Artykuł Dodaj artykuł

Szkło w nowoczesnej architekturze skandynawskiej

Kraje skandynawskie, ze względu na swoje położenie geograficzne oraz wynikające z niego specyficzne warunki atmosferyczne, wymagają szczególnego podejścia do architektury i budownictwa. Niskie temperatury, ograniczona ilość światła słonecznego podczas zimowych miesięcy, ale również tak wyróżniający Skandynawię na tle innych rejonów Europy wyjątkowy szacunek dla natury, mają bezpośredni wpływ na kształtowanie tamtejszej współczesnej architektury prywatnej i użytkowej.

Logo Pilkington

Kraje skandynawskie, ze względu na swoje położenie geograficzne oraz wynikające z niego specyficzne warunki atmosferyczne, wymagają szczególnego podejścia do architektury i budownictwa. Niskie temperatury, ograniczona ilość światła słonecznego podczas zimowych miesięcy, ale również tak wyróżniający Skandynawię na tle innych rejonów Europy wyjątkowy szacunek dla natury, mają bezpośredni wpływ na kształtowanie tamtejszej współczesnej architektury prywatnej i użytkowej. Szczególne miejsce znajdują w niej przeszklenia, najczęściej wielkoformatowe. Zamiłowanie skandynawskich architektów do szkła nie jest przypadkowe. To właśnie ten wyjątkowy materiał, dzięki swoim właściwościom, pozwala nie tylko na realizację spektakularnych i najbardziej śmiałych pod względem wizualnym projektów, ale również zapewnia im najwyższą jakość i funkcjonalność. Współczesne szkło architektoniczne gwarantuje obecnie najwyższe standardy techniczne, połączone z wieloma dodatkowymi funkcjami, przynoszącymi liczne korzyści zarówno wykonawcy, jak i ostatecznemu użytkownikowi.

Szkło w nowoczesnej architekturze skandynawskiej

Fot. Øystein Klakegg, materiały Pilkington IGP

Przykładem idealnego wkomponowania przeszklonego biurowca w tkankę miejską, która stanowi zderzenie tradycyjnego drewnianego budownictwa norweskiego z nowoczesnymi budynkami użytkowymi, jest Jonsvollskvartalet – dziesięciopiętrowy biurowiec w centrum Bergen. Jego fasadę tworzą wielkoformatowe szyby, których ułożenie odzwierciedla taflę wody, przenikającej do wnętrza miasta. Pofalowanie, przezroczystość odbicie i blask to cechy łączące wodę i szkło wykorzystane w Jonsvollskvartalet. Duże okna przepuszczają naturalne światło do wnętrza, którego centralnym punktem jest ogromne atrium, pełniące funkcję miejsca spotkań wszystkich użytkowników budynku. Dzięki zastosowaniu szyb zespolonych Pilkington Insulight™ Protect Triple oraz Pilkington Insulight™ Sun Triple zapewniona została niska przenikalność ciepła do wnętrza latem i ograniczenie strat ciepła zimą, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej przepuszczalności światła oraz neutralnej barwy. We wnętrzu zastosowano natomiast duże ilości drewna w naturalnych barwach, które w połączeniu z białymi ścianami i dużymi przeszkleniami tworzy niezwykle jasną, otwartą, a przy tym przyjazną przestrzeń.

Szkło w nowoczesnej architekturze skandynawskiej

Fot. Sindre Ellingsen, materiały Pilkington IGP

Innym przykładem  wpisania nowoczesnego budownictwa w tradycyjny kształt miasta portowego jest DNB Solheimsviken, budynek banku, stanowiący część zrewitalizowanej dzielnicy Damsgårdssundet w Bergen. Fasady kompleksu połączonych ze sobą budynków od strony morza zostały zbudowane ze szkła, granitu, stali i miedzi cynkowej. Poza wykorzystaniem do ich stworzenia wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego, użyto również bezpiecznego dźwiękochłonnego szkła laminowanego Pilkington Optiphon™ Therm S3 z powłoką niskoemisyjną Pilkington Optitherm™ S3. Ma to szczególne znaczenie w miejscu, gdzie bliskie sąsiedztwo portu i wynikający z tego hałas, może mieć negatywny wpływ na komfort użytkowników biurowca. Takie połączenie szyb laminowanych gwarantuje natomiast doskonałą izolacyjność dźwiękową oraz spełnia wymogi bezpieczeństwa i wysokiej izolacyjności cieplnej.         

Szkło w nowoczesnej architekturze skandynawskiej
Fot. Rune Pettersen, materiały Pilkington IGP

Wyjątkowym przykładem budowli szklanej wpisanej w naturalny krajobraz norweski jest Ureddplassen biura architektonicznego Haugen/Zohar Arkitekter z Oslo. To prawdopodobnie najpiękniejsza… toaleta publiczna na świecie. Przeszklony budynek o kształcie fali powstał na końcu fiordu zachodniego wybrzeża Skandynawii. Ze znajdującego się obok tarasu widokowego roztacza się piękny widok na Morze Norweskie oraz ośnieżone szczyty archipelagu Lofoten. Ureddplassen bez wahania można nazwać dziełem sztuki, które jest wyrazem szacunku dla przyrody i dowodem, że współczesna architektura, dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów, może komponować się z naturą nie zaburzając jej piękna i wyjątkowości.

Artykuł został dodany przez firmę

Pilkington IGP Sp. z o.o.

Pilkington zajmuje się produkcją szkła od roku 1826. W roku 2006 firma Pilkington została przejęta przez japoński koncern NSG Group. Marka Pilkington została zachowana jako nazwa produktów Grupy przeznaczonych dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły