Artykuł Dodaj artykuł

Pompa ciepła Panasonic Aquarea czterokrotnie obniżyła zużycie energii w restauracji Carluccio’s

Sieć Carluccio’s wybrała do produkcji ciepłej wody użytkowej w jednej ze swoich nowych restauracji pompę ciepła Aquarea T-CAP. Testy wykazały, że opłaty za prąd w lokalu są dzięki niej czterokrotnie niższe niż w podobnej wielkości restauracji tej samej sieci. To oznacza, że inwestycja powinna zwrócić się firmie w ciągu zaledwie dwóch lat.

Sieć Carluccio’s wybrała do produkcji ciepłej wody użytkowej w jednej ze swoich nowych restauracji pompę ciepła Aquarea T-CAP. Testy wykazały, że opłaty za prąd w lokalu są dzięki niej czterokrotnie niższe niż w podobnej wielkości restauracji tej samej sieci. To oznacza, że inwestycja powinna zwrócić się firmie w ciągu zaledwie dwóch lat.

Pompa ciepła Panasonic Aquarea czterokrotnie obniżyła zużycie energii w restauracji Carluccio’s Pompa ciepła Panasonic Aquarea czterokrotnie obniżyła zużycie energii w restauracji Carluccio’s

Carluccio’s to sieć włoskich restauracji założona blisko 20 lat temu w Londynie. Firma od lat stawia sobie za cel ograniczenie wpływu swoich działań na środowisko. W 2010 r. była jednym z założycieli organizacji działającej na rzecz zrówoważonego rozwoju w branży restauracyjnej - Sustainable Restaurant Association (SRA).

Dlatego też, gdy Carluccio’s otwierała swoją nową restaurację w angielskim mieście Sheffield, szukała rozwiązania, które charakteryzowałoby się wysoką efektywnością energetyczną. Instalatorów z firmy FWP Air Conditioning oraz dystrybutora rozwiązań klimatyzacyjnych Oceanair poproszono o wybór takiego systemu, który zapewniłby restauracji wymaganą ilość c.w.u., a jednocześnie pozwoliłby obniżyć zużycie energii i emisję CO2.

Po konsultacjach zdecydowano, że restauracja w Sheffield będzie idealnym miejscem do instalacji pompy ciepła powietrze-woda, czyli urządzenia, które jako źródło energii wykorzystuje energię zawartą w powietrzu zewnętrznym. Firma zdecydowała się na model Aquarea T-CAP typu monoblok o mocy 12 kW. Głównym wyróżnikiem tych pomp jest utrzymywanie stałej wydajności nominalnej nawet przy temperaturach rzędu -15 °C, bez konieczności stosowania dodatkowej grzałki elektrycznej. Rozwiązanie było też idealne dla restauracji Carluccio’s ze względu na jej niewielką powierzchnię. System typu monoblok obejmuje wyłącznie jednostkę montowaną na zewnątrz, do której wystarczy przyłączyć instalację grzewczą i wodną. Jest to model prosty zarówno w montażu, jak i w obsłudze.

Zadaniem pompy w nowej restauracji jest podgrzewanie wody użytkowej. Aquarea przekształca energię cieplną z powietrza w energię służąca do produkcji c.w.u. Proces konwersji (przeniesienia ciepła z jednego miejsca w drugie) jest możliwy dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii inwerterowej, podobnej do tej, której używa się w nowoczesnych lodówkach domowych. Dodatkowo wysoki wskaźnik efektywności energetycznej COP jednostki powoduje, że pompa z każdego 1 kW wykorzystanej energii elektrycznej produkuje 4kW energii cieplnej.

W swoich pozostałych restauracjach sieć Carluccio’s wykorzystuje konwencjonalny system z bojlerem. Po okresie testów pompy ciepła w Sheffield, firma postanowiła porównać koszty zużycia energii, jakie generuje jednostka Panasonic z kosztami energii w innej restauracji o podobnej wielkości, przy produkcji tej samej ilości c.w.u. Okazało się, że dzięki pompie Aquarea koszty są czterokrotnie niższe.

Porównywanie dot. produkcji tej samej ilości c.w.u. rocznie (182,036 litrów) Koszt energii na dzień Koszt energii
na produkcję c.w.u. w ciągu roku
Prognozowane zużycie energii w ciągu roku Całkowity koszt (uwzględniający podatek klimatyczny)
Sheffield 2,49 £ 910,07 £ 9 100,70 kW 1 386,95 £
Leeds 10,60 £ 3 869,61 £ 38 696,08 kW 5 897,28 £
Oszczędności   2 959,54 £   4 510,34 £

– Dążymy do zrównoważonego rozwoju we wszystkich obszarach, w których jest to możliwe, dlatego chętnie wypróbowaliśmy pompę ciepła powietrze-woda w restauracji w Sheffield. Wyniki testów udowodniły, że możemy osiągnąć znaczne oszczędności w kosztach za energię, jak również ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Mam nadzieję, że będziemy instalować jednostki Aquarea we wszystkich nowych lokalach i być może wdrożymy je również w istniejących 50 restauracjach – mówi Alison Stanton, Dyrektor Rozwoju w Carluccio’s.

Więcej informacji na temat systemów klimatyzacji i ogrzewania Panasonic można znaleźć na stronie: http://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/.

Artykuł został dodany przez firmę

Panasonic Marketing Europe Gmbh

Firma Panasonic liderem w branży ogrzewania i klimatyzacji. Mamy ponad 30-letnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji systemów grzewczych i chłodniczych.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły