Artykuł Dodaj artykuł

5 sposobów, które pomogą Ci utrzymać komfortową temperaturę na poddaszu

Lato to czas, gdy szukamy ochrony przed słońcem i wysoką temperaturą. Na poddaszu letni upał może szczególnie doskwierać – duże nasłonecznienie może bowiem prowadzić do przegrzewania wnętrz. Poznaj 5 sposobów, które umożliwią Ci kontrolę temperatury na poddaszu. Dzięki nim klimatyzacja nie będzie Ci potrzebna!

5 sposobów, które pomogą Ci utrzymać komfortową temperaturę  na poddaszu

Lato to czas, gdy szukamy ochrony przed słońcem i wysoką temperaturą. Na poddaszu letni upał może szczególnie doskwierać – duże nasłonecznienie może bowiem prowadzić do przegrzewania wnętrz. Poznaj 5 sposobów, które umożliwią Ci kontrolę temperatury na poddaszu. Dzięki nim klimatyzacja nie będzie Ci potrzebna!

Optymalna temperatura we wnętrzu to ważny czynnik, który wpływa na nasze samopoczucie – zarówno w dzień, jak i w nocy. Przegrzanie pomieszczeń oraz związane z nim niedotlenienie organizmu obniżają koncentrację i pogarszają jakość snu. Na wysoką temperaturę powinny uważać zwłaszcza dzieci i osoby starsze. Jak wskazują długoterminowe prognozy pogody, mimo gwałtownych opadów średnia temperatura w tym roku ma być jeszcze wyższa niż w ubiegłych latach. Eksperci marki VELUX powiadają, jak skutecznie ochronić się przed upałem na poddaszu!

1. Zasłoń okna dachowe od zewnątrz

Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie temperatury jest zatrzymanie promieni słonecznych, nim dotrą do szyby. Jeśli posiadasz okna dachowe VELUX, kontrolowanie temperatury umożliwi Ci montaż markizy do okien dachowych. Dzięki zastosowaniu specjalnej siatki z włókna szklanego markizy VELUX przepuszczają niezbędne światło i nie zasłaniają widoku na okolicę. Jednocześnie redukują do 76% ciepła słonecznego, które dociera do wnętrza. Nieużywaną markizę możesz zwinąć – ukryta pod oblachowaniem okna będzie całkowicie niewidoczna. Montaż markizy jest bardzo prosty, dlatego możesz przeprowadzić go samodzielnie. Markizami zewnętrznymi VELUX możesz sterować na trzy sposoby: manualnie albo zdalnie dzięki zasilaniu solarnemu lub elektrycznemu.

5 sposobów, które pomogą Ci utrzymać komfortową temperaturę  na poddaszu

2. Wyłącz nieużywane urządzenia

Działające sprzęty domowe, które wymagają podłączenia do elektryczności, wytwarzają dużo ciepła. Dlatego podczas upałów warto wyłączyć z gniazdka te urządzenia, których akurat nie używasz, np. telewizor, kuchenkę mikrofalą czy komputer. Ustal kolejność domowych czynności, które mogą podwyższyć temperaturę na poddaszu, np. gotowanie. Posiłki, które wymagają korzystania z kuchenki gazowej lub piekarnika, przygotuj dzień wcześniej, najlepiej wieczorem (gdy temperatura na zewnątrz będzie niższa) i schowaj na noc do lodówki. Ich odgrzanie nie zajmie wiele czasu i wytworzy mniej ciepła niż w trakcie gotowania.

3. Zadbaj o świeże powietrze na poddaszu

Uchylenie okien dachowych może być skutecznym sposobem na obniżenie temperatury we wnętrzu – ciepłe powietrze jest lżejsze i unosi się do góry, dlatego otwarcie okien usprawni naturalną wentylację. Gdy więc zapada zmrok, a na zewnątrz robi się chłodniej, warto wykorzystać ten czas na przewietrzenie pomieszczeń. Możesz to zrobić również w ciągu dnia. Wystarczy, że zamkniesz okna zlokalizowane po nasłonecznionej stronie domu i otworzysz te, które znajdują się w najbardziej zacienionym miejscu, np. po stronie północnej i zachodniej. A jeśli na zewnątrz wieje niewielki wiatr, otwórz okna po przeciwległych stronach poddasza i pozostaw otwarte drzwi. Dzięki temu nie musisz wydawać pieniędzy na montaż i użytkowanie klimatyzacji.

Aby jeszcze skuteczniej kontrolować klimat na poddaszu, sięgnij po innowacyjny system VELUX ACTIVE. Wyposażono go w specjalne czujniki, które mierzą temperaturę, wilgotność oraz stężenie CO2. System pozyskuje także informacje z lokalnych stacji pogodowych Netatmo. Dzięki temu może samodzielnie przewidzieć nadchodzącą falę gorąca i na tej podstawie zdecydować np. o opuszczeniu markiz albo uchyleniu okien.

4. Doceń moc roślin i nawilżaczy

W delikatnym obniżeniu odczuwalnej temperatury na poddaszu pomogą Ci także domowe sposoby stosowane przez nasze mamy i babcie. Duża ilość roślin w pokoju, np. paproci, potrafi stworzyć przyjemny mikroklimat, dzięki czemu powietrze jest bardziej rześkie. W podobny sposób działają pokojowe nawilżacze powietrza. Wystarczy, że wlejesz do nich zimną wodę i włączysz urządzenie, by lato na poddaszu było jeszcze przyjemniejsze!

5 sposobów, które pomogą Ci utrzymać komfortową temperaturę  na poddaszu

5. Zadbaj o prawidłową izolację dachu

Powyższe sposoby okazały się niewystarczające? Za wysoką temperaturę na poddaszu może też odpowiadać… brak ocieplenia. To nie przypadek – docieplenie dachu przy użyciu np. wełny mineralnej może skutecznie zapobiec nie tylko wychłodzeniu wnętrz zimą, ale też nagrzewaniu podczas lata. Zalecana w naszym klimacie warstwa izolacji powinna mieć 15 cm grubości (tyle też wynosi wysokość najpopularniejszych krokwi). Jeśli jednak zależy Ci na wyjątkowej ochronie, możesz zwiększyć warstwę nawet do 25-30 cm. Docieplenie dachu wiąże się jednak ze sporym remontem, dlatego warto pomyśleć o nim już na etapie budowy domu.

Więcej informacji na temat markiz VELUX znajdziesz w naszym poradniku Wszystko co powinieneś wiedzieć o markizach na okna dachowe

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły