo-poprzecznymi – tworząc fakturę „kornik”. W przypadku stosowania tynków mineralnych, po nałożeniu tynku elewację należy jeszcze pomalować.

Podobne artykuły