Artykuł Dodaj artykuł

W jakich warunkach znajduje zastosowanie pompa ciepła woda-woda?

Wody pochodzące z gruntu oraz wody powierzchniowe stanowią doskonały magazyn dla skumulowanej energii słonecznej. Mogą one także być źródłem ciepła odpowiednim, aby pompa ciepła woda – woda mogła działać skutecznie. 

W jakich warunkach znajduje zastosowanie pompa ciepła woda-woda?Wody pochodzące z gruntu oraz wody powierzchniowe stanowią doskonały magazyn dla skumulowanej energii słonecznej. Mogą one także być źródłem ciepła odpowiednim, aby pompa ciepła woda – woda mogła działać skutecznie. Przy założeniu wynikającym z badań, że temperatura wód gruntowych nawet w zimie nie spada poniżej siedmiu stopni Celsjusza, a najczęściej oscyluje między 7 a 12 stopni Celsjusza i jest jej odpowiednio dużo na danym terenie, to może stanowić ona jedno z najbardziej wydajnych i ekonomicznych sposobów na ogrzewanie domów i innych obiektów.

Firma Gazuno jest niekwestionowanym liderem na rynku pomp ciepła różnych typów. Jej nowoczesne pompy ciepła woda – woda są idealnym rozwiązaniem dla różnego typu budynków od domów prywatnych poprzez obiekty handlowe, przemysłowe na usługowych kończąc. Niewielkie wymiary oferowanych przez Gazuno pomp ciepła sprawiają, że klienci bardzo często wybierają je do swoich inwestycji.

Dwie studnie

Aby wykorzystać potencjał, jaki drzemie wodach gruntowych, musimy postawić dwie studnie – jedna będzie służyła nam do czerpania wody a druga do pozbywania się wody ochłodzonej. Wodę pobiera się ze studni czerpnej za pomocą nowoczesnej pompy głębinowej i dostarcza się ją wprost do parownika pompy ciepła. W nim z wody odciąga się energię, przez co ochładza się ona. Po całym procesie wodę odprowadza się do miejsca, z którego została pobrana za pomocą studni zrzutowej. Za każdym razem pobór wód gruntowych musi następować przed zrzutem wody, aby uniknąć mieszania się obu wód.

Pozwolenia i wytyczne

Jeśli bierzemy pod uwagę wykorzystanie pompy ciepła woda – woda dla swojej inwestycji to musimy postarać się o odpowiednie na tę okoliczność pozwolenia. Ważne jest także, aby studnie były umiejscowione w odpowiedniej odległości od innych działek i posesji, abyśmy nieświadomie nie korzystali z cudzej własności. Ponadto cała niezbędna instalacja musi zostać wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami, wytycznymi oraz normami. Nie możemy takiej instalacji zrobić sobie sami, ponieważ byłoby to niezgodne z prawem. Musi się tym zająć odpowiednia firma, która posiada stosowne dopuszczenia do wykonywania tego typu prac.

Odpowiednia woda to podstawa

Absolutnie niezbędnym działaniem przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie montażu pompy ciepła woda woda jest analiza wody, jaką posiadamy w naszym gruncie. Dotyczy ona jakości wody, jej ilości oraz temperatury.

Jakość wody

Woda wpływająca do pompy ciepła woda – woda powinna być dobrej jakości pozbawiona dodatkowych zanieczyszczeń w postaci np. piasku. Zasadniczo w oczyszczeniu wody pomaga osadnik zanieczyszczeń, w który wyposaża się tego typu urządzenia. Jednak odpowiedniej jakości woda musi występować w gruncie, co regulują specjalistyczne normy czystości wody.
Ilość wody

Zależnie od tego, jakiej oczekujemy mocy grzewczej, musimy zapewnić pompie stałą wielkość przepływu wody, a do tego musi być jej odpowiednia ilość w gruncie.

Temperatura wody

Przyjmuje się, że temperatura wody gruntowej nie może być niższa niż +7 stopni Celsjusza. Najczęściej taką temperaturę ma woda, która występuje na głębokości około 8 – 10 metrów.

Najlepiej wykonać próbny rozruch pompy głębinowej, który udzieli nam odpowiedzi na temat jakości, ilości oraz temperatury wody a dodatkowo dowiemy się, jaka będzie wydajność zainstalowanej na naszym terenie pompy. To pozwoli nam świadomie podjąć decyzję, czy tego rodzaju pompa ciepła jest odpowiednim rozwiązaniem dla naszej inwestycji.