Artykuł Dodaj artykuł

Walka ze smogiem - ogrzewanie domu

Sezon grzewczy zaczął się niedawno, jednak już teraz widać efekty. Większość średnich i dużych miast zmaga się ze smogiem, do którego powstawania przyczynia się zanieczyszczenie powietrza.

Sezon grzewczy zaczął się niedawno, jednak już teraz widać efekty. Większość średnich i dużych miast zmaga się ze smogiem, do którego powstawania przyczynia się zanieczyszczenie powietrza.

fot. Domowy.plfot. Domowy.pl

Powoli w życie wchodzą regulacje mające na celu przeciwdziałać temu wyjątkowo szkodliwemu zjawisku. Ich zakres może obejmować zakaz korzystania z tradycyjnych pieców CO, ograniczenia co do wykorzystywanego paliwa lub nakaz konkretnej metody ogrzewania domu. By w najbliższej przyszłości nie zmagać się z koniecznością zmiany sposobu ogrzewania domu warto już na poziomie projektu określić, czym i w jaki sposób będziemy ogrzewać nasz dom.

Znaczna część projektów gotowych wyposażonych jest w kotłownię spełniającą wymogi dotyczące paliw stałych. Są to najbardziej restrykcyjne pod kątem wymaganej powierzchni założenia i taką kotłownię bardzo łatwo przystosować do innego typu kotła czy paliwa. Drugie, co do popularności są piece gazowe i tutaj o ile mamy zaproponowaną kotłownię, również nietrudno będzie coś zmienić. Nieco bardziej skomplikowana staje się sytuacja, gdy (szczególnie w przypadku małych projektów domów parterowych) kotłowni nie ma w ogóle, a proponowane ogrzewanie to kominek + grzejniki elektryczne.

Wybierając źródło energii mamy do wyboru szereg rozwiązań, które różnią się zarówno kosztem samego paliwa jak i instalacji grzewczej.

 • gaz – obecnie najpopularniejsza alternatywa dla paliw stałych. Piece gazowe mogą służyć do ogrzewania całego domu, pojedynczych pomieszczeń lub np. samej wody. Popularne przepływowe kotły dwufunkcyjne o niezbyt dużej mocy grzewczej sprawdzą się najlepiej przy małych rodzinach, gdzie nie zaistnieje sytuacja odkręcenia dwóch i więcej kranów z ciepłą wodą jednocześnie. Ogrzewanie domu gazem ziemnym uważane jest obecnie za jeden z najczystszych sposobów ogrzewania. Nie każdy budynek ma możliwość podłączenia do instalacji gazowej, alternatywą są naziemne lub podziemne zbiorniki gazu.
   
 • energia elektryczna – ogrzewanie domu za pomocą grzejników elektrycznych oraz wody przez elektryczne bojlery czy przepływowe ogrzewacze wody nie emituje żadnych zanieczyszczeń… pod warunkiem, że korzystany z energii elektrycznej wytworzonej w systemach wykorzystujących OZE. Gdy decydujemy się na prąd z linii energetycznych jest to sposób na ogrzewanie „czyste” tylko w miejscu użytkowania. Sama produkcja energii elektrycznej w elektrowniach zasilanych np. węglem brunatnym to ogromna ingerencja w środowisko naturalne i gigantyczna porcja zanieczyszczeń. Wadą tego typu ogrzewania są również wysokie koszty oraz uzależnienie od dostaw prądu, na które nie mamy wpływu. W przypadku przerw w dostawie, które zdarzają się zazwyczaj przy wyjątkowo niekorzystnych warunkach pogodowych możemy mieć poważne problemy z utrzymaniem w domu ciepła. Jeśli dysponujemy prądem z kolektorów słonecznych czy wiatraków mamy pewność, że nasz dom zasilany jest w sposób ekologiczny.
   
 • olej opałowy – niezbyt popularny i dosyć kosztowny, zarówno w przypadku kupna kotła jak i samego paliwa. Dodatkowo wymaga kłopotliwego magazynowania w zbiornikach, które muszą spełniać szereg wymogów. 
   
 • drewno – w pełni naturalne, wydaje się być najbardziej ekologicznym paliwem. Na pewno drewno charakteryzuje się zerowym bilansem dwutlenku węgla (w procesie spalania emituje tyle CO2 ile wcześniej pobrało drzewo), ale np. spalanie kory powoduje odkładanie się substancji smolistych. Zaletą drewna, szczególnie w przypadku ogrzewania kominkowego jest jego jasny płomień, który nadaj wnętrzu przytulności. Ważna jest też dostępność, bo choć drewno wydaje się ogólnodostępne, legalne pozyskanie wysokojakościowego, sezonowanego drewna kominkowego bywa utrudnione szczególnie jesienią gdy zapotrzebowanie jest duże. 
   
 • brykiet – rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne. W przeciwieństwie do litego drewna spala się prawie w 100%, jest łatwo dostępny przez cały rok, nie powoduje osadzania się zanieczyszczeń w przewodach kominowych i nie emituje ich do atmosfery. Pali się znacznie dłużej niż drewno, jednak zamiast jasnego płomienia wytwarza jedynie wyraźny żar, przez co jego wykorzystanie w kominkach jest mniej widowiskowe.
   
 • pelet - granulat z trocin drzewnych, wykorzystywany do kotłów grzewczych. W zależności od typu pieca i wielkości zasobnika urządzenie może pracować bezobsługowo nawet kilka tygodni. Wystarczy napełnić zasobnik i ustawić parametry a piec sam będzie się rozpalał i wygaszał. Pelet, podobnie jak brykiet drzewny powstaje bez użycia klejów, co znaczy, że jest w 100% czystym drewnem. Do jego powstawania używane są odpady z przemysłu drzewnego (wióry, trociny).
   
 • ekogroszek - eko tylko z nazwy, jest to po prostu drobny wysokokaloryczny węgiel kamienny lub brunatny. Charakteryzuje się niższą od tradycyjnego węgla kamiennego zawartością siarki i mniejszą ilością popiołu. W porównaniu z peletem (który finansowo wychodzi podobnie, wykorzystuje też te same piece i zasobniki, co ekogroszek). Ekogroszek jest paliwem brudnym i wymagającym regularnego usuwania popiołu.
   
 • pompa ciepła (gruntowa i powietrzna) to urządzenie wymuszające przepływ ciepła z terenu chłodniejszego do terenu cieplejszego, czyli odwrotnie niż naturalnie.

 • z kolektorem pionowym (gruntowa) – źródłem ciepła jest grunt a sonda wprowadzona jest pionowo w grunt nawet na głębokość 100m. Taki typ pompy jest rozwiązaniem najbardziej polecanym przy małych działkach. Pionowe odwierty nie zajmują dużo miejsca i nie utrudniają zwyczajnego zagospodarowania działki

 • z kolektorem poziomym (gruntowa) – źródłem ciepła jest grunt sondy, układane są płasko na dużej powierzchni. Dla domu o powierzchni ok. 100 m2 pompa musi mieć do dyspozycji działkę o powierzchni około 200 m2. jest to rozwiązanie wymagające wykonania swoistej „odkrywki”, co wiąże się ze zniszczeniem wierzchniej warstwy gleby.

 • powietrzna – źródłem ciepła jest powietrze pobrane z zewnątrz, ale samo urządzenie można zainstalować wewnątrz domu. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się, gdy musimy oszczędnie gospodarować miejscem na działce, lub gdy po prostu nie chcemy dodatkowych urządzeń w ogrodzie.

Wybór ekologicznych źródeł ciepła jest zróżnicowany, wiele z zaproponowanych rozwiązań można stosować jednocześnie, wzajemnie uzupełniając niedostatki.

Podobne artykuły