Artykuł Dodaj artykuł

Hydroizolacja balkonów i tarasów, o czym należy pamiętać?

Balkony i tarasy to elementy konstrukcyjne budynku, które zazwyczaj wystają poza jego obrys i z tego powodu narażone są na działanie warunków zewnętrznych. Zmienne temperatury i wilgo powodują, że należy szczególnie zadbać o hydroizolację tych powierzchni.

Balkony i tarasy to elementy konstrukcyjne budynku, które zazwyczaj wystają poza jego obrys i z tego powodu narażone są na działanie warunków zewnętrznych. Zmienne temperatury i wilgo powodują, że należy szczególnie zadbać o hydroizolację tych powierzchni.

Każdy posiadacz balkonu lub tarasu docenia spędzone tam chwile z kubkiem kawy lub książką w leniwy, sobotni poranek. Tym bardziej warto dowiedzieć się, co zrobić, by cieszyć się ich długoletnim użytkowaniem.

„Konstrukcja balkonów i tarasów musi zostać zaprojektowana i wykonana w taki sposób, aby zapewnić ich bezpieczne użytkowanie. Jednym z głównych warunków trwałości tych elementów jest zapobieganie wnikaniu wilgoci i wody w głąb konstrukcji. Hydroizolacja, która jest barierą przed przenikaniem wody i wilgoci do konstrukcji balkonu/tarasu stanowi zarazem ochronę  przed korozją płyty konstrukcyjnej, przeciekami oraz rozwojem mikroorganizmów – podkreśla Łukasz Czapliński, kierownik zapraw technicznych Weber.

Jak wybierać materiały do hydroizolacji balkonu/tarasu?

Hydroizolacja balkonów i tarasów, o czym należy pamiętać?Inwestor powinien wybierać materiały hydroizolacyjne według takich kryteriów jak rodzaj elementu konstrukcyjnego (balkon czy taras) oraz zakres pracy podłoża – im większa powierzchnia, tym aplikowane materiały powinny mieć większą elastyczność.

„Elastyczne połączenie jest szczególnie ważne w miejscach, w których występują znaczne naprężenia konstrukcyjne lub materiałowe, np. przy połączeniach powierzchni poziomej ze ścianą. Zastosowanie preparatów posiadających zdolność mostkowania rys zapewni szczelność w przypadku pojawienia się zarysowań, podczas gdy sztywna powłoka pęknie i pozwoli wniknąć wilgoci” – podkreśla Andrzej Banaś, krajowy menadżer ds. kluczowych klientów - inwestycje zaprawy techniczne Weber.

Innym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest położenie  (czy taras znajduje się na gruncie czy jest konstrukcją nadziemną) oraz jakie pomieszczenia znajdują się pod nim.

„Prawidłowe wykonanie izolacji balkonu i tarasu, które ochroni przed wnikaniem wody w głąb konstrukcji, ma szczególne znaczenie  gdy taras usytuowany jest bezpośrednio nad pomieszczeniem, na przykład salonem. Przedostanie się wody do wnętrza konstrukcji skutkuje zawilgoceniem sufitu i stworzeniem wewnątrz budynku warunków dla rozwoju korozji biologicznej, np. grzybów i pleśni” – tłumaczy Andrzej Banaś, krajowy menadżer ds. kluczowych klientów - inwestycje zaprawy techniczne Weber.

Właściwości, które ochronią przed wodą

Hydroizolacja balkonów i tarasów, o czym należy pamiętać?Do wykonania niezawodnej izolacji, zarówno obiektów nowych jak i  już istniejących, niezbędne jest zastosowanie nowoczesnych materiałów o wysokiej jakości.

„Do ochrony balkonów i tarasów przed wodą najlepiej sprawdzają się elastyczne hydroizolacje na bazie mineralnej, wzbogacone polimerami. Gwarantują one szczelność, są odporne na mróz, starzenie się i niekorzystne czynniki atmosferyczne” – wylicza Łukasz Czapliński, kierownik zapraw technicznych Weber.

Zastosowanie rozwiązań wchodzących w skład jednego systemu gwarantuje pełną kompatybilność jego poszczególnych składników oraz eliminuje możliwość powstania kolizji chemicznej pomiędzy nimi. Z tego samego względu, dobierając materiały i systemy do izolacji balkonów czy tarasów, trzeba pamiętać o sposobach zabezpieczania obróbek blacharskich przed korozją. Metalowe części należy chronić przed kontaktem z polimerami i cementem.

Co jest istotne przy wykonywaniu hydroizolacji?

Hydroizolacja balkonów i tarasów, o czym należy pamiętać?Balkony i tarasy różnią się między sobą wielkością i kształtem oraz konstrukcją, co wpływa na sposób wykonania izolacji i dobór odpowiednich produktów. Istnieją jednak uniwersalne wytyczne dotyczące prac budowlanych.

„Optymalnym zabezpieczeniem przed wnikaniem wody i wilgoci konstrukcji balkonu w układzie zespolonym jest wykonanie uszczelnienia podpłytkowego na płycie konstrukcyjnej z odpowiednim spadkiem , który umożliwi swobodny spływ wody z pokrytej okładziną powierzchni” – mówi Łukasz Czapliński, kierownik zapraw technicznych Weber.

Wszystkie newralgiczne strefy, takie jak narożniki czy miejsca obróbki blacharskiej, wymagają uszczelnienia, które uniemożliwi przedostawanie się wody do warstwy konstrukcyjnej.

„Przy tarasie naziemnym należy również pamiętać, aby pod spodem płyty konstrukcyjnej ułożyć warstwę odcinającą, która zablokuje przedostawanie się wody w drodze podciągania kapilarnego i uchroni konstrukcję przed zawilgoceniem pochodzącym z gruntu”– twierdzi Łukasz Czapliński, kierownik zapraw technicznych Weber. –„W przypadku tarasów nadziemnych nad pomieszczeniem ogrzewanym, poza uszczelnieniem podpłytkowym, należy wykonać izolację przeciwwodną płyty konstrukcyjnej. W takim przypadku hydroizolacja płyty pełni również rolę paroizolacji” – dodaje.

Zastosowanie się do zasad prawidłowego wykonawstwa i odpowiednie wykorzystanie rozwiązań systemowych pozwoli chronić balkon i taras przed wodą przez długi czas.

Balkon, taras – definicje budowlane

Balkon to element architektoniczny, który został stworzony w postaci płyty wysuniętej poza lico ściany. Wystaje poza obrys budynku i nie styka się z gruntem. Jest połączony drzwiami z sąsiadującym pomieszczeniem oraz zabezpieczony balustradą.

Taras nadziemny to element konstrukcji umieszczony nad pomieszczeniem, pełniący jednocześnie funkcję dachu. Składa się z płyty nośnej, termoizolacji i hydroizolacji. Na powierzchnię tarasu można się dostać z przyległych pomieszczeń.

Taras naziemny oznacza element konstrukcji składający się z płyty nośnej, pod którą nie ma pomieszczeń (przestrzeń pod płytą wypełnia grunt). Powierzchnia tarasu naziemnego znajduje się na poziomie otaczającego terenu.

 

Hydroizolacja balkonów i tarasów, o czym należy pamiętać?System hydroizolacji balkonu i tarasu naziemnego – schemat na przykładzie rozwiązań Weber:

 1. Żelbetowa płyta balkonowa / Płyta żelbetowa (taras)
 2. Warstwa szczepna weber.rep 751 – potrzebna, żeby jastrych związał się z podłożem.
 3. Jastrych spadkowy weber.floor RAPID
 4. Mikrozaprawa uszczelniająca weber.tec 824 (jednoskładnikowa) lub weber.tec Superflex D2 (dwuskładnikowa)
 5. Zatopiona w mikrozaprawie taśma uszczelniająca weber.tec 828 DB 75
 6. Zaprawa klejowa weber ZP414 lub wysokoelastyczna weber ZP418
 7. Płytki ceramiczne i zaprawa do spoinowania weber.fug 877 lub weber.color perfect
 8. Sznur dylatacyjny
 9. Elastyczna masa uszczelniająca weber.fug 881 lub weber.tec PU K25 – dedykowana do uszczelnień elastycznych w miejscach takich jak np. dylatacje, cokoły ceramiczne.

System hydroizolacji tarasu nadziemnego – schemat na przykładzie rozwiązań Weber:

 1. Płyta konstrukcyjna
 2. Izolacja płyty konstrukcyjnej stropu za pomocą masy polimerowo – bitumicznej weber.tec 920 lub weber.tec Superflex 10
 3. Termoizolacja
 4. Jastrych dociskowy weber.floor Rapid.
 5. Izolacja podpłytkowa i dalej kontynuować schemat zgodny z hydroizolacją balkonów i tarasów naziemnych.

Podobne artykuły