Artykuł Dodaj artykuł

Panele słoneczne - ceny instalacji w Polsce

Panele słoneczne w Polsce to coraz popularniejsza inwestycja. Dzięki nowej ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii oraz coraz większej liczbie instalatorów, ceny zestawów fotowoltaiczne są jeszcze niższe.

Panele słoneczne - ceny instalacji w PolscePanele słoneczne w Polsce to coraz popularniejsza inwestycja. Dzięki nowej ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii oraz coraz większej liczbie instalatorów, ceny zestawów fotowoltaiczne są jeszcze niższe.

Portal Ekofachowcy.pl który zrzesza ponad 21 Instalatorów z całej Polski przygotował infografikę na podstawie realnych ofert swoich instalatorów. Przedstawione ceny dotyczą zestawów fotowoltaicznych montowanych na dachu budynków mieszkalnych i zawierają  podatek VAT (8%).

Panele słoneczne. Jaki rozmiar wybrać?

Zestawy fotowoltaiczne różnią się wielkością i wbrew pozorom ceny za kW paneli słonecznych są tym niższe, im większa  jest cała instalacja.

Oto średnie ceny za 1kW paneli słonecznych w zależności od rozmiaru całego zestawu:

 • w zestawie  fotowoltaicznym 3kW  - ok. 7.044zł
 • w zestawie  fotowoltaicznym 5kW - ok. 6. 555zł
 • w zestawie fotowoltaicznym 15kW - ok. 5.629zł

Właściwy wybór rozmiaru instalacji, zależy od celu, do którego będzie ona wykorzystywana.

Jeśli ilość wyprodukowanej energii ma jedynie zaspokoić potrzeby użytkowników, można skorzystać z prostego sposobu dobrania rozmiaru instalacji:

Przyjmuje się, że na każde 50zł miesięcznego rachunku za energię elektryczną, panele słoneczne powinny posiadać moc 1kW. Czyli jeśli miesięczny rachunek za prąd wynosi 150zł, to instalacja powinna zawierać panele słoneczne o łącznej mocy 3kW.

Natomiast, jeśli wyprodukowana przez panele słoneczne energia, ma nie tylko zaspokajać potrzeby użytkowników, ale także być odsprzedawana do sieci energetycznej, np. korzystając z taryf gwarantowanych, instalacja musi być większa. Należy jednak pamiętać o tym, że taryfy gwarantowane obejmują mikroinstalacje o łącznej mocy do 10kW.

Panele słoneczne - wpływ jakości na ceny

Drugim po rozmiarze czynnikiem wpływającym na cenę instalacji jest jakość komponentów (panele słoneczne, inwerter).

Portal EkoFachowcy.pl, wie jak trudną i ważną decyzją jest wybór odpowiedniej instalacji, dlatego jego eksperci stworzyli podział na 3 kategorie jakości, w zależności od użytych elementów.

Zestawy znakomite - panele słoneczne i falownik (inwerter) z wyższej półki:

 • 3kW - 21.901zł
 • 5kW - 34.297zł
 • 10kW - 60.197zł

Korzystne - przynajmniej jeden z komponentów z wyższej półki:

 • 3kW - 19.505zł
 • 5kW - 30.731zł
 • 10kW - 56.500zł

Najtańsze - oba komponenty z niższej półki:

 • 3kW - 18.420zł
 • 5kW - 29.827zł
 • 10kW - 55.250zł

Najczęściej wybieraną kategorią jakości są zestawy korzystne, wybrała je połowa prosumentów. Natomiast ¼  wszystkich klientów portalu wybrała zestawy korzystne, a pozostali zestawy znakomite. Świadczy to o tym, że coraz więcej Polaków, przy wyborze instalacji, kieruje się jakością komponentów.

Ceny pozostałych rozmiarów można sprawdzić bezpośrednio na portalu EkoFachowcy.pl.

Podobne artykuły