Artykuł Dodaj artykuł

Filtr magnetyczny - skuteczny i niezawodny

Wiele gałęzi przemysłu w swoich procesach wytwórczości staje przed koniecznością pozbywania się zanieczyszczeń z cieczy lub gazów będących elementami składowymi produkcji. 

Wiele gałęzi przemysłu w swoich procesach wytwórczości staje przed koniecznością pozbywania się zanieczyszczeń z cieczy lub gazów będących elementami składowymi produkcji. Rodzajów zanieczyszczeń w zależności od używanego w procesie produkcji medium może być bardzo wiele, zarówno tych organicznych jak i nieorganicznych. Niesie to za sobą konieczność przeprowadzania procesu filtracji, czyli mechanicznego oddzielenia substancji stałych od cieczy lub gazów, które umożliwia pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń i otrzymanie w efekcie przefiltrowanej, czystej substancji.

Kluczowym kryterium podziału rodzajów filtracji jest wielkość filtrowanych cząstek.

Ze względu na nie rodzaje filtracji można podzielić na:

  • przesiewanie,
  • mikrofiltrację,
  • ultrafiltrację,
  • nanofiltrację.

Pośród urządzeń wykorzystywanych do filtracji wyróżnia się m.in.: filtr świecowy, koszowy, workowy, szczelinowy, czy taśmowy. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów filtrów jest filtr magnetyczny, zwany również separatorem magnetycznym, któremu przez wzgląd na specyfikę jego działania warto przyjrzeć się bliżej.

Filtr magnetyczny jest bowiem urządzeniem służącym do separacji zanieczyszczeń magnetycznych z gazu lub cieczy, których ze względu na ich mały wymiary nie są w stanie wyłapać filtry innego typu. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w pracy obiegów hydraulicznych, w których wszelkie zanieczyszczenia metaliczne tworzą zaczątki centrów korozji elektrochemicznej, co powoduje wytwarzanie kolejnych związków żelaza krążących później w obiegu i wpływających na niego negatywnie. Filtr swoim działaniem zapewnia ochronę magnetyczną dla urządzeń przetwórczych i płynnych linii.

Sposób działania filtrów magnetycznych polega na oddziaływaniu pola magnetycznego wewnątrz filtra. Wkład magnetyczny znajdujący się w środku wyłapuje cząstki zanieczyszczeń, które utrzymywane są tam siłą pola magnetycznego. Wyłapany w trakcie pracy filtra osad usuwa się w trakcie okresowego czyszczenia.

Do największych zalet filtrów magnetycznych należą bez wątpienia:

  • długa żywotność wkładu magnetycznego,- wysoka skuteczność,
  • niewielkie opory przepływu przez filtr,
  • niskie koszty eksploatacji,
  • łatwa obsługa.

Filtry magnetyczne powszechnie wykorzystywane są do wychwytywania zanieczyszczeń z wody (instalacje hydrauliczne), powietrza, różnego rodzaju olejów tj. oleje napędowe, smarujące i hydrauliczne, oprócz tego także benzyny, cieczy chłodzących i myjących, a także produktów spożywczych, np. soków, z których usuwa się pozostałości tłoczenia. Zabezpieczają pompy, maszyny dozujące i wirówki, chronią też konsumentów przed ewentualnym spożyciem niebezpiecznych dla zdrowia kawałków metali. Z powodzeniem używa się ich w branży ciepłowniczej, wodno-kanalizacyjnej, spożywczej, papierniczej, a także w przemyśle rafineryjnym czy recyklingowym, a ich niezawodność czynią z nich jedne z najpowszechniej stosowanych urządzeń filtrujących. 

Podobne artykuły