Artykuł Dodaj artykuł

Jak poprawnie zamontować kwadratowy system rynnowy

Poprawnie zamontowany system rynnowy jest gwarantem bezpieczeństwa dla domu i jego otoczenia. Nie ma wówczas obaw o powstanie nieszczelności czy zerwanie rynny.

Jak poprawnie zamontować kwadratowy system rynnowy GalecoPoprawnie zamontowany system rynnowy jest gwarantem bezpieczeństwa dla domu i jego otoczenia. Nie ma wówczas obaw o powstanie nieszczelności czy zerwanie rynny. W przypadku rynien o przekroju półokrągłym, samo zamontowanie ich na inwestycji wydaje się być rzeczą prostą. Jak jest natomiast z innowacyjnymi systemami o kwadratowej rynnie i rurze spustowej? Aby odpowiedzieć na to pytanie - krok po kroku przeanalizujemy montaż systemu Galeco STAL2  .

Po zakupie

Zanim rozpocznie się montaż orynnowania Galeco STAL2 należy pamiętać, aby elementy składowe systemu przechowywać w miejscu, w którym nie występuje wilgoć. Natomiast folia, która chroni powierzchnię rynny powinna pozostawać na niej nie dłużej niż 3 miesiące od daty nabycia. Dla kwadratowego systemu dedykowane są trzy rodzaje haków mocujących. Pierwsze z nich, haki doczołowe, posiadają w dolnej części tzw. zamki, które umożliwiają zamontowanie maskownicy podsufitkowej, która zasłania poziom rynnowy i estetycznie wykańcza okap. Natomiast haki nakrokwiowe oraz haki doczołowe płaskie nie posiadają zamków, co uniemożliwia zastosowanie maskownicy.

Zostały one zaprojektowane z myślą o inwestorach, którzy chcą uzyskać nowoczesny i estetyczny wygląd dachu, bez zasłaniania poziomu rynnowego maskownicą. Po wyborze odpowiednich haków, a jeszcze przed ich zamocowaniem – należy dokładnie obliczyć odległości między nimi. Standardowa przestrzeń wynosi 60 cm, natomiast przy odpływie, łącznikach oraz narożnikach – odległość zmniejsza się aż do 15 cm pomiędzy elementami.

Poziom rynnowy

Jak poprawnie zamontować kwadratowy system rynnowy GalecoMontaż poziomu rynnowego systemu Galeco STAL2 powinien nastąpić przed sfinalizowaniem prac na dachu i założeniem pokrycia dachowego. Montaż poziomu rynnowego rozpoczyna się od ustalenia pozycji odpływu. Następnie, w odległości 15 cm należy zamontować haki po każdej jego stronie. Po nich następuje montaż haków skrajnych – umiejscowionych na krańcach dachu po prawej i lewej stronie.

To właśnie pomiędzy nimi rozciąga się sznurek. Jego zadaniem jest określenie pozycji pozostałych haków, pomiędzy dwoma skrajnymi. Po tej czynności, na zamontowanych hakach, osadza się rynnę. Wyjątkiem są domy, które posiadają dach np. czterospadowy, gdzie konieczne jest zamontowanie narożników. Wówczas montaż systemu należy rozpocząć od przytwierdzenia narożnika do rynny, aby następnie całość osadzić na hakach (zasady wyjaśnia film instruktażowy).

Jeszcze przed umiejscowieniem rynny na hakach na jej koniec zamykany jest specjalną zaślepką, wzmocnioną dodatkowo klejem uszczelniającym od Galeco. Po jej założeniu wkrętem skręcamy jej tylną krawędź wraz z tylnym wywinięciem rynny. Tak przygotowany element umieszcza się w hakach i odpowiednio się go wpina.  Następne rynny łączy się ze sobą przy pomocy łącznika dylatacyjnego, pamiętając o zachowaniu dylatacji między elementami o wielkości od minimalnie 5 mm do maksymalnie 10 mm.

Rynny nieprzerwanie łączy się aż do miejsca, w którym znajduje się zaplanowany odpływ. Istnieją dwie metody montażu odpływu. Pierwsza z nich pozwala na zamontowanie go po już zamontowaniu poziomu rynnowego po jego prawej i lewej stronie. Odpływ wpina się w rynny od dołu. Najistotniejsze w tej opcji jest dogięcie listków montażowych oraz odpowiednie naniesienie i dociśnięcie kleju. Drugi sposób wykorzystuje odpływ uszczelkowy, czyli taki, który na obu swoich końcach posiada dwa łączniki dylatacyjne. Ten element montowany jest w tym samym czasie co haki i pozostałe łączniki. Po zamontowaniu – wystarczy wpiąć w niego rynny, aby zakończyć montaż.

Kiedy rynny są już osadzone – pora na bardzo ważną czynność. Jest nią dogięcie listków montażowych, znajdujących się na hakach doczołowych. W taki sposób kończy się montaż poziomu rynnowego.

 

Pion spustowy

Montaż rur spustowych systemu Galeco STAL2 rozpoczyna się od zamocowania dybli w elewacji. Ich długość powinna być dopasowana do grubości ocieplenia budynku. Na końce dybli nakręca się kostki obejm, między którymi odstęp powinien wynosić maksymalnie 1,8 m. W systemie o przekroju kwadratowym należy zachować ostrożność podczas umieszczania rury spustowej w obejmie o kształcie kwadratowym. Taki kształt sprawia, że w łatwy sposób można zarysować elementy rury spustowej krawędzią obejmy. Aby tego uniknąć podczas montażu obejmy należy ją delikatnie odgiąć, aby umożliwić swobodne ulokowanie rury spustowej bez obaw o powstanie rys i zadrapań. Na końcu pozostaje już tylko skręcenie obejm.

Pozostałe czynności

Po zakończeniu montażu, należy podłączyć system do kanalizacji oraz zamontować maskownicę. Odprowadzenie do kanalizacji wymaga umieszczenia osadnika uniwersalnego w ziemi, bezpośrednio pod rurą spustową. Przy pomocy kolana elastycznego łączy się dolny odpływ osadnika z rurami kanalizacyjnymi. W jego klapie wycina się otwór okrągły o średnicy 110 mm. Następnie w otworze montuje się specjalną nakładkę dedykowaną dla systemu STAL2, która posiada mniejszy, kwadratowy otwór odpowiadający rurze spustowej. W tak przygotowane ujście idealnie pasuje mufa, która jest zwieńczeniem montażu dolnej części. Tak skonstruowany zestaw montuje się od dołu do pionu spustowego.

Tak wykończony system rynnowy Galeco STAL2 to nie tylko estetyczny wygląd dla oka, ale przede wszystkim bezpieczeństwo dla inwestycji.

Podobne artykuły