Artykuł Dodaj artykuł

Inteligentny dom – jak zapewnić świeże powietrze i odpowiednią temperaturę na poddaszu?

Do niedawna każde z domowych urządzeń pracowało oddzielnie. Aby jednak zwiększyć komfort mieszkańców, powstał pomysł połączenia ich w jeden zintegrowany system.

velux logo

Do niedawna każde z domowych urządzeń pracowało oddzielnie. Aby jednak zwiększyć komfort mieszkańców, powstał pomysł połączenia ich w jeden zintegrowany system. Tak narodziła się idea domów inteligentnych, w których wygoda, bezpieczeństwo, oszczędność i ekologia idą ze sobą w parze. Chcesz korzystać z tej technologii w swoim domu? Zacznij od okien dachowych.

Inteligentny dom – jak zapewnić świeże powietrze i odpowiednią temperaturę na poddaszu?

VELUX ACTIVE - system do sterowania klimatem na poddaszu

Firma VELUX wprowadziła na rynek inteligentny system sterowania elektrycznymi i solarnymi oknami dachowymi, roletami oraz markizami. W ten sposób – przy użyciu specjalnych czujników – okna dachowe pozwalają kontrolować jakość powietrza na poddaszu oraz regulację temperatury we wnętrzu, a tym samym podnoszą komfort Twojego życia.

Dlaczego warto zdecydować się na dom inteligentny?

Kiedy myślimy o inteligentnym domu, przed oczami często staje nam futurystyczna budowla ze szkła, która samodzielnie zarządza każdym aspektem naszego życia. Rzeczywistość jest jednak o wiele prostsza, a co najważniejsze – znajduje się w zasięgu niemal każdego z nas. Bo dom inteligentny to taki, który posiada zautomatyzowany system zarządzania urządzeniami elektrycznymi i innymi układami w obrębie domu. Dzięki temu sterowanie urządzeniami nie wymaga Twojej ingerencji. Jakie inne korzyści niesie za sobą wybór domu inteligentnego?

  • Wyższy komfort życia. Instalacja nowoczesnych urządzeń pozwala na dostosowanie warunków panujących we wnętrzu do Twoich potrzeb.
  • Bezpieczeństwo. Podczas nieobecności w domu masz pełną kontrolę nad pracą wszystkich urządzeń, zaś instalacja systemów alarmowych i kamer pomaga zapobiec włamaniom.
  • Oszczędność czasu i energii, która przekłada się na niższe koszty eksploatowania domu.
  • Dbałość o środowisko. Niższe zużycie energii przez dom inteligentny oznacza niższą emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Komfort na poddaszu – pierwszy krok do stworzenia inteligentnego domu

Według badań WHO przeprowadzonych w 2013 roku ludzie spędzają 90% swojego czasu wewnątrz budynków. Jednocześnie 72% Europejczyków nie wietrzy sypialni przed snem. Kolejne 76% rekompensuje sobie brak światła dziennego sztucznym oświetleniem – tak wynika z badania firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów 2017”. Tymczasem świeże powietrze i dostęp do naturalnego światła mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Przygodę z inteligentną technologią warto zacząć od poddasza. W przeprowadzeniu rewolucji na poddaszu pomoże Ci nowoczesny system VELUX ACTIVE, kompatybilny z roletami wewnętrznymi i zewnętrznymi, markizami oraz oknami elektrycznymi i solarnymi marki VELUX INTEGRA®. System został wyposażony w specjalne czujniki, które mierzą w pomieszczeniu:

  • wilgotność,
  • temperaturę,
  • stężenie dwutlenku węgla.

System pozyskuje również informacje z lokalnych stacji pogodowych Netatmo, dzięki którym jest w stanie przewidzieć m.in. nadchodzącą burzę lub falę gorąca. Na podstawie tych danych oraz informacji z czujników system sam decyduje o wietrzeniu wnętrza (uchyleniu lub zamknięciu okien) czy o opuszczeniu rolet. Tym samym kontroluje klimat na Twoim poddaszu i dba, by był optymalny. A Ty masz wówczas czas dla siebie! Możesz również samodzielnie sterować oknami przy użyciu smartfona.

VELUX ACTIVE - system do sterowania klimatem na poddaszu

VELUX ACTIVE - system do sterowania klimatem na poddaszu

Jak korzystać z systemu VELUX ACTIVE?

System VELUX ACTIVE jest łatwy w montażu i obsłudze – działa intuicyjnie, dlatego przy jego instalacji nie musisz korzystać z pomocy specjalisty. Do obsługi systemu wystarczy domowa sieć Wi-Fi oraz jedna z dwóch aplikacji: VELUX ACTIVE lub Apple HomeKit. Ta druga umożliwia Ci kontrolę okien za pomocą osobistego asystenta Siri, który reaguje na polecenia głosowe!

Z systemu VELUX ACTIVE możesz korzystać, jeśli posiadasz okna wyposażone w silnik elektryczny lub solarny.

  • Sterowanie solarne – jest przeznaczone do wszystkich okien VELUX otwieranych od góry.
  • Sterowanie elektryczne – można zainstalować je na wszystkich oknach VELUX INTEGRA® z górnym otwieraniem.

Zasilanie elektryczne wymaga jednak poprowadzenia przewodów do okna, dlatego ewentualny montaż takich rozwiązań warto uwzględnić już na etapie projektu poddasza. Jeśli jednak tego nie zrobiono, można doprowadzić elektrykę do już zamontowanych okien lub zdecydować się na zasilanie solarne.

 

Więcej informacji na temat inteligentnych rozwiązań na poddaszu znajdziesz w artykule na blogu VELUX: Inteligentny dom z VELUX ACTIVE – jak stworzyć idealny klimat na poddaszu?

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły