Artykuł Dodaj artykuł

Termorenowacja: 4 kroki do energooszczędnego domu

Nowoczesny dom musi być jak najbardziej energooszczędny. Nie chodzi tu tylko o interes indywidualny, ale o dobro ogólne. Jakie dokładnie rozwiązania zastosować, by wybudowany już dom stał się energooszczędny? Studium przypadku w czterech krokach!  

Nowoczesny dom musi być jak najbardziej energooszczędny. Nie chodzi tu tylko o interes indywidualny, ale o dobro ogólne. Jakie dokładnie rozwiązania zastosować, by wybudowany już dom stał się energooszczędny? Studium przypadku w czterech krokach!

Celem termorenowacji jest zmniejszenie ilości energii zużywanej w budynkach. Jest to nie tylko ekonomiczne zasadne, ale i wymagane prawem. Energooszczędne budownictwo oznacza ogromne oszczędności dla mieszkańców domów i mieszkań oraz lepsze perspektywy dla środowiska.

Szacuje się, że zastosowanie odpowiednich materiałów i technologii pozwala zaoszczędzić 15–20% energii zużywanej do ogrzewania budynków. Dzięki zastosowaniu rozwiązań termoizolacyjnych firmy Paroc ta oszczędność może być jeszcze większa. Zobacz przykład efektywnej termorenowacji!

Termorenowacja w czterech krokach

W naszym przykładzie analizujemy rozwiązania termorenowacyjne zastosowane w domu z cegieł, który zużywał rocznie aż 50 900 kWh.

Opis stanu początkowego (przed modernizacją):

 • Ściany zewnętrzne, wartość U – 1,66 W/m2K  - mur ceglany, grubość 250 mm, bez izolacji
 • Dach skośny, wartość U – 0,45 W/m2K - strop poddasza poziomy, izolowany 200 mm warstwą trocin
 • Podłoga, wartość U – 0,40 W/m2
 • Okna, wartość U – 2,2 W/m2
 • Drzwi, wartość U – 2,2 W/m2
 • Wentylacja naturalna, 0,78 wymian/h
   
Zużycie energii Konstrukcja budynku kWh Wentylacja kWh Ogółem kWh
Okres pomiaru 1 rok 42 200 8 700 50 900

1. Wymiana izolacji

Przystępując do modernizacji domu zacznij od wymiany izololacji. Pamiętaj o zasadzie 20+20+30. To bardzo prosta zasada, którą powinien zapamiętać każdy inwestor. Oznacza ona, że powinieneś ocieplić płytę fundamentową (fundament) minimum 20 cm warstwą izolacji zabezpieczającą przed chłodem z gruntu, ścianę zewnętrzną minimum 20 cm warstwą, a dach minimum 30 cm warstwą.

W omawianym przykładzie wymieniono izolacje w dachu oraz ścianach zewnętrznych:

Dach skośny Paroc
Ściana zewnętrzna Paroc

Dach skośny

 • warstwa trocin wymieniona na 300 mm grubości płytę PAROC UNS 37
 • wartość U – 0,13 W/m2K

Ściana zewnętrzna

 • zastosowano od zewnątrz 140 mm płyty  PAROC FAS 4  z tynkiem (metodą lekką mokrą)
 • wartość U – 0,24 W/m2K

Możesz użyć też płyt PAROC Linio 15, które charakteryzują się lepszymi parametrami izolacyjności, co jednocześnie daje większą energooszczędność.

2. Wymiana okien

Tak jak w podanym przykładzie czeka cię wymiana wszystkich okien. Wybierz takie, które spełniają obowiązujące normy, czyli wartość U – 1,4 W/m2K .

3. Wymiana drzwi wejściowych

Wybierz takie, które spełniają obowiązującą normę, czyli o wartości U – 0,7 W/m2

4. Wentylacja

W omawianym przykładzie naturalną wentylację zastąpiono przez system mechanicznej wentylacji z  odzyskiem 40% ciepła i 80% czasem pracy.

Nawet 64% oszczędności

Co nam daje zastosowanie się do powyższych zaleceń? Zobaczmy nasz przykład.

Tabela. Oszczędność energetyczna przy zastosowaniu poszczególnych rozwiązań modernizacyjnych budynku

  Ogólne zużycie energii kWh Oszczędność w ciągu 1 roku kWh Oszczędność w ciągu 1 roku % Oszczędność w ciągu 1 roku (0,06€/kWh) €
Przed modernizacją 50 900 0 0 0
1. Wymiana izolacji 24 900 26 000 51 % 1 300
2. Nowe okna 49 700 1 200 2 % 60
3. Nowe drzwi 50 140 760 1,7 % 38
4. Zmiana wentylacji 46 500 4 400 8,7 % 220

Z powyższego przykładu wynika, że najefektywniejszym sposobem oszczędności energii jest zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej PAROC. - Sama wymiana płyt izolacyjnych na takie o odpowiednio dobranej grubości pozwoli zaoszczędzić od 30 do 50% zużywanej dotychczas energii” – podsumowuje Adam Buszko z firmy Paroc, która przeprowadziła obliczenia. – W połączeniu z innymi modernizacjami (okna, drzwi, wymiana wentylacji) można zaoszczędzić nawet 64% energii w ciągu jednego roku.

Stosując odpowiednią izolację termiczną możesz wiele oszczędzić oraz uzyskać wymagane wskaźniki energetyczne dla twojego domu. Pomoże ci to również w  jego sprzedaży. Od 1 stycznia 2009 r. w Polsce budynki i mieszkania nie posiadające świadectw energetycznych nie mogą być przedmiotem obrotu na rynku nieruchomości. 

Artykuł został dodany przez firmę

Paroc Polska sp. z o.o.

Grupa Paroc jest międzynarodowym producentem izolacji z kamiennej wełny mineralnej.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły