Artykuł Dodaj artykuł

Profesjonalne zastosowania, profesjonalne rozwiązania. Poznaj otuliny do rurociągów przemysłowych z serii PAROC Pro

Rurociągi w sieciach wysokotemperaturowych są dla zakładów przemysłowych, ciepłowniczych i energetycznych niczym układ krwionośny dla żywego organizmu – każdego dnia transportują znaczące ilości medium kluczowego dla funkcjonowania danej jednostki.

logo Paroc

Rurociągi w sieciach wysokotemperaturowych są dla zakładów przemysłowych, ciepłowniczych i energetycznych niczym układ krwionośny dla żywego organizmu – każdego dnia transportują znaczące ilości medium kluczowego dla funkcjonowania danej jednostki. Aby transport ten pozostawał sprawny, nawet w obliczu najtrudniejszych warunków roboczych, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej izolacji. Z myślą o zastosowaniach przemysłowych powstały otuliny z serii PAROC Pro.

Otuliny PAROC Pro Section (fot. Paroc)

Otuliny PAROC Pro Section (fot. Paroc)

Otuliny z serii PAROC Pro to niepalne, odporne na działanie wilgoci i trwałe mechanicznie produkty z wełny kamiennej, przeznaczone do izolacji termicznej, akustycznej i przeciwkondensacyjnej rurociągów prostych i elementów kolanowych. Na system składają się prefabrykowane, wzajemnie się uzupełniające elementy dostępne w szerokiej palecie średnic i wymiarów. Dla prostych odcinków rur są to otuliny PAROC Pro Section 100 i 140, PAROC Pro Lock 100 oraz PAROC Pro Combi 100, a dla kolan rurociągowych – elementy PAROC Pro Bend 100 oraz PAROC Pro Segment 100 i PAROC Pro Segment 100 DL do zastosowań wielkoformatowych.

 

Elementy kolanowe PAROC Pro Bend (fot. Paroc)Elementy kolanowe PAROC Pro Bend
(fot. Paroc)
Otulina PAROC Pro Lock z zamkiem na długości i na końcach otuliny (fot. Paroc)Otulina PAROC Pro Lock z zamkiem na długości i na końcach otuliny
(fot. Paroc)
 

Proste rozwiązania z reguły są najlepsze

Trzon oferty PAROC Pro tworzą otuliny do izolacji termicznej rurociągów gorących: PAROC Pro Section 100 oraz PAROC Pro Section 140. Produkty różnią się między sobą gęstością, dzięki czemu można je stosować do zabezpieczania elementów o maksymalnej temperaturze 640°C lub 680°C. Pierwszy z wariantów dostępny jest w wariancie Lock z zamkami na łączeniach, które skracają czas i zmniejszają koszty montażu. Otulina PAROC Pro Section 140 bardzo dobrze sprawdza się zaś w roli pierwszej warstwy izolacji w układach wielowarstwowych. Ponadto, wszystkie otuliny z serii PAROC Pro Section dostępne są w wariancie Clad ze specjalnym pokryciem z folii aluminiowej, przeznaczonym do zabezpieczania rurociągów biegnących na zewnątrz budynków.

Izolacje z serii PAROC Pro z powłoką Clad (fot. Paroc)

Izolacje z serii PAROC Pro z powłoką Clad (fot. Paroc)

Dobór odpowiedniej średnicy? Nie ma co kombinować!

Nie raz i nie dwa bywa tak, że specyfikacja projektowa mówi jedno, a rzeczywistość okazuje się nieco inna, zwłaszcza w odniesieniu do wymiarów przewodów instalacyjnych. Aby ułatwić dobór rozwiązania do odpowiedniej średnicy w wysokotemperaturowych kanałach spalinowych, przewodach kominowych oraz rurociągach parowych i ciepłowniczych, Paroc wprowadził na rynek otulinę PAROC Pro Combi 100. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest specjalny otwór wewnętrzny w kształcie gwiazdki, który szczelnie dopasowuje się do rur o zróżnicowanej grubości w zakresach 12-18 mm oraz 22-28 mm, bez tworzenia pustych przestrzeni wewnątrz izolacji.

Kiedy rurociąg znajdzie się na zakręcie

Praktycznie każdy rurociąg przemysłowy prędzej czy później zmienia swój kierunek, przechodząc w odcinek kolanowy. Tradycyjną metodą zabezpieczania tego typu elementów są maty, choć i w tym przypadku warto zdać się na dedykowane rozwiązanie systemowe. Ofertę otulin z serii PAROC Pro uzupełniają gotowe wyroby izolacyjne dla średnich i dużych kolan: PAROC Pro Segment 100 i Pro Segment 100, a także elementy do izolacji kolanek rurociągów o niedużych średnicach, zagiętych pod kątem 45° i 90° – PAROC Pro Bend. Wykonane fabrycznie produkty zapewniają najlepsze rozwiązanie w zakresie izolacji dla odcinków kolanowych bez mostków cieplnych.

Element kolanowy PAROC Pro Segment 100 DL (fot. Paroc)Element kolanowy PAROC Pro Segment 100 DL
(fot. Paroc)
Elementy kolanowe PAROC Pro Segment (fot. Paroc)Element kolanowy PAROC Pro Segment
(fot. Paroc)
 

Otuliny – pewne oszczędności

Otuliny z serii PAROC Pro zachowują stałe właściwości mechaniczne i izolacyjne oraz nie osiadają wraz z upływem czasu, dzięki czemu można je z powodzeniem stosować w charakterze alternatywy dla popularnych mat na siatce. – W odróżnieniu od mat, otuliny nie wymagają konstrukcji wsporczej płaszcza, co pozwala wyeliminować istotne mostki cieplne wewnątrz izolacji – podkreśla Michał Nękanowicz, Doradca Techniczny ds. Współpracy z Biurami Projektowymi w Paroc Polska. – Stosując otuliny i kolana z linii PAROC Pro, możemy zmniejszyć straty ciepła o blisko jedną czwartą w stosunku do standardowych mat o tej samej grubości, tudzież ograniczyć grubość izolacji, przyjmując za punkt wyjścia tę samą wartość strat cieplnych – podsumowuje.

Artykuł został dodany przez firmę

Paroc Polska sp. z o.o.

Grupa Paroc jest międzynarodowym producentem izolacji z kamiennej wełny mineralnej.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły