Artykuł Dodaj artykuł

Ogrzewanie podłogowe w istniejącym budynku

Ogrzewanie podłogowe najczęściej kojarzy się z bardzo przyjemnym odczuciem jakie daje ciepła podłoga w łazience. Ta odrobina luksusu jest dzisiaj dostępna nie tylko dla inwestorów, którzy dopiero budują swój dom.

ARCHIPELAG logo

Ogrzewanie podłogowe najczęściej kojarzy się z bardzo przyjemnym odczuciem jakie daje ciepła podłoga w łazience. Ta odrobina luksusu jest dzisiaj dostępna nie tylko dla inwestorów, którzy dopiero budują swój dom. Okazuje się, że taki sposób ogrzewania możemy szybko i bez kucia podłogi zainstalować także w remontowanych i modernizowanych budynkach. O zaletach ogrzewania podłogowego i możliwości jego montażu w istniejących domach rozmawiają Wojciech Szczepański, architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG i Marcin Kotarski, Product Manager z firmy Rettig Heating, właściciela marki Purmo.

Purmo TS14 R

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność, często ten sposób uważany jest również za najbardziej ekonomiczny.

„Stosując wodne ogrzewanie podłogowe w naszym domu trzeba wprawdzie ponieść nieco większe nakłady podczas budowy niż przy tradycyjnych grzejnikach, ale dzięki temu możemy znacznie obniżyć miesięczne rachunki za ogrzewanie. Ponieważ ogrzewana jest jednocześnie duża powierzchnia, a ciepło jest równomiernie rozprowadzane od dołu do góry (co jest korzystnym rozkładem temperatury dla człowieka), odczuwamy komfort przy temperaturze niższej nawet o około 2 stopnie. Skutkiem tego, że temperatura wody, która zasila ogrzewanie podłogowe jest znacznie niższa niż w tradycyjnych instalacjach, uzyskujemy wyższą sprawność kotłów kondensacyjnych i pomp ciepła, a dodatkowo możemy też zastosować kolektory słoneczne jako wspomaganie systemu. Takie rozwiązanie pozwala znacznie zmniejszyć koszty zużycia energii”- zapewnia Marcin Kotarski, Product Manager z firmy Rettig Heating. „Zastosowanie ogrzewania podłogowego pozwala zredukować unoszenie się kurzu – przekazywanie ciepła następuje przez promieniowanie, a to znacznie ogranicza cyrkulację powietrza. Jest to szczególnie istotne dla alergików. Dzięki zastosowaniu systemu regulatorów pokojowych możemy ustawiać temperaturę indywidualnie w każdym pomieszczeniu i o każdej porze. Ogrzewanie podłogowe daje nam również większe możliwości aranżacji wnętrz, ponieważ nie zajmuje miejsca i jest niewidoczne” - dodaje architekt Wojciech Szczepański z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG

Projekt domu EX_2_ENERGO_PLUS_ARCHIPELAG

Podłogówka a remont domu

Ogrzewanie podłogowe można zastosować w każdym budynku. Najprostsze jest to oczywiście w nowobudowanym domu, gdzie mamy zaprojektowaną taką instalację, ale warto pamiętać, że jest to też możliwe w istniejącym budynku. „Zmiana sposobu ogrzewania domu, z tradycyjnego na ogrzewanie podłogowe, zawsze wiąże się z remontem. Na szczęście nowoczesne technologie pozwalają ograniczyć jego rozmiary. Jeszcze do niedawna trzeba było usuwać stare podłogi, aby położyć instalacje do ogrzewania podłogowego, co jest czasochłonne i wymaga dużych nakładów finansowych. W dzisiejszych czasach  dostępne są na rynku systemy, w których układa się instalacje na już istniejących posadzkach. Ponadto, obecnie można zastosować dowolne wykończenie podłogi - nie musi to być terakota lub kamień, trzeba tylko zwrócić uwagę, aby wybrany przez nas materiał miał oznaczenia pozwalające na zastosowanie przy ogrzewaniu podłogowym” - wyjaśnia architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. „Aby położyć instalacje ogrzewania podłogowego na istniejącej podłodze warto zastosować system Purmo Klettjet R. System ten składa się z samoprzylepnej maty PE o grubości 6 mm, do której mocuje się rury z rzepem o średnicy 16 mm. Mata ta jest również warstwą redukującą poziom hałasu o 18 dB. W zależności od grubości wylewki całkowita wysokość systemu Purmo Klettjet R wynosi 35-40 mm z wykończeniem podłogi. Tak cienka wylewka pozwala na ogrzanie podłogi do trzech razy szybciej niż w systemie tradycyjnym” - podkreśla Produkt Manager z firmy Rettig Heating.

Komfort przez cały rok

Ogrzewanie podłogowe jak sama nazwa wskazuje służy do zapewnienia ciepła w pomieszczeniach. Jednak w miesiącach letnich, z powodzeniem możemy wykorzystać je jako system chłodzący, co znacznie podniesie komfort użytkowania domu.

„Do ogrzewania i chłodzenia idealnie nadaje się system Purmo TS14 R, który również ma zastosowanie na już istniejących podłogach. Można go także położyć na izolacji termicznej. Podstawą tego systemu jest płyta o grubości 17 mm ze styropianu EPS 240, pokryta fabrycznie blachą aluminiową o grubości 0,25 mm, dzięki czemu emisja ciepła jest równomierna. Na powierzchni płyty znajdują się kanaliki w rozstawie 125 mm, w których montowane są rury o średnicy 14 mm z wkładką aluminiową. System ten sprawdzi się także w przypadku ogrzewania ściennego w suchej zabudowie. Purmo TS14 R wraz z wykończeniem podłogi ma wysokość od 35 do 40 mm” - wyjaśnia Marcin Kotarski z firmy Rettig Heating. „Współczesne trendy w budownictwie stawiają na energooszczędność, ale jednocześnie komfort użytkowników. Warte polecenia są wszystkie rozwiązania, które zapewniając jak najlepsze warunki domownikom, ograniczają jednocześnie zużycie energii. Decydując się na zastosowanie instalacji ogrzewania podłogowego warto wybrać systemowe rozwiązania renomowanych firm oraz sprawdzonego wykonawcę, bowiem wszelkie modyfikacje czy naprawy są kosztowne i wymagają ingerencji w posadzki” - podsumowuje Wojciech Szczepański z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły