Artykuł Dodaj artykuł

Domy z użytkowych poddaszem. Dobry wybór, ale czy w każdym przypadku?

Od kilku lat w rankingach popularności projektów domów jednorodzinnych  prym wiodą domy z użytkowym poddaszem. Jeśli rozpocząłeś już swoją przygodę z poszukiwaniem wymarzonego projektu, zauważyłeś pewnie, że największy wybór jest właśnie wśród tego typu domów. 

Od kilku lat w rankingach popularności projektów domów jednorodzinnych  prym wiodą domy z użytkowym poddaszem. Jeśli rozpocząłeś już swoją przygodę z poszukiwaniem wymarzonego projektu, zauważyłeś pewnie, że największy wybór jest właśnie wśród tego typu domów.

Trudno się dziwić, taki stan rzeczy jest odpowiedzią projektantów na potrzeby i oczekiwania współczesnych inwestorów indywidualnych. Mówiąc najprościej ten rodzaj domów doskonale sprawdza się w najczęściej spotykanym w ostatnich latach modelu rodziny, to jest 2+2 lub 2+1. Zanim jednak dojdziesz do wniosku, że będzie to strzałem w dziesiątkę, poświęć trochę czasu na zapoznanie się ze specyfiką domów z poddaszem.

Czym się kierować w pierwszej kolejności

Domy z użytkowym poddaszem mają szereg niepodważalnych zalet, które doceniają współczesne rodziny, być może również twoja. Jednak wybierając projekt domu nie warto kierować się głównie jego popularnością, lub tym że sąsiad już skorzystał z podobnego projektu i sprawdził się doskonale. Oczywiście, taka informacja to sygnał dla Ciebie, że projekt przygotowany jest w sposób przemyślany i zaadoptowanie go do warunków lokalnych nie będzie stanowiło problemu.

Jednak w pierwszej kolejności powinieneś kierować innymi cechami projektu, mianowicie zwróć uwagę na:

  • indywidualne potrzeby przyszłych domowników i styl życia całej rodziny,
  • liczbę przyszłych mieszkańców,
  • możliwość ciągłego dostosowywania domu do zmieniających się potrzeb dorastających dzieci
  • formalne wymogi dotyczące planu zagospodarowania działki.

Jak zapewne zauważyłeś pierwszy punk odnosi się wyłącznie do Twojej rodziny, styl życia domowników i ich potrzeby muszę zawsze być na pierwszym miejscu. Zastanów się czy w twojej rodzinie są osoby, które mogą mieć trudności z wchodzeniem po schodach – jeśli nie teraz, to może za kilka lat. Czy w takim razie nie warto już teraz zorganizować sypialnię na parterze, a jeśli tak to w takim miejscu, aby odgłosy z kuchni i salonu nie zakłócały wypoczynku. W tym punkcie powinieneś również pomyśleć, o tym w jaki sposób twoja rodzina spędza czas wolny. Czy strefa wspólna powinna być otwarta, czy zamknięta. Jak dużo czasu będziecie spędzać w ogrodzie, lub na tarasie, być może w warto zatroszczyć się o bezpośrednie wyjście na zewnątrz zarówno z kuchni jaki i z salonu.

Liczba przyszłych domowników – ten punk będzie miał oczywiście największe znaczenie przy planowaniu ilości sypialni, ale nie tylko. Pomyśl również o liczbie koniecznych miejsc garażowych lub postojowych, być może warto zainwestować w dodatkową wiatę garażową.

Punk trzeci odnosi się szczególnie do rodzin, które posiadają małe dzieci, albo dopiero planują powiększenie rodziny. Musisz pamiętać, że potrzeby mieszkaniowe nastolatków znacznie różnią się od potrzeb mniejszych dzieci. Prawdopodobnie młodszym dzieciom nie będzie przeszkadzać wspólny pokój, ale z wiekiem zapewne zapragną więcej niezależności i prywatności. Pomyśl, czy w danym projekcie będziesz miał możliwość organizacji dodatkowego pokoju.

Plan zagospodarowania działki, choć znalazł się na końcu listy, to jest równie istotny jak wszystkie poprzednie punkty. Jeśli wybrany przez Ciebie projekt nie będzie mieścił się w ramach ustalonych w tym dokumencie, nie będziesz mógł go zrealizować.

Projekty domów poddaszem – dla kogo najlepsze?

Jak widzisz popularność danego projektu domu nie znalazła się na powyższej liście, nie mniej jednak to właśnie popularność będzie dla Ciebie informacją, że projekt został dokładnie przemyślany i, jeśli tylko spełnia inne wymogi, warto go rozważyć.

Projekty domów z użytkowym poddaszem posiadają wiele zalet, których próżno szukać u pozostałych typów budynków. Jeśli dysponujesz niewielka działką, z pewnością już teraz zdajesz sobie sprawę z pierwszego atutu, mianowicie taki dom zajmuje znacznie mniejszą powierzchnię działki, niż dom parterowy o takiej samej powierzchni użytkowej. Dlatego tak wiele domów z poddaszem znajdziesz na terenach w okolicy większych miast, gdzie bardzo trudno o większą posesję, a każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota.

Możesz pomyśleć, że przecież ostatni punkt w tym samym stopniu odnosi się również do projektów domów piętrowych i rzeczywiście masz rację. Jednak organizacja użytkowego poddasza jest zdecydowania tańsza, niż budowa dodatkowego piętra. Skosy, które z początku mogą okazać się wyzwaniem do efektywnej organizacji przestrzeni, nadadzą pomieszczeniom wyjątkowego charakteru. Oczywiście w przemyślanej aranżacji wnętrza.

Zalety projektów domów parterowych dotyczą również sfery finansowej i wspomnianej na początku możliwości dostosowania domu do zmieniających się potrzeb dorastającej rodziny. Chodzi tu o szansę rozłożenia inwestycji na dwa etapy. Z tej sposobności często korzystają młode małżeństwa, decydując się na adaptację poddasza dopiero kilka lat po wybudowaniu pierwszej części domu, kiedy w rodzinie pojawią się dzieci. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, pewnie też zmagasz się w wyzwaniem sfinansowania inwestycji, a takie rozwiązanie pozwoli Ci podzielić jej koszty. W konsekwencji budowa domu nie będzie tak odczuwalnym obciążeniem dla budżetu – zwłaszcza na początku waszej wspólnej drogi.

Wracając do kwestii użytkowych i mieszkaniowych, w domu z poddaszem znacznie łatwiej, niż w przypadku parterówek, wydzielić strefy domu. Strop, dzielący parter z poddaszem, stanowi samoistną granicę między strefą wspólną a sypialnianą i doskonale tłumi hałasy dochodzące z poszczególnych części domu. Czyni to poddasze idealnym miejscem do organizacji sypialni domowników i, jeśli tego potrzebujesz, gabinetu do pracy. Dzięki czemu na parterze pozostaje Ci sporo miejsca na zorganizowanie strefy mieszczącej całą rodzinę. Możesz pozwolić sobie na bardziej przestronny salon i jadalnie oraz dodatkowy pokój dla gości.

Jak widzisz popularność projektów domów z poddaszem użytkowym jest uzasadniona. W dużej mierze wynika z tego, iż łączą w sobie ekonomię budowy domów parterowych z wygodą posiadania dodatkowej kondygnacji i możliwością intuicyjnego podzielenia domu na strefy, dzienną i nocną.   Z względu na duże zainteresowanie projektami domów z poddaszem, architekci darzą ten typ budynków szczególną uwagą, poświęcając dużo czasu na tworzenie nowych rozwiązań. Przeglądając oferty biur architektonicznych zwróć uwagę na fakt, że wiele projektów występuje w kilku wersjach, dzięki czemu znalezienie domu dokładnie odzwierciedlającego potrzeby twojej rodziny nie powinno stanowić problemu.

Na stronie typu www.domowy.pl, prezentujących oferty gotowych projektów domów, możesz skorzystać z zaawansowanych form wyszukiwania projektów, w których, określając powyższe kryteria, ograniczysz wyniki wyszukiwania do kilkudziesięciu propozycji spełniających Twoje wymagania. Brzmi dobrze, prawda?

Podobne artykuły