Artykuł Dodaj artykuł

Zadbaj o czyste powietrze w domu i ciesz się zapachem świąt

Każdy z nas dba o to, by święta Bożego Narodzenia miały wyjątkową oprawę. Ozdabiamy wnętrza pięknymi dodatkami, dekorujemy stoły i ubieramy choinkę. Z uwagą dobieramy świąteczne kolory, które będą nam towarzyszyć przez wiele dni. 

Zadbaj o czyste powietrze w domu i ciesz się zapachem świąt

Każdy z nas dba o to, by święta Bożego Narodzenia miały wyjątkową oprawę. Ozdabiamy wnętrza pięknymi dodatkami, dekorujemy stoły i ubieramy choinkę. Z uwagą dobieramy świąteczne kolory, które będą nam towarzyszyć przez wiele dni. Czy jednak wiemy, co zrobić, by otoczenie pachniało świętami i jak zapewnić odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego? Poznajmy metody, dzięki którym podarujemy sobie i najbliższym najlepszy świąteczny prezent: zdrowie!

Specyfika świąt sprawia, że zazwyczaj spędzamy wiele godzin w domu. Niskie temperatury panujące na zewnątrz, smog oraz inne zanieczyszczenia powodują, że unikamy wówczas otwierania okien. Zatrzymujemy w pomieszczeniach zapachy, które towarzyszą nam podczas świątecznych przygotowań. Aromat korzennych pierników, maślanych ciasteczek, czy też suszonych owoców sprawia wiele radości, jednak pamiętajmy, że powietrze wewnętrzne może być też pełne szkodliwych substancji, pochodzących m.in. z materiałów budowlanych, mebli, środków czyszczących i dezynfekujących.

Dom pachnący świętami

Aby zadbać o jakość powietrza, jakim oddychamy w domu, warto przemyśleć wybór preparatów używanych do sprzątania podczas przedświątecznych porządków. Stawiajmy na produkty ekologiczne, zdrowe i przyjazne dla ludzi oraz środowiska. Takie środki produkowane są ze składników pochodzenia roślinnego. Możemy nabyć je w sklepie lub przygotować samodzielnie, stosując naturalne składniki, takie jak soda oczyszczona, szare mydło, cytryna i olejki eteryczne. Organiczne produkty mają wiele zalet. Są bezpieczne dla organizmu człowieka i nie stanowią zagrożenia dla dzieci, gdyż nie zawierają substancji chemicznych. Dodanie do środków czyszczących olejków eterycznych sprawi, że wnętrza napełnią się przyjemnym zapachem, a jeśli wybierzemy olejek z drzewa herbacianego, który jest silnym antyseptykiem, pozbędziemy się dodatkowo wirusów i bakterii. Sprzątając dom lub mieszkanie ekologicznymi preparatami nie będziemy wdychać niezdrowych środków.

Jeśli chcemy, by świąteczny klimat na dłużej zagościł w naszych pomieszczeniach, zdecydujmy się na własnoręczne zrobienie świec zapachowych. Do ich wykonania możemy wykorzystać suszone owoce, ziarenka kawy, laski cynamonu, goździki oraz olejki. Aromatyczne świece sprawią, że świąteczne wnętrza nabiorą wyjątkowej atmosfery, a powietrze przepełnione będzie ulubionymi wonnościami.

Czyste powietrze w sypialni

Po dniu pełnym świątecznych przygotowań warto także zadbać o zdrowy sen. Nie wystarczy wygodne łóżko. Należy pamiętać, że regenerację zapewnimy sobie wietrząc sypialnię. Powietrze, którym oddychamy wewnątrz naszych domów i mieszkań nie jest pozbawione zanieczyszczeń. Niejednokrotnie zawiera więcej substancji szkodliwych niż to, które napływa do środka. Mieszanina gazów i aerozoli na zewnątrz jest systematycznie oczyszczana przez deszcze, mgły, wilgoć i rośliny. Żeby więc zapewnić odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego, należy otwierać okna. Wietrzenie bez względu na pogodę pomoże usunąć szkodliwe substancje gromadzące się w środku, zapobiega kondensacji pary wodnej oraz nasyca powietrze tlenem. Śpiąc w pomieszczeniu, do którego napłynie świeże powietrze, będziemy bardziej zregenerowani. Nawet jeśli na zewnątrz panują ujemne temperatury, wystarczy otworzyć okno na około 10-15 minut. W ten sposób zagwarantujemy sobie odpowiednią dawkę tlenu przed snem.

Otwórz okno i zadbaj o zdrowie

Aby w pełni cieszyć się świeżym powietrzem wewnętrznym, bez obawy o napływ zanieczyszczeń i smogu z zewnątrz, możemy zastosować specjalne ramki, które z łatwością umieścimy w oknie. – Ramka filtrująca cleanAir zbudowana jest z profili aluminiowych, w których szczelnie zamontowana została specjalna membrana z nanowłókien. Dzięki takiej budowie, ramka skutecznie zatrzymuje różnorodne zanieczyszczenia, takie jak smog, spaliny, kurz oraz pyłki roślin. Ramka dostosowana jest do większości okien fasadowych dostępnych na rynku. Możemy również skorzystać z markizy filtrującej cleanAir, która dodatkowo ogranicza nagrzewanie się wnętrz latem i poprawia termoizolację okien zimą – mówi Wojciech Chronowski, ekspert FAKRO.

Produkty antysmogowe zapewniają napływ przefiltrowanego powietrza do wnętrz. Możemy zatem bez obawy wietrzyć pomieszczenia, szczególnie teraz, gdy nasze domy i mieszkania przepełnione są wieloma przedświątecznymi zapachami. Nie musimy się też martwić, gdy stężenie zanieczyszczeń przekroczy dopuszczalne normy. Zadbajmy zatem o jak największą ilość tlenu we wnętrzach. Niech dom pachnie świętami, a nie smogiem.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły