Artykuł Dodaj artykuł

Wilgoć w budynku – jak temu zapobiec?

Jeśli widzisz parę osiadającą na oknach lub kątach pokoju albo zauważysz, że mokra podłoga lub ręczniki w łazience długo schną, to najprawdopodobniej w Twoim mieszkaniu gromadzi się zbyt dużo wilgoci.

Jeśli widzisz parę osiadającą na oknach lub kątach pokoju albo zauważysz, że mokra podłoga lub ręczniki w łazience długo schną, to najprawdopodobniej w Twoim mieszkaniu gromadzi się zbyt dużo wilgoci. Problem ten pojawia się najczęściej wtedy, kiedy nie dochodzi do odpowiedniego przepływu powietrza w budynku. Eksperci z Pracowni Projektowej Dobre Domy radzą, jak zapobiec nagromadzaniu się wilgoci w budynku mieszkalnym – zarówno na etapie budowy, jak i w już zamieszkałym domu.

Wilgoć w budynku – jak temu zapobiec?
fot. Projekt domu Megan IV, Dobre Domy

Do podwyższonego poziomu wilgoci dochodzi najczęściej z powodu braku przepływu powietrza w budynku. Brak odpowiedniej wentylacji może również skutkować syndromem chorego budynku – czyli sytuacją, w której domownicy skarżą się na powracające dolegliwości tj. ból i zawroty głowy, omdlenia, przemęczenie, podrażnienie górnych dróg oddechowych czy oczu.

Prawidłowy poziom wilgoci w budynku

Optymalny poziom wilgoci w powietrzu wewnątrz domu zimą powinien wynosić około 40-60%. Wyższy poziom może powodować powstawanie pleśni i grzybów w pomieszczeniu. Zachowanie prawidłowego poziomu wilgoci jest szczególnie ważne w domach alergików.

O obecności wilgoci w pomieszczeniu może świadczyć para osadzająca się na szybach lub w rogach pokoju, zbyt długie schniecie podłogi po umyciu albo długo utrzymujące się zawilgocenie i zapach stęchlizny w łazience. Aby sprawdzić poziom wilgotności, możesz skorzystać z prostego urządzenia – higrometru.  

Jak zapobiec powstawaniu wilgoci na etapie budowy lub modernizacji budynku?

Według wytycznych w budynkach mieszkalnych w ciągu godziny powinna być wymieniana ilość powietrza równa wielkości lokum lub wynosząca min. 30 m3 na każdą osobę mieszkającą w danym budynku. Jeśli do takiej wymiany nie dochodzi, gromadzi się wilgoć. Aby zapobiec potencjalnemu zawilgoceniu pomieszczeń, na etapie projektowania budynku należy wziąć pod uwagę kilka elementów, które pomogą w lepszej regulacji przepływu powietrza:

  • Kratki wentylacyjne – powinny znaleźć się w najbardziej narażonych na wilgoć pomieszczeniach, tj. kuchnia, łazienka oraz wnętrza pozbawione okien. Warto też rozważyć umieszczenie ich w pozostałych pomieszczeniach w domu.
  • Nawiewniki okienne – rozwiązanie, które pozwala regulować obieg powietrza bez niepotrzebnego wychłodzenia pomieszczenia.
  • Okna z mikrowentylacją – mikrowentylacja pozwala na rozszczelnienie okna i ledwo odczuwalny przepływ powietrza wewnątrz budynku.
  • Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – rozwiązanie pozwalające na regularne dostarczanie do budynku odpowiedniej ilości powietrza oraz usuwanie zużytego na zewnątrz. Wentylacja mechaniczna również filtruje powietrze, co jest korzystne w ochronie przed smogiem.

Na etapie budowy domu warto też przyjrzeć się uważniej materiałom budowlanym. Eksperci z Pracowni Projektowej Dobre Domy przestrzegają przed materiałami o niskiej paroprzepuszczalności, które tak uszczelniają ściany budynku, że zawilgocone powietrze nie jest w stanie wydostać się przez tę barierę. Na szczególną uwagę zasługują:

  • materiały izolacyjne wykorzystane do ocieplenia budynku – lepsze właściwości paroprzepuszczalne ma wełna mineralna niż styropian,
  • wszystkie farby – np. akrylowe mają niską paroprzepuszczalność.

Jak radzić sobie z wilgocią w domu?

Kiedy zauważysz w swoim domu pierwsze oznaki zawilgocenia, możesz podjąć pewne kroki, dzięki którym zminimalizujesz ilość wilgoci:

  • Częste wietrzenie pomieszczeń – w okresie zimowym powinno się wietrzyć budynek co 2 godziny przez około 5 minut.
  • Zainwestuj w osuszacz powietrza – urządzenie pochłaniające wilgoć. Szczególnie poleca się osuszacz do łazienki, w której nie ma wentylacji naturalnej.
  • Oczyść kratkę wentylacyjną lub cały system wentylacji mechanicznej (jeśli taki posiadasz) – zanieczyszczone kratki i wentylacja mogą nie pracować efektywnie.

Jeśli mimo wprowadzenia tych zmian wilgoć nie znika, sprawdź mostki termiczne (w nich najczęściej dochodzi do zawilgocenia) i rozważ termomodernizację budynku.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły