Koszyk: BRAK


Artykuł Dodaj artykuł

Styropian czy wełna mineralna - czym najlepiej docieplać budynki?

Obecnie na rynku królują przede wszystkim dwa główne rozwiązania do przeznaczone do docieplania budynków. Jedno z nich to wełna mineralna, a drugie styropian.

Styropian czy wełna mineralna - czym najlepiej docieplać budynki?

Obecnie na rynku królują przede wszystkim dwa główne rozwiązania do przeznaczone do docieplania budynków. Jedno z nich to wełna mineralna, a drugie styropian. Wiele osób zastanawia się nad tym, co jest lepsze i dlaczego. Postanowiliśmy zestawić ze sobą te dwa produkty i przynajmniej spróbować odpowiedzieć na pytanie: który sposób jest lepszy?

Czym dokładnie jest wełna mineralna?

Produkt ten powstaje ze szkła, czy też skały bazaltowej. Oczywiście, zanim zyska on znaną nam formę płyty, czy maty izolacyjnej, to musi najpierw przejść przez stosunkowo skomplikowany proces produkcyjny. Cała istotą tego procesu jest rozgrzewanie szkła, czy piasku do temperatury ponad 1400 stopni Celsjusza, kiedy to się topią i zostają rozdmuchane na bardzo cienkie włókna.

Co to jest styropian?

W tym wypadku mamy do czynienia ze spienionym polistyrenem, który mogłeś widzieć pod postacią niewielkich, białych granulek. Zazwyczaj formuje się z niego płyty, jednakże możliwe jest też zakupienie go w formie sypkiej i dodawanie np. do betonu.

Jaka izolacyjność cieplna obu materiałów?

Jeśli chodzi o współczynnik lambda, to dla wełny wynosi on od 0,032 do 0,045 W/(m·K), natomiast styropianu od 0,031 W/(m·K). Im niższa jest wartość tego współczynnika, tym oczywiście lepsza izolacyjność, zatem, jak wynika z porównania, styropian jest nieznacznie lepszy pod tym względem.

Nie można także pomijać faktu, że styropian jest bardziej odporny na wilgoć i nie nasiąka tak mocno jak wełna. Owszem, izolację wykonuje się w taki sposób, aby nie było tam wilgoci, niemniej jednak, nie zawsze wszystko da się przewidzieć. Tym bardziej, że jak podkreślają eksperci z knauf-industries.pl, jeśli materiał będzie zbyt mocno wilgotny, to wtedy jego właściwości izolacyjne ulegają pogorszeniu. Należy zatem mieć to na uwadze, kiedy to będziesz decydował się na konkretne rozwiązanie.

Izolacyjność akustyczna

W tym wypadku, dzięki swojej strukturze, to wełna mineralna będzie lepiej od styropianu tłumiła dźwięki. Jednakże, na rynku można zakupić różne wersje styropianu, w tym również takie, które mają zdecydowanie lepsze właściwości tłumienia.

Co wybrać?

Wybór nie jest prosty i wiele będzie zależało przede wszystkim od Twoich potrzeb, jak również warunków, w których planujesz używać takowych materiałów. Idealnie byłoby się skonsultować z ekspertem, który będzie w stanie konkretnie doradzić i podsunie najlepsze produkty w danej kategorii, bo to także jest ważne.

Podobne artykuły