Artykuł Dodaj artykuł

Po czym chodzić w szkole i przedszkolu?

Miesiące wakacyjne to czas, w którym zarządzający szkołami i przedszkolami często decydują się na remonty, nierzadko obejmują one również podłogi.

Miniporadnik o wyborze wykładzin do placówek edukacyjnych

Logo Coniveo

Miesiące wakacyjne to czas, w którym zarządzający szkołami i przedszkolami często decydują się na remonty, nierzadko obejmują one również podłogi. Jakie podłoże wybrać, na jakie cechy produktu zwracać uwagę, jakie rodzaje wykładzin sprawdzą się w różnych typach pomieszczeń? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w poniższym tekście.

Po czym chodzić w szkole i przedszkolu? Coniveo

Wciąż zdarza się, że ze względu na ograniczanie kosztów zarządzający placówką oświatową decydują się na wybór wykładziny przeznaczonej do użytku domowego. Jednak taki produkt nie sprawdza się w przypadku intensywnego użytkowania. „Szkoła i przedszkole są obiektami użyteczności publicznej, dlatego kiedy zarządzający nimi decydują się na remont, powinni zwrócić uwagę, aby wybierane przez nich materiały budowlane spełniały wymogi stawiane przez prawo i służyły przez długi czas” – mówi Tomasz Urbański, prezes Coniveo.

Atesty i normy

Wykładziny stosowane w obiektach użyteczności publicznej muszą posiadać wymagane prawem atesty. Zalicza się do nich Deklarację Zgodności CE – czyli dokument zaświadczający o zgodności produktu z normami Unii Europejskiej, atest na trudnozapalność – potwierdzający, że podczas ewentualnego pożaru ogień nie będzie się rozprzestrzeniał po wykładzinie, a paląca się wykładzina nie będzie wydzielała trujących oparów, atest higieniczny wydawany przez Państwowy Instytut Higieny oraz certyfikat antypoślizgowości  - Dynamiczny Współczynnik Tarcia. Zastosowanie wykładzin, które spełniają powyższe normy sprawi, że będą służyły nam przez lata i unikniemy problemów w przypadku kontroli inspektorów BHP.

Walory zdrowotne i użytkowe

Wykładzina w szkole i przedszkolu codziennie jest poddawana nie lada testom na wytrzymałość – szuranie, bieganie, przesuwanie mebli – to czynności wielokrotnie wykonywane przez dzieci i młodzież. Dlatego należy zwrócić uwagę na to, żeby wybierane przez nas podłoże cechowała odporność na zabrudzenia i możliwość łatwego czyszczenia. Dlatego w pomieszczeniach narażonych najczęściej na zabrudzenia, takich jak korytarze, łazienki oraz sale lekcyjne w szkołach dobrze sprawdzi się wykładzina PVC. Nie oznacza to, że podłoże będzie monotonne – na rynku dostępne są materiały, które umożliwiają ułożenie dowolnych wzorów na podłodze.
Natomiast w przedszkolu, w sali, w której dzieci bawią się na podłodze warto wybrać wygodniejsze, miękkie materiały. W takim przypadku dobrze sprawdzi się przyjemna w dotyku wykładzina pętelkowa. Najlepiej wybrać taką, która jest wyposażona w specjalny podkład. Dzięki temu podłoże będzie miękkie i odporne na przedostawanie się kurzu z posadzki oraz wnikanie zabrudzeń pod wykładzinę.

Nauka przez zabawę

O ile w szkolnych salach lekcyjnych kolory i wzory wykładziny podłogowej nie powinny rozpraszać uczniów, o tyle w przypadku przedszkoli jest odwrotnie. Warto zastosować tutaj materiały o różnorodnej fakturze i kolorach. Dobrze sprawdzą się w tym przypadku tzw. płytki dywanowe, które umożliwiają stworzenie oryginalnych wzorów na podłodze. Od tzw. szachownicy, poprzez ciekawe wzory, do wyznaczenia stref komunikacyjnych, czy zabawy i nauki. Dodatkową zaletą płytek jest możliwość wymiany fragmentu wykładziny w przypadku zabrudzenia lub uszkodzenia.

Więcej informacji na temat wykładzin do placówek edukacyjnych można znaleźć na stronie: www.coniveo.com.pl w zakładce „wykładziny”.

Podobne artykuły