Artykuł Dodaj artykuł

Stolarka dopasowana do potrzeb

Nowoczesne okna i drzwi są „przyjazne" dla użytkownika, gwarantują bezpieczeństwo oraz komfort obsługi. Znaczący wpływ na ich walory estetyczne i użytkowe mają akcesoria.

Nowoczesne okna i drzwi są „przyjazne" dla użytkownika, gwarantują bezpieczeństwo oraz komfort obsługi. Znaczący wpływ na ich walory estetyczne i użytkowe mają akcesoria. Ich zastosowanie zwiększa funkcjonalność stolarki otworowej i sprawia, że staje się ona lepiej dopasowana do naszych potrzeb.

Akcesoria stanowią uzupełnienie podstawowej oferty stolarki otworowej i pozwalają na wyeliminowanie niedogodności związanych z codziennym użytkowaniem okien i drzwi. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań sprawia, że akcesoria  nie tylko w „dyskretny" sposób wspomagają funkcjonowanie okien i drzwi, ale mogą nawet poprawić ich wygląd.

Swoboda obsługi

Akcesoria powinny być przede wszystkim dostosowane do naszych potrzeb. Niezwykle istotne jest zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza wewnątrz budynku. Funkcjonalnym rozwiązaniem ułatwiającym swobodne „sterowanie" oknem lub drzwiami oraz wietrzenie pomieszczeń jest specjalny hamulec umieszczony w klamce – Dostępny w naszej ofercie, sterowany klamką hamulec rozwarcia umożliwia wygodne zablokowanie otwartych okien lub drzwi balkonowych w dowolnym położeniu od 15° do 90° – mówi Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okien i drzwi Roto, producenta okuć do stolarki okiennej i drzwiowej, firmy zrzeszonej w Związku POiD  – Zamiast więc przystawiać okno czy drzwi balkonowe doniczką z kwiatami, możemy łatwo je zablokować w dogodnej dla nas pozycji. Wystarczy przekręcić klamkę do dołu, żeby otwarte skrzydło zostało zatrzymane i wytrzymało nawet silne podmuchy wiatru – dodaje ekspert.

Roto ma w swojej ofercie także inne akcesoria, umożliwiające wygodną obsługę stolarki otworowej. W przypadku drzwi balkonowych dobrze sprawdzi się zatrzask magnetyczny, który będzie pomocny przy każdorazowym wyjściu na balkon. Specjalny magnes skutecznie przytrzyma drzwi i sprawi, że będą się one domykać niemal samoczynnie po dotknięciu do ościeżnicy.

Zatrzask nie ulega zużyciu i może być z powodzeniem instalowany na już zamontowanej stolarce. Zarówno w nowych, jak i już istniejących oknach możemy wykorzystać amortyzator okienny. Zapobiega on zatrzaskiwaniu się okien z pozycji uchylnej, zapewniając ciche i delikatne zamykanie skrzydła.

Estetyka w każdym detalu

Dzięki odpowiedniemu „wpasowaniu" w konstrukcję okien i drzwi, akcesoria mogą w niemal niewidoczny sposób wspierać ich funkcjonowanie. Dodatkowe wyposażenie stolarki otworowej, oprócz tego, że poprawia komfort obsługi, może pełnić funkcję dekoracyjną. Przykładem takiego rozwiązania jest modna klamka. – Nasza klamka nie tylko steruje mechanizmem okucia, a więc „sercem" całego okna, ale może także korzystnie wpływać na estetykę konstrukcji.

Wyróżnia się eleganckim wyglądem i minimalizmem, nawiązując do aktualnych trendów wzornictwa – komentuje Andrzej Wróblewski – Klamka wyposażona jest w zakrytą rozetkę i elementy ozdobne po bokach z możliwością wyboru koloru, co pozwala na jej dopasowanie do charakteru pomieszczenia. Dostępna jest w 6 wersjach, m.in. w wersji do drzwi balkonowych, zamykanej na klucz czy blokowanej przyciskiem – podsumowuje.

– Większość akcesoriów stolarki otworowej bez problemu można dopasować do już zamontowanych okien i drzwi. Dzięki temu zyskujemy prosty sposób na zwiększenie funkcjonalności użytkowanych konstrukcji – tłumaczy Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, organizacji zrzeszającej producentów, dystrybutorów i dostawców stolarki budowlanej

– Mnogość dostępnych rozwiązań z zakresu akcesoriów powoduje, że wyposażone w nie wyroby znacznie różnią się od swoich „podstawowych" wersji – uzupełnia. Przy wyborze dodatkowego wyposażenia warto zwrócić uwagę na renomę producenta i posiadane przez niego certyfikaty. Przydatne będzie np. sprawdzenie strony internetowej danej firmy. Z zapytaniem można się też zwrócić do Związku POiD, który firmuje sprawdzone rozwiązania o wysokiej jakości. Wybór akcesoriów uznanych producentów, wykorzystujących najnowsze technologie przekłada się na wysokie parametry wyrobu i satysfakcję z jego użytkowania.

Podobne artykuły