Koszyk: BRAK


Artykuł Dodaj artykuł

Wybieramy klinkier na elewację i do wnętrz

Szeroka oferta barw i struktur klinkieru umożliwia wykonanie zarówno elewacji, jak i wnętrz budynków w dowolnym stylu. Kolor cegieł i płytek klinkierowych, a także ich faktura i sposób ułożenia decydują o charakterze bryły: nowoczesnym czy wręcz industrialnym lub bardziej tradycyjnym  

Współczesna wersja klasyki - elewacja z cegły nawiązującej do starych murów w zestawieniu z nowoczesnym, antracytowym dachem Roben
Współczesna wersja klasyki - elewacja z cegły nawiązującej do starych murów w zestawieniu z nowoczesnym, antracytowym dachem.

Szeroka oferta barw i struktur klinkieru umożliwia wykonanie zarówno elewacji, jak i wnętrz budynków w dowolnym stylu. Kolor cegieł i płytek klinkierowych, a także ich faktura i sposób ułożenia decydują o charakterze bryły: nowoczesnym czy wręcz industrialnym lub bardziej tradycyjnym  

Nie tylko doskonałe parametry techniczne, ale również, a często przede wszystkim  walory estetyczne wpływają na popularność cegieł i płytek klinkierowych. Do klasycznej, gładkiej czerwonej cegły, dzięki nowoczesnej technologii produkcji, dołączyła cała gama kolorów i różnorodnych struktur lica. W zależności od projektu – minimalistycznej, współczesnej bryły, tradycyjnego w formie domu czy śródziemnomorskiej hacjendy, możliwe jest uzyskanie zamierzonego efektu: wystarczy dobrać odpowiednią barwę i strukturę cegieł bądź płytek, a także format i rodzaj wiązania.

 

Ściana z białego, łupanego klinkieru stanowi piękny i elegancki detal wnętrza. Roben
Ściana z białego, łupanego klinkieru stanowi piękny i elegancki detal wnętrza.

Krok pierwszy: kolor

Budowlany klasyk – cegła czerwona,  bo na taki kolor wypala się zazwyczaj glina z dostępnych w Europie złóż, to wciąż bardzo popularny materiał elewacyjny, coraz częściej pojawiający się również we wnętrzach. Jak to z klasykami bywa, bardzo dobrze prezentuje się zarówno w tradycyjnych zestawieniach kolorystycznych jak też bardziej współczesnych, np. z antracytowym kolorem dachówki. Do wyboru mamy jednak mnóstwo barw, ich odcieni i melanży: od żółtopiaskowych, przez całą gamę czerwieni i jej pochodnych, po szarości, grafity i czernie. Dostępny jest nawet klinkier w kolorze białym. – Oferta naszej marki obejmuje kilkadziesiąt wariacji kolorystycznych cegieł i płytek klinkierowych i licowych. Znalezienie idealnego produktu dla swojego projektu nie będzie problemem – przekonuje Lidia Misiuna, kierownik marketingu w firmie Röben. Ten ogromny wybór kolorów cegieł klinkierowych i licowych jest wynikiem nowoczesnej technologii produkcji: angobowania i glazurowania powierzchni lica, barwienia w masie, stosowania specjalnie dobranych domieszek mineralnych, które zmieniają kolor wypalonej gliny, redukcji tlenu podczas wypalania czy też wykorzystania złóż oryginalnie zawierających minerały wypalające się na inny niż czerwony kolor, np. kaolinit pozwalający na uzyskanie naturalnej, białej barwy. 

 

Nowoczesną bryłę budynku podkreślono grafitowym kolorem klinkieru. Roben
Nowoczesną bryłę budynku podkreślono grafitowym kolorem klinkieru.

Krok drugi: faktura

Kolor to jednak nie wszystko. Decydując się na klinkier na elewacji czy we wnętrzu, musimy wybrać również strukturę lica cegły czy płytki. A jest z czego: dostępne są powierzchnie  gładkie, ryflowane, piaskowane, łupane, ciosane, a nawet drapane. W połączeniu z odpowiednią barwą, stwarza to inwestorom i projektantom niemal nieograniczone możliwości aranżacji elewacji i wnętrz budynków. Gładkie powierzchnie sprawdzą się idealnie w przypadku nowoczesnych elewacji. Zastosowanie chłodnych barw, takich jak czerń, grafit lub biel, a do fugowania cienkiej spoiny dobranej do koloru cegły to rozwiązanie dla amatorów współczesnej architektury. Ściana z cegły łupanej, dzięki grze światła, przyciągnie wzrok, stanowiąc jednocześnie dokonały kontrast dla innych, zestawionych z nią elementów. Cegły i płytki piaskowane lub ręcznie formowane pozwolą na uzyskanie efektu starego muru.

 

Efektowne połączenie cegły klinkierowej i nowoczesnych mebli. Roben
Efektowne połączenie cegły klinkierowej i nowoczesnych mebli.

Jeszcze format i wiązanie

W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, możemy zdecydować się na kilka formatów cegieł i płytek. Uniwersalny, standardowy rozmiar NF (240/115/71 mm) dobrze prezentuje się zarówno na większych, jak i mniejszych powierzchniach i nadaje się do różnych wiązań. Możemy jednak wybrać cegły węższe i dłuższe, o zwiększonym lub zmniejszonym formacie. Na wygląd ceglanej ściany będzie mieć wpływ również sposób wiązania cegieł, a także grubość i kolor spoiny. Spoina zbliżona odcieniem do klinkieru pozwoli stworzyć jednolitą  powierzchnię, a fuga kontrastująca barwą z materiałem podkreśli cegły w murze. Charakter muru różnicuje też jej grubość – cienka pasuje do nowoczesnych brył, szersza do bardziej tradycyjnych.

 

A może hacjenda w śródziemnomorskim stylu? Zamierzony efekt estetyczny pozwalają uzyskać odpowiednio dobrane cegły na elewacji.  Roben
A może hacjenda w śródziemnomorskim stylu? Zamierzony efekt estetyczny pozwalają uzyskać odpowiednio dobrane cegły na elewacji. 

W parze z estetyką, muszą iść wysokie parametry techniczne

Cegły lub płytki klinkierowe gwarantują nie tylko osiągnięcie zamierzonego, pięknego efektu estetycznego. Nie należy zapominać o ich doskonałych parametrach technicznych, dzięki którym są odporne na mróz i szkodliwe działanie innych czynników atmosferycznych, mają trwały, nieblaknący kolor, trudno je uszkodzić mechanicznie i mają niską nasiąkliwość. W takich rozwiązaniach konstrukcyjnych jak ściana trójwarstwowa są jednym z czynników decydujących o odpowiedniej termoizolacyjności budynku.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły