Artykuł Dodaj artykuł

Jak zrobić przydomowy murek?

Przydomowe murki stanowią integralną część kompozycji w naszych ogrodach. Ich role mogą być różnorakie, w zależności od indywidualnych preferencji posiadacza ogrodu. Jednym z najpopularniejszych zastosowań przydomowych murków jest oczywiście oddzielenie od siebie poszczególnych kompozycji kwiatów.

Jak zrobić przydomowy murek?Przydomowe murki stanowią integralną część kompozycji w naszych ogrodach. Ich role mogą być różnorakie, w zależności od indywidualnych preferencji posiadacza ogrodu. Jednym z najpopularniejszych zastosowań przydomowych murków jest oczywiście oddzielenie od siebie poszczególnych kompozycji kwiatów. Przydomowe murki mogą również stanowić znakomitą ozdobę dla wszystkich posiadaczy działek, które znajdują się na terenach poza miastem. Jest to wyśmienita opcja dla wszystkich, którzy cenią sobie swoją prywatność. Murki mogą różnić się między sobą wysokością, jakością wykonania a także materiałem budowlanym oraz aparycją. Niezależnie od rodzaju oraz sposobu wykonania murku, należy go skonstruować profesjonalnie oraz z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa, o których dowiedzieć się można w dalszej części tego artykułu.

Czy betonowe elki to najlepszy materiał budowlany na przydomowy murek?

Podczas stawiania murku tego rodzaju można wykorzystać kilka rodzajów materiałów budowlanych. Bardzo popularnym budulcem w przypadku murków do ogrodu są kamienie. Nie można jednak użyć tych przypadkowo znalezionych, gdyż tak powstała konstrukcja będzie nietrwała i na pewno nie posłuży nam przez długi czas. Kamienie przeznaczone na budowę murku powinny pochodzić z pola lub kamieniołomu. Warto jednak poddać je wcześniejszej selekcji. Kamienie uszkodzone lub zbyt nieregularne nie powinny znaleźć się w późniejszej konstrukcji. Kolejnym bardzo popularnym materiałem budowlanym, z którego liczne grono właścicieli ogrodów chętnie korzysta to beton. Do najważniejszych zalet tego materiału na pewno należy jego wytrzymałość oraz trwałość w trakcie trudnych warunków atmosferycznych, jednak do jednej z jego wad należą niewątpliwie niskie walory estetyczne. Najczęstszą formą betonu, który został specjalnie zaprojektowany do budowy drobnych konstrukcji betonowych, są elki betonowe. Są one wygodne w montażu, a dodatkowo doskonale utwardzają teren, na którym się znajdują, przez co mogą być stosowane także w przypadku ogrodów, które znajdują się na spadzistym terenie. Tego rodzaju l-ki mają znalazły również zastosowanie w przypadku budowy grillów ogrodowych, więc nadwyżkę tego budulca możesz wykorzystać w taki właśnie kreatywny sposób. Ostatnim materiałem, z którego możesz wykonać przydomowy, są cegły. Murki, które zostały skonstruowane z tego materiału przez wiele lat wyglądają schludnie, przez co doskonale nadają się do ogrodu. Cegła ma to do siebie, że przez bardzo długi czas zachowuje swoje walory estetyczne oraz inne właściwości, przez co będzie znakomitym wyborem dla każdego właściciela ogrodu.

Czy można połączyć zaprawą murarską elki betonowe? Producent zapewnia, że można

Jednym z podstawowych elementów przydomowego murku są jego poszczególne elementy (cegły, betonowa l-ka, kamienie) połączone ze sobą zaprawą murarską. Następnie tak przygotowane elementy osadza się na wcześniej przygotowanych fundamentach. Jak oszacować prawidłową wysokość tego rodzaju fundamentów? Zasada jest prosta. Im wyższy murek, tym głębszych fundamentów wymaga. Dodatkowym wymogiem jest również w miarę stabilne podłoże. Przydomowego murku nie należy stawiać na terenie, który często jest wystawiony na działanie wody (na przykład w pobliżu drzew oraz krzewów, które wymagają częstego podlewania). Niewielu właścicieli zdaje sobie również sprawę z tego, że istnieje możliwość budowy suchego murku. Tego rodzaju murek powstaje najczęściej z suchych kamieni, o których pisaliśmy już w poprzednim akapicie. Jak wykonać tego rodzaju murek? Jego wykonanie jest niezwykle proste. Bardzo płaskie kamienie należy układać w taki sposób, aby wypełnić powstałe między nimi szczeliny. W ten sposób stworzymy bardzo klimatyczny murek, a dodatkowo nie nadszarpniemy domowego budżetu.

Elki oporowe a wzmocnienie podłoża - wszystko co musisz wiedzieć

Ze wszystkich wspomnianych tutaj materiałów do utwardzania podłoża w ogrodzie znakomicie nadają się betonowe konstrukcje. Wpływ na to ma zarówno ich masa, jak i trwałość. Beton to bardzo jednolity materiał, więc jest dużo bardziej odporny na działanie twardych warunków atmosferycznych a także podciekającej wody. Warto o tym pamiętać podczas konstrukcji murku przydomowego, który będzie postawiony na bardzo stromym terenie.