Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Ogrodzenie na czas budowy - sprawdzone rozwiązania

Ogrodzenia tymczasowe mają kluczowe znaczenie dla zabezpieczenia miejsc budowy i remontów. Dzięki nim można uniknąć niepotrzebnych wypadków, ochronić kosztowne mienie oraz zasłonić to, co nie najpiękniejsze – czyli wykopy i sterty materiałów budowlanych.

Ogrodzenia tymczasowe mają kluczowe znaczenie dla zabezpieczenia miejsc budowy i remontów. Dzięki nim można uniknąć niepotrzebnych wypadków, ochronić kosztowne mienie oraz zasłonić to, co nie najpiękniejsze – czyli wykopy i sterty materiałów budowlanych. Które z systemów są najczęściej stosowane i dlaczego?
 
Ogrodzenie tymczasowe Tempofor B Betafence
 
Ogrodzenie tymczasowe Tempofor F Betafence
Ogrodzenie tymczasowe – wymagania prawne
 
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych jasno określa wymagania dotyczące grodzenia terenu budowy lub miejsca, w którym wykonywane są prace budowlane:  
 • Teren budowy lub robót budowlanych należy ogrodzić lub w inny sposób uniemożliwić wejście osobom nieupoważnionym
 • Jeśli ogrodzenie terenu budowy lub robót nie jest możliwe, należy oznakować granice terenu przy pomocy tablic ostrzegawczych, a w razie potrzeby zapewnić stały nadzór
 • Ogrodzenie terenu nie może stanowić zagrożenia dla ludzi, a jego wysokość powinna wynosić co najmniej 1,5 m
Funkcja zabezpieczająca teren przed wtargnięciem intruzów ogrodzenia tymczasowego bezsprzecznie jest najważniejszą funkcją, jaką musi spełniać ogrodzenie placu budowy czy terenu robót budowlanych. O stopniu zabezpieczenia decyduje nie tylko konstrukcja ogrodzenia, ale także możliwość uzupełnienia go o odpowiednie bramy, a także kołowroty i urządzenia umożliwiające kontrolę przepływu osób. Dzięki takim komponentom można uzyskać system ogrodzeniowy niezawodny na każdym centymetrze.
 
Bezpieczeństwo to nie wszystko
 
Choć podstawową funkcją ogrodzenia tymczasowego jest zabezpieczenie terenu, to jednak można od niego wymagać jeszcze więcej. Przy projektowaniu takiego ogrodzenia warto wziąć pod uwagę kilka istotnych cech:
 • trwałość
 • łatwość montażu, demontażu i magazynowania
 • estetykę
Trwałość rozumiana jako odporność na korozję, a także odpowiednia sztywność, gwarantuje użytkownikowi komfort wielorazowego korzystania z systemu – za każdym razem, kiedy będzie to konieczne. Dzięki temu nawet wyższa cena ogrodzenia przekłada się tak naprawdę na oszczędności.
 
Jednak ogrodzenie „na lata” sprawdzi się pod warunkiem, że będzie można szybko i sprawnie zamontować je, zdemontować, a także wygodnie magazynować.
Ogrodzenie wizytówką
 
Ogrodzenie tymczasowe Tempofor F Betafence
 
Ogrodzenie tymczasowe Tempofor F Betafence
Z technicznego punktu widzenia niczego więcej, poza odpowiednim stopniem zabezpieczenia, a także możliwością komfortowego wielokrotnego wykorzystania, nie trzeba oczekiwać od tymczasowego ogrodzenia placu budowy. Ale... 
 
Ogrodzenie tymczasowe jest swoistą wizytówką inwestora czy też wykonawcy robót budowlanych, zatem powinno dobrze się prezentować nie tylko ze zwykłych względów estetycznych.
 
Dla wymagających wybór jest prosty
 
Wśród wielu oferowanych na rynku systemów ogrodzeniowych o charakterze tymczasowym z pewnością na uznanie zasługują przenośne systemy z rodziny Tempofor firmy Betafence. Ogrodzenia te są mocno rozpoznawalne. Można je zobaczyć na większości placów budowy w całym kraju, co potwierdza ich skuteczność.
 
Różnorodność systemów Tempofor, dedykowanych zabezpieczaniu placów budowy i ochronie miejsc, w których odbywają się roboty drogowe lub imprezy masowe, sprawia, że można je idealnie dopasować do wymogów wynikających z potrzeb i charakteru ogradzanego miejsca.
 
Do zabezpieczania placów budowy najczęściej wybierane są wytrzymałe panele Tempofor F (stosowany także podczas imprez masowych), które gwarantują wysoki stopień zabezpieczenia terenu przed wtargnięciem intruzów, a co za tym idzie kradzieżą znajdującego się na nim mienia, aktami wandalizmu czy też nieszczęśliwymi wypadkami z udziałem osób postronnych.
 
Solidna stalowa konstrukcja systemu gwarantuje wieloletnią trwałość i wytrzymałość. Rama zgrzewana z rur ocynkowanych wypełniona jest kratą, której druty są miejscowo zgrzewane do ramy.
 
Tempofor F występuje w kilku typach:
 • standardowy panel w dwóch wysokościach (F1 i F2)
 • lekki panel przenośny (F2 M – dostępny także w tańszej wersji F2 SM) 
 • panel o wzmocnionej konstrukcji przeznaczony do intensywnego użytkowania (F3)
 • panel utrudniający wspinanie się po ogrodzeniu (F2 Secure – panel Anticlimb)
 • panel standardowy o większej stabilności (F2 Super)
 • panel o mniejszych oczkach i większej wysokości (F3 Maximum)
Systemy Tempofor dla maksymalnego komfortu można uzupełnić tymczasową bramą przesuwną, a także kołowrotami Tempofor BF3, zapewniającymi płynną kontrolę osób wchodzących i opuszczających teren budowy (kołowrót na zamówienie może zostać wyposażony w czytnik kart lub klawiaturę).
 
Ogrodzenie tymczasowe Tempofor Betafence przy fontannie Neptuna w GdańskuJeśli charakter prowadzonych prac wymaga osłonięcia budowy przed oczami osób postronnych, system Tempofor F można wyposażyć w solidne jednokolorowe przesłony, a nawet bannery reklamowe z wysokiej jakości grafiką lub zdjęciami. Można również do zabezpieczenia terenu wybrać jeden z systemów Tempofor B.
 
Ocynkowana ogniowo stalowa rama paneli Tempofor B wypełniona jest blachą trapezową która ukryje to, co się dzieje na placu budowy, przed wzrokiem niepożądanych osób. Stalowe płyty dostępne są w kombinacjach kilku kolorów (biały, niebieski, czerwony lub żółty). Na zamówienie wypełnienie można wykonać także w innych kolorach palety RAL, by dopasować je do kolorów firmowych wykonawcy robót budowlanych lub inwestora. Panele Tempofor B dostępne są także z wypełnieniem ocynkowanym.
 
Prawdziwie przenośny system ogrodzeniowy
 
Panele z rodziny Tempofor w pełni zasługują na miano przenośnych. Można z łatwością transportować i przechowywać z wykorzystaniem systemów transportowych, w którego skład wchodzą różnego rodzaju palety, umożliwiające transportowanie i składowanie paneli, a także specjalne listwy do piętrowania palet dla lepszego wykorzystania powierzchni magazynowej.
 
Więcej o przenośnych systemach Tempofor znajdziesz w Strefie Architekta na www.ogradzamy.pl i katalogu produktów z linii Tempofor.

Artykuł został dodany przez firmę

Betafence Sp. z o.o.

Betafence jest wiodącym producentem i dostawcą ogrodzeń panelowych i siatek ogrodzeniowych, zarówno dla posesji prywatnych jak i przemysłowych.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły