Koszyk: BRAK


Artykuł Dodaj artykuł

Kolejny mówca 7. PLGBC Green Building Symposium potwierdzony: prof. Charles Kibert!

PLGBC Green Building Symposium od kilku lat jest już symbolem zielonego postępu w polskiej branży nieruchomości oraz najlepszą platformą wymiany pomysłów, współpracy, partnerstwa i nowych informacji.   

Kolejny mówca 7. PLGBC Green Building Symposium potwierdzony: prof. Charles Kibert!

PLGBC Green Building Symposium od kilku lat jest już symbolem zielonego postępu w polskiej branży nieruchomości oraz najlepszą platformą wymiany pomysłów, współpracy, partnerstwa i nowych informacji. Przekrojowa tematyka najbardziej rozpoznawalnej konferencji o zielonym budownictwie pozwala na zebranie szerokiego grona odbiorców z Polski i zagranicy, uczestniczących w procesach rynku nieruchomości.

W tegorocznej edycji (5 października 2017, Reduta Banku Polskiego, Warszawa), podczas sesji głównej i sesji tematycznych przedstawione zostaną najnowsze trendy w zielonym budownictwie, aspekty projektowe, wpływ budynku na człowieka oraz, co bardzo ważne, w jaki sposób można sfinansować zrównoważony budynek. Partnerem tegorocznej konferencji jest Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Niedawno informowaliśmy o potwierdzeniu wystąpienia Marcina Popkiewicza. Teraz z przyjemnością chcielibyśmy przedstawić kolejnego mówcę Sympozjum: Charlesa Kiberta.

Charles J. KibertCharles J. Kibert jest profesorem M.E. Rinker Sr. School of Building Construction, dyrektorem Powell Center for Construction and Environment na Uniwersytecie Florydy, oraz współzałożycielem i prezesem Cross Creek Initiative, organizacji non-profit typu joint venture, łączącej naukę z biznesem, która wdraża zasady zrównoważonego rozwoju w budownictwie. Jest członkiem zarządu Green Building Initiative, organizacji non-profit propagującej certyfikację budynków zwaną Green Globes.

Charles wykłada zrównoważone budownictwo na Uniwersytecie Florydy oraz przygotowuje doktorantów specjalizujących się w tej dziedzinie. Jest także twórcą i prowadzącym szkolenia w zakresie zrównoważonego budownictwa dla branży w USA oraz innych krajach. Jest autorem czterech edycji książki Sustainable Construction: Green Building Design and Construction i współautorem Working toward Sustainability: Ethical Decision Making in a Technological World.

Charles posiada tytuł inżyniera (U.S. Military Academy), magistra inżynierii nuklearnej (Carnegie-Mellon University) oraz doktorat inżynierii mechanicznej (University of South Florida). Jest praktykiem inżynierem, asesorem Green Globes oraz LEED AP.

W swojej prelekcji: Green Building – Quo Vadis?, Charles będzie chciał zwrócić uwagę na zmianę, jaka zaszła w ciągu ostatnich lat w podejściu do zrównoważonego rozwoju:

- W czasie, kiedy prowadziłem w Polsce kursy na temat zrównoważonego rozwoju, kilka lat po upadku komunizmu, Polacy podejmowali akurat decyzje dotyczące projektowania infrastruktury przemysłowej, transportowej, energetycznej, składowania odpadów i innych – mówi. – W ramach kursu rozmawialiśmy o konieczności pominięcia w tych kwestiach pewnych etapów rozwoju, które przeszliśmy już w Stanach Zjednoczonych. Nauczyliśmy się bowiem, że jest wiele znacznie lepszych sposobów zaprojektowania tych systemów, wypływających z idei zrównoważonego budownictwa. Odkryliśmy np., że przedmieścia i rozszerzanie się miast są niekorzystne, że nadmierna zależność od motoryzacji to ślepy zaułek, że należy zwrócić się ku gospodarce niskoemisyjnej i odnawialnym źródłom energii, a ilość odpadów jak najbardziej ograniczyć. Mimo starań wszystkich myślących podobnie, w Polsce ostatecznie obserwujemy i rozlewanie się miast, i przeludnienie, i zanieczyszczenie powietrza, i tym podobne.

Wobec powyższego, podczas swojego wystąpienia na PLGBC Green Building Symposium chciałbym ponownie zaprezentować pewne alternatywne sposoby myślenia, które być może pomogą uniknąć popełniania tych samych błędów. Zmiana podejścia do zrównoważonego rozwoju ze zorientowanego na naturę na zorientowanie tylko na człowieka, to w mojej opinii podstawowe zjawisko, którego powinniśmy unikać. Pierwotnym założeniem – a jednocześnie celem – zrównoważonego rozwoju i zielonego budownictwa było umiejscowienie środowiska u podstaw zdrowia człowieka, efektywnej gospodarki oraz wysokiej jakości życia człowieka i innych istot. Nie powinniśmy o tym zapominać.

- Każda długookresowa koncepcja naturalnie ewoluuje – komentuje Alicja Kuczera, dyrektor zarządzający PLGBC. – W trakcie tej ewolucji warto od czasu do czas spojrzeć na nią z dystansu. Prześledzić zmiany, przeanalizować je. Jesteśmy bardzo ciekawi obserwacji Charlesa odnośnie ewolucji w postrzeganiu zrównoważonego rozwoju i zielonego budownictwa i spodziewamy się gorącej dyskusji w ramach jego prelekcji i w kuluarach.

W temacie wystąpień na Sympozjum PLGBC prowadzi rozmowy również m.in. z Rossem Shusterem, prezesem United Technologies CCS, i pracownią Foster + Partners. Więcej informacji już wkrótce!

Rejestracji na 7. PLGBC Green Building Symposium można dokonać na stronie: http://konferencja.plgbc.org.pl/rejestracja/. Do końca lipca obowiązuje specjalna cena na bilety – 25%!

Wydarzenie odbędzie się 5 października w Reducie Banku Polskiego w Warszawie, a podczas uroczystej gali po konferencji zostanie rozstrzygnięty prestiżowy konkurs PLGBC Green Building Awards.

Więcej informacji dostępnych na stronie: http://konferencja.plgbc.org.pl.

Podobne artykuły