Artykuł Dodaj artykuł

Mała łazienka w bloku – jak ją urządzić?

Mała łazienka, którą spotkać można przede wszystkim w blokach wybudowanych w latach 60. i 70., znana jest większości z nas. Nawet jeżeli nigdy nie mieszkaliśmy w tego typu budownictwie to zapewne choć raz mieliśmy okazję przebywać w jego wnętrzach.

Mała łazienka w bloku – jak ją urządzić?

Mała łazienka, którą spotkać można przede wszystkim w blokach wybudowanych w latach 60. i 70., znana jest większości z nas. Nawet jeżeli nigdy nie mieszkaliśmy w tego typu budownictwie to zapewne choć raz mieliśmy okazję przebywać w jego wnętrzach. Niewielka powierzchnia wymaga przede wszystkim odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni i rozwiązań, które jej nie przytłoczą, a sprawią, że będzie maksymalnie funkcjonalna.

Łazienka o niewielkim metrażu to często wybór pomiędzy funkcjonalnością a estetyką. Często decydujemy się na rozwiązania, które nie są wygodne w użytkowaniu, ale mają odpowiedni rozmiar czy kształt przez co wpasowują się w małe, nieustawne pomieszczenie. Dzięki szerokiemu asortymentowi, który proponują nam dziś producenci, kompromis nie będzie konieczny. 

Umywalka? Byle nie za mała!

Umywalka jest niezwykle ważna w każdej łazience. Jej wielkości nie powinny determinować wymiary wnętrza, a sposób w jaki z niej korzystamy. Umywalka bowiem służy często nie tylko do mycia rąk czy zębów. Niektórzy myją w niej włosy, gola się lub wstępnie zapierają ubrania. Dlatego też jej minimalna szerokość powinna wynosić 45-50 cm, przy głębokości około 40 cm. –  W małej łazience powinniśmy postawić na baterię niewielkich rozmiarów i taką, która będzie idealnie pasowała do wielkości umywalki. Gdy do naszej łazienki wybierzemy niezbyt dużą umywalkę, to warto wtedy wziąć pod uwagę baterię w komplecie z bidetką, która nie dość, że umożliwi nam napełnienie wiadra wodą czy np. umycie butów, to będzie spełniać także funkcje bidetu. To niewielkie urządzenie, które wiesza się zwykle pomiędzy umywalką a toaletą sprawia, że łazienka staje się maksymalnie funkcjonalna przy wykorzystaniu minimum powierzchni – radzi Joanna Gręda, ekspert marki Oras, producenta armatury sanitarnej.

Strefa walk-in

Jeden z narożników małej łazienki warto zarezerwować dla kabiny prysznicowej. Najbardziej popularne w niewielkich przestrzeniach są kabiny narożne półokrągłe, ale gdy każdy centymetr jest na wagę złota, można postawić na tę w kształcie pięciokąta. Taka forma oszczędza miejsce, a kabina nie traci na swojej funkcjonalności. Innym typem prysznica, który często wybierany jest do małych łazienek jest kabina typu walk-in. Nie posiada ona standardowego brodzika, a cały system odprowadzania wody znajduje się pod podłogą. Na zewnątrz widoczny jest jedynie minimalistyczny odpływ liniowy lub kratka. Decydując się na tego typu rozwiązanie należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadku w kierunku odpływu, by woda swobodnie spływała nie zalewając całej łazienki. Ogromnym plusem kabin walk-in jest wykorzystanie dużych tafli szkła zamiast tradycyjnych drzwi prysznicowych. Dzięki temu przestrzeń optycznie powiększa się, tworząc niezwykle modne i nowoczesne wnętrze. Mała łazienka wymaga również zastosowania odpowiedniej, dopasowanej do niej, baterii prysznicowej. – W przypadku wnętrz o niewielkim metrażu warto postawić na te modele, których mechanizmy całkowicie lub częściowo ukryte są w ścianie, a widoczna dla oka pozostaje jedynie wylewka i dźwignia. Dzięki temu oszczędzamy cenne miejsce w kabinie, a stosując baterie łazienkowe z tej samej kolekcji, zarówno pod prysznicem, jak i przy umywalce, zapewniamy łazience spójną estetykę, tworząc harmonijną i przemyślaną aranżację – radzi ekspert marki Oras.

Zwróć uwagę na detale!

W małej łazience nie ukryje się choćby najmniejsza niedoskonałość. Wszystkiemu bowiem przyglądamy się z bliska. Dlatego też warto zadbać o to, aby każdy szczegół był skrupulatnie przemyślany i precyzyjnie dopasowany do założeń projektu. Postawmy na jasne i chłodne odcienie, dzięki którym wnętrze nie będzie przytłoczone, a aranżacja będzie wydawała się zawsze świeża i lekka. Drobne kafle nie są dobrym rozwiązaniem do łazienek o niewielkim metrażu. Zdecydowanie korzystniej będą prezentowały się płytki o większym rozmiarze, które optycznie powiększą pomieszczenie. A jeżeli będą dodatkowo odbijać światło, „dodadzą” wnętrzu kilku metrów. W małym pomieszczeniach świetnie sprawdzą się duże lustra – najlepiej usytuować je naprzeciwko siebie. Dzięki temu zyskamy efekt głębi, a łazienka będzie wydawała się większa, niż jest w rzeczywistości. Nie należy zapominać także o punktach świetlnych, które odpowiednio rozplanowane potrafią zdziałać cuda. Oprócz oświetlenia głównego, warto zadbać o oświetlenie punktowe, np. nad lustrem, dzięki któremu będziemy mogli wykonywać codzienną pielęgnację czy precyzyjnie nakładać makijaż.