Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Czym różni się biokominek od tradycyjnego kominka

Biokominki cieszą się ostatnio ogromną popularnością. Podkreśla się, że w porównaniu z tradycyjnym kominkiem są rozwiązaniem niezwykle wygodnym. Dobrze wykonane do złudzenia przypominają kominki tradycyjne. Czym się jednak różnią?

Czym różni się biokominek od tradycyjnego kominkaBiokominki cieszą się ostatnio ogromną popularnością. Podkreśla się, że w porównaniu z tradycyjnym kominkiem są rozwiązaniem niezwykle wygodnym. Dobrze wykonane do złudzenia przypominają kominki tradycyjne. Czym się jednak różnią?

Budowa

Konstrukcja biokominka jest zdecydowanie prostsza niż tradycyjnego kominka na drewno. Składa się on z paleniska i obudowy, która jest stosunkowo lekka. W zdecydowanej większości przypadków jest ona wykonana ze stali nierdzewnej. Obecnie w sprzedaży dostępne są jednak również biokominki z obudową szklaną, betonową bądź z kamienia. Inna konstrukcja oprawy sprawia, że biokominek może mieć praktycznie dowolny kształt. Palenisko w biokominku może być albo otwarte, albo zamknięte. To drugie jest zdecydowanie bardziej bezpieczne, a jednocześnie sprawia, że paliwo jest spalane regularnie. Jeśli jednak postawimy na otwarte palenisko, będziemy w pomieszczeniu mieli zdecydowanie więcej ciepła. Jeśli chodzi o paliwo, to w przypadku biokominka jest nim bioetanol. Jest to specjalny płyn, który powstaje na bazie alkoholu etylowego. W biokominku nie znajdziemy więc klasycznego paleniska, zamiast niego jest pojemnik bądź wkład, do których nalewa się bioetanol.

Miejsce montażu

Biokominek może być zamontowany w dowolnie wybranym pomieszczeniu, ponieważ nie wymaga podłączenia do systemu kominowego. Jeśli więc zechcemy umieścić go w centralnym punkcie salonu, nic nie będzie stać ku temu na przeszkodzie. Decydując się na biokominek, należy jednak pamiętać, że elementem absolutnie koniecznym do jego zamontowania jest wentylacja grawitacyjna, która musi działać sprawnie. Pomieszczenia całkowicie szczelne, w których nie ma wymiany powietrza nie nadają się do zamontowania biokominka. Biokominek to urządzenie mobilne, którego montaż jest zdecydowanie prostszy niż kominka tradycyjnego. W przypadku tego drugiego niezbędna jest bowiem sieć przewodów wentylacyjnych.

Konserwacja

Biokominek w ogóle nie wymaga czyszczenia. Nie trzeba męczyć się z regularnym wybieraniem popiołu, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego kominka. Po zakończeniu sezonu grzewczego kominek należy jedynie wyczyścić z osadzającego się na jego powierzchni kurzu.

Ilość wytwarzanego ciepła

W tym wypadku biokominek wypada nieco gorzej. Daje bowiem trochę mniej ciepła niż kominek tradycyjny. Trzeba jednak podkreślić, że ciepła powstaje na tyle dużo, aby bez trudu dogrzać dowolne pomieszczenie. Biokominki nie sprawdzają się jako sposób ogrzewania domu czy mieszkania, ale z powodzeniem można z ich pomocą ogrzać pokój, którego powierzchnia nie przekracza 30 metrów kwadratowych.

Użytkowanie

Pojemnik na bioetanol mieści na ogół ilość paliwa spalającą się przez maksymalnie pięć godzin. Podczas palenia nie trzeba w ogóle kontrolować kominka. Pod tym względem biokominek jest o wiele wygodniejszym rozwiązaniem niż tradycyjny kominek na drewno, który z kolei wymaga nieustannej kontroli.

Biokominki to zatem doskonałe rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy marzą o kominku, a jednocześnie nie chcą borykać się z popiołem i koniecznością przechowywania drewna.

Więcej informacji znajduje się na stronie: decofire.pl

Podobne artykuły