Koszyk: BRAK


Artykuł Dodaj artykuł

„Mały świat dużego pieniądza” – pierwsza edycja podsumowana

Pierwsza odsłona projektu „Mały świat dużego pieniądza” za nami. Prawie setka dzieci z czterech poddębickich szkół uczestniczyła w marcu w wycieczkach do Warszawy, które były nagrodą za aktywny udział w zajęciach i jeszcze jedną okazją do zgłębiania wiedzy – tym razem nie tylko ekonomicznej.

Śnieżka logoPierwsza odsłona projektu „Mały świat dużego pieniądza” za nami. Prawie setka dzieci z czterech poddębickich szkół uczestniczyła w marcu w wycieczkach do Warszawy, które były nagrodą za aktywny udział w zajęciach i jeszcze jedną okazją do zgłębiania wiedzy – tym razem nie tylko ekonomicznej.

O tym, że przekazywana w szkole wiedza powinna mieć zastosowanie w praktyce, poszerzać dziecięce horyzonty i przygotowywać uczniów do wchodzenia pewnym krokiem w dorosłość przekonany jest zapewne każdy z nas. Dokładnie takie założenie przyświecało zespołowi Fundacji Śnieżki „Twoja Szansa”, pomysłodawcom programu „Mały świat dużego pieniądza”, którego pierwsza edycja, realizowana w roku szkolnym 2016/2017 dobiegła właśnie końca. W kreatywnych zajęciach, które w formie zabaw, gier i symulacji w przyjazny sposób przybliżały najmłodszym niuanse świata ekonomii, wzięło udział 98 uczniów z czterech poddębickich szkół: Brzeźnicy, Paszczyny, Pustyni oraz Lubziny.

Głównym celem programu jest wprowadzanie dzieci w często zawiły dla nich świat ekonomii i uświadamianie ważnych zjawisk i procesów, których częścią jest każdy z nas. Jesteśmy przekonani, że budowanie takiej świadomości, poparte ćwiczeniami i wspólną zabawą pomoże maluchom świadomie podejmować decyzje dotyczące między innymi zarządzania swoim budżetem. Wierzymy, że taka wiedza zdobyta już na poziomie „świnki skarbonki” zaowocuje w dorosłości – tłumaczy Anna Mikrut, Prezes Fundacji Śnieżki „Twoja Szansa”.

Nie bez powodu zatem wśród wielu otrzymanych przez dzieci upominków znalazła się między innymi „świnka skarbonka” – symbol dziecięcego oszczędzania. Zajęcia we wszystkich szkołach były prowadzone w oparciu o autorskie scenariusze przygotowane przez: mgr Grażynę Robaszyńską Janiec – doświadczonego pedagoga oraz doktora Roberta Bąka – na co dzień pracującego w Śnieżce, który posiada również bogate doświadczenie i wiedzę pedagogiczną. Merytoryczną bazą i zarazem inspiracją do stworzenia programu była nowatorska książka „Świat pieniądza”, której egzemplarze trafiły do najmłodszych oraz do szkolnych bibliotek.

Spotkania cieszyły się wśród uczniów ogromną popularnością, a dodatkową motywacją do aktywnego uczestnictwa była dla nich nagroda w postaci wspólnej wycieczki do Warszawy. Warszawska wyprawa dla każdej z czterech grup rozpoczynała się tuż po 6.00 rano na dębickim dworcu kolejowym. Już sama podróż pociągiem Pendolino dla wielu uczestników była ciekawą przygodą. W stolicy dzieci miały okazję odwiedzić dwa centra naukowe, w których wiedza przekazywana jest w nowoczesnej, multimedialnej formie. W Centrum Nauki Kopernik najmłodsi mogli zaprzyjaźnić się z naukami ścisłymi. Wiele niespodzianek czekało na nich także w Centrum Pieniądza, gdzie mieli okazję między innymi dotknąć prawdziwą 12-kilogramową sztabkę złota, na interaktywnych planszach zapoznać się z historią pieniądza, banków, funkcjonowaniem Giełdy Papierów Wartościowych czy samodzielnie obsłużyć bankomat.

Cieszymy się, że zarówno same zajęcia, jak i finałowa wycieczka spotkały się z tak dużym entuzjazmem uczniów. Dzieci chętnie dzieliły się z nami swoimi wrażeniami, a ich pozytywne opinie to bez wątpienia motywacja nie tylko do kontynuacji programu, lecz także do zwiększania jego zasięgu. Mamy nadzieję, że już niebawem w kolejnych szkołach będziemy mogli kreatywnie i konstruktywnie porozmawiać z najmłodszymi o ekonomii – podsumowuje Ryszard Stachnik, Wiceprezes Fundacji Śnieżki „Twoja Szansa”.

Projekt Mały świat dużego pieniądza realizowany przez Fundację Śnieżki „Twoja Szansa” w partnerstwie z Fabryką Farb i Lakierów Śnieżka SA to autorska inicjatywa społeczna o charakterze naukowym. Pierwsza edycja programu, którego adresatami byli uczniowie klas czwartych poddębickich szkół, była realizowana od października 2016 do kwietnia 2017 roku.

Relacja video, dokumentująca inicjatywę „Mały świat dużego pieniądza”:

Artykuł został dodany przez firmę

ŚNIEŻKA TRADE OF COLOURS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA jest wiodącą spółką w Grupie Kapitałowej Śnieżka i czołowym producentem farb i lakierów w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły