Artykuł Dodaj artykuł

Wieniec – ważny detal ocieplanej ściany

Wieńce, podobnie jak fundamenty, pełnią w budynku ważną funkcję stabilizacyjną i zapobiegają jego osiadaniu. 

Knauf therm logo

Wieńce, podobnie jak fundamenty, pełnią w budynku ważną funkcję stabilizacyjną i zapobiegają jego osiadaniu. Ze względu na swoją żelbetową konstrukcję mogą być jednak źródłem strat ciepła, jeżeli nie zostaną poprawnie ocieplone.

Podstawowym warunkiem projektowania energooszczędnych budynków są ciepłe przegrody zewnętrzne. Szczególną wagę przywiązuje się do termoizolacji ścian zewnętrznych, ponieważ stanowią one część budynku, która styka się procentowo największą powierzchnią z powietrzem zewnętrznym i ekstremalnymi temperaturami. Bez względu na technologię czy materiały, z których je wznosimy, nie są one jednolite pod względem termicznym. W ich strukturze występują niezbędne z konstrukcyjnego punktu widzenia żelbetowe wzmocnienia, które niedokładnie ocieplone mogą powodować powstawanie mostków termicznych. Skutkuje to niekontrolowanymi ubytkami energii cieplnej i miejscowym wychładzaniem przegrody, co może prowadzić do wykraplania się pary wodnej pod wpływem różnic temperatur, zawilgocenia ścian i w ekstremalnych przypadkach – rozwoju pleśni. Jednym z takich newralgicznych elementów konstrukcyjnych są wieńce stropowe, które wspierają się na ścianach zewnętrznych i podpierają stropy wyższych kondygnacji. Jako elementy żelbetowe mają znacznie gorsze właściwości termoizolacyjne niż stosowane obecnie do wznoszenia ścian bloczki z betonu czy ceramiki poryzowanej i mogą potencjalnie tworzyć liniowe mostki termiczne wzdłuż obwodu budynku. Ocieplenie tego szczegółu konstrukcyjnego ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w przypadku ścian jednowarstwowych.

Przykład ocieplenia wieńca w ścianie dwuwarstwowej z użyciem styropianu Knauf Therm Expert Fasada λ 31 i płyt fasadowych Knauf Therm ETIXX Fot.: Knauf Therm

Przykład ocieplenia wieńca w ścianie dwuwarstwowej z użyciem styropianu Knauf Therm Expert Fasada λ 31 i płyt fasadowych Knauf Therm ETIXX
Fot.: Knauf Therm

Ściany jednowarstwowe – szczegóły, których nie wolno zaniedbać

Ściany jednowarstwowe cieszą się wśród inwestorów coraz większą popularnością, ponieważ pozwalają skrócić czas budowy domu. Stosowane do ich konstrukcji materiały, takie jak beton komórkowy czy ceramika poryzowana wypełniona wełną mineralną, pełnią nie tylko funkcję przenoszenia ciężaru, ale także termoizolacyjną. Dzięki swoim właściwościom pozwalają na budowę ścian o wysokiej izolacyjności cieplnej, jednak tylko pod warunkiem bardzo starannego wykonawstwa i stosowania specjalnych zapraw – cienkowarstwowych lub najlepiej ciepłochronnych. Brak zewnętrznej warstwy termoizolacji sprawia, że konieczne jest ponadto dodatkowe docieplenie wieńca, które wykonuje się od wewnętrznej strony muru, za pomocą niewielkiej grubości materiału termoizolacyjnego. W tym celu już na etapie wykonywania wieńca należy cofnąć go względem zewnętrznego lica ściany i obmurować rzędem płytek z tego samego materiału, którego używa się do budowy muru. Powstałą przestrzeń między wieńcem a płytkami należy wypełnić 5-6 cm warstwą materiału termoizolacyjnego. Powinien być on odporny na obciążenia mechaniczne i wilgoć, dlatego w tej roli najlepiej sprawdzi się styropian EPS. Aby wyrównać różnice w izolacyjności cieplnej między konstrukcją żelbetową a bardzo ciepłym betonem komórkowym, najlepiej zastosować grafitową odmianę o parametrze lambda 0,031 W/mK, jak Knauf Therm Expert Fasada λ 31, który daje doskonałe rezultaty już przy minimalnych grubościach. Stosując wersję z frezem, można zapewnić wyższą szczelność warstwy termoizolacji i dodatkowo zniwelować ewentualne mostki termiczne.

Płyty Knauf Therm Expert Fasada λ 31 występują w niewielkiej gamie grubości, dzięki czemu doskonale sprawdzą się przy ocieplaniu wieńców Fot. Knauf Therm

Płyty Knauf Therm Expert Fasada λ 31 występują w niewielkiej gamie grubości,
dzięki czemu doskonale sprawdzą się przy ocieplaniu wieńców
Fot. Knauf Therm

Ocieplenie wieńca w ścianach dwuwarstwowych – czy jest konieczne?

Zazwyczaj przyjmuje się, że w technologii ścian dwuwarstwowych nie ma konieczności ocieplania wieńca. Ściany są w tym przypadku pokrywane jednolitą warstwą materiału termoizolacyjnego, niekiedy o grubości nawet 20 cm. Wieniec w takiej sytuacji posiada taką samą grubość jak ściana i jest chroniony w taki sam sposób, jak mur. Warto jednak zauważyć, że jeśli bloczki, z których jest wznoszony budynek, posiadają bardzo wysokie parametry termoizolacyjności, strefa „zimnego” żelbetowego wieńca będzie nadal potencjalnym mostkiem termicznym, pomimo zabezpieczenia termoizolacją. Warto więc w tym przypadku zastosować podobne rozwiązanie ocieplenia wieńca, jak w przypadku ścian jednowarstwowych. Zmniejszenie jego grubości pozwala na cofnięcie go względem lica budynku i umieszczenie w powstałej przestrzeni dodatkowej termoizolacji o niewielkiej grubości. Najlepiej do tego celu wybrać materiał o tych samych właściwościach termoizolacyjnych, jak styropian zastosowany do ocieplania ściany. Umożliwia to oferta grafitowych styropianów marki Knauf Therm. Jako ocieplenie fasady można wybrać styropian grafitowy Knauf Therm ETIXX o współczynniku przewodzenia ciepła lambda 0,031 W/mK, który znajduje zastosowanie przy termoizolacji budynków energooszczędnych i pasywnych, dzięki dużym grubościom 15, 20 i 30 cm. Do ocieplenia wieńca posłużą natomiast płyty Knauf Therm Expert Fasada λ 31. Są one dostępne w dużym zakresie grubości już od 10 mm, dlatego można je idealnie dopasować do indywidualnych potrzeb.

Artykuł został dodany przez firmę

Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Jesteśmy przodującym producentem styropianu z wieloletnim doświadczeniem w formowaniu części z polistyrenu i polipropylenu spienionego.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły