Artykuł Dodaj artykuł

Trendy na rynku pokryć podłogowych na targach Domotex 2016 i na polskim rynku

Nowe materiały łączące w sobie naturalne składniki i włókna syntetyczne, zróżnicowane faktury, odważne kolory i złożone wzory to tendencje, które będzie można obserwować w kolejnych miesiącach na rynku pokryć podłogowych.

Nowe materiały łączące w sobie naturalne składniki i włókna syntetyczne, zróżnicowane faktury, odważne kolory i złożone wzory to tendencje, które będzie można obserwować w kolejnych miesiącach na rynku pokryć podłogowych. Były one również dobrze widoczne na corocznych targach Domotex, które odbyły się w dniach 16-19 stycznia w Hanowerze.

Wykładziny dywanowe są jednym z najpopularniejszych pokryć podłogowych, stosowanych w przestrzeniach biurowych. Nowości i tendencje w tej branży można od wielu lat obserwować na targach Domotex, które odbywają się w połowie stycznia w Hanowerze. Targi gromadzą producentów pokryć podłogowych z Europy i Świata.

Nowe struktury, wzory i kolorystyka

Domotex Fot. Coniveo
Domotex
Fot. Coniveo 

Producenci wykładzin dywanowych pilnie śledzą najnowsze tendencje w  projektowaniu wnętrz i odzwierciedlają je we wprowadzanych liniach produktów. Nowe produkty, zaprezentowane na targach Domotex  2016  charakteryzują odważne kolory: czerwienie, fiolety, zielenie i musztardowe odcienie żółci, jak również różnorodne wzory.

Nowością są motywy nieregularne, przypominające te, które można znaleźć na dywanach. W ofercie wielu producentów są materiały w stylu vintage, zwracające uwagę kolorystyką i oryginalnymi wzorami. Producenci prześcigają się również w różnorodności faktur materiałów, łącząc w wykładzinach tego samego rodzaju włókna o różnej długości i twardości – mówi Tomasz Urbański, prezes firmy Coniveo, który od wielu lat odwiedza targi Domotex i poszukuje nowości w branży. 

Naturalne materiały i nowoczesna technologia

Od kilku lat ważną rolę na targach Domotex odgrywa dział Innovations, gdzie prezentowane są nowości w technologii produkcji pokryć podłogowych. Firma Edel, z która współpracuje Coniveo, zaprezentowała materiał łączący w sobie naturalne i syntetyczne włókna. Wykładzina składała się w 65 proc. z poliamidu (PA) i w 35 proc. z Tencelu, czyli naturalnego materiału produkowanego z celulozy drzewnej. Tencel nadaje wykładzinie miękkości i delikatności w dotyku. Drugą nowością prezentowaną przez Edel było połączenia wełny z Tencelem.

- Producenci coraz chętniej współpracują z architektami i projektantami wnętrz. Jest to sposób na stworzenie oryginalnego, unikatowego materiału. Tak jest w przypadku firmy Vorwerk, której wykładziny oferujemy od połowy ubiegłego roku – dodaje Jarosław Michalak, dyrektor działu techniczno–handlowego w firmie Coniveo.

We współpracy z włoskim projektantem wnętrz Giulio Ridolfim firma Vorwerk stworzyła wykładzinę Myrana – materiał antyalergiczny, z delikatnie połyskującą strukturą włókna.

Domotex Fot. Coniveo
Domotex
Fot. Coniveo 

Płytki dywanowe najpopularniejszym rodzajem wykładzin

Ten materiał pojawił się kilka lat temu. Obecnie płytki dywanowe znajdują się w ofercie większości liczących się na rynku producentów. – Dla tych firm, które do tej pory produkowały wyłącznie wykładzinę w rolkach, rozszerzenie asortymentu jest dużym wyzwaniem, zarówno w zakresie technologii produkcji, jak i magazynowania i logistyki. Jednak popyt na tego typu materiały sprawia, że decydują się one na taki krok – dodaje Tomasz Urbański. Zarówno projektanci wnętrz, jak i wykonawcy projektów doceniają możliwości aranżacyjne, jakie dają płytki dywanowe.

Targi Domotex odbyły się w dniach 16-19 stycznia 2016 r. w Hanowerze. Firma Coniveo uczestniczy w nich co roku, by poznać nowinki w branży i sprowadzać do Polski aktualne trendy. Więcej informacji o targach Domotex można znaleźć na stronie internetowej

Podobne artykuły