18-07-2013, 00:00
![]() |
Grill, taras z desek, słoneczne letnie popołudnie, nagła zmiana pogody i ulewny deszcz. Brzmi znajomo? Ostre słońce na przemian z deszczem mogą zniszczyć drewno, jeśli nie będziemy stosować odpowiednich preparatów do jego pielęgnacji. Drewniane meble wystarczy chować pod zadaszenie, ale naturalna zewnętrzna podłoga musi wytrzymać zmienne warunki pogodowe.
![]() |
Lato sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, odpoczywaniu na tarasie i korzystaniu ze słońca. Zbyt długi kontakt z piekącymi promieniami może zaszkodzić naszej skórze i należy zabezpieczyć się przed ich szkodliwym działaniem. Podobnie jest w przypadku drewna. Jest to surowiec naturalny, a słońce i deszcz nie pozostają bez wpływu na jego kondycję.
Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać jest sprawdzenie tarasowych wkrętów, które mogły się poluzować. To samo dotyczy drewnianych ławek i innych mebli, jeśli nie były schowane pod zadaszeniem. Podczas jesieni i zimy, na skutek opadów, deski pęcznieją, wiosną zaś wysychają na słońcu, co może powodować osłabienie połączeń między poszczególnymi częściami. Po ponownym skręceniu desek tarasowych czy drewnianych mebli ogrodowych, można przystąpić do olejowania.
![]() |
Olejowanie
Drewniany taras czy meble ogrodowe są narażone na negatywny wpływ czynników atmosferycznych, co powoduje szarzenie drewna czy nawet rozwój niszczących jego strukturę grzybów. Aby temu zapobiec, przynajmniej raz w roku należy przeprowadzić olejowanie powierzchni drewnianych. Zabieg ten znacznie opóźni naturalny proces patynowania drewna. Utrzyma także na dłużej jego kolor, blaknący w słońcu.
- Olej przeznaczony do pielęgnacji drewna nakłada się szerokim pędzlem na oczyszczoną z piasku i kurzu powierzchnię. Preparat tego typu tworzy warstwę ochronną przed wnikaniem wilgoci – tłumaczy ekspert firmy Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe, Katarzyna Wątor. Nałożenie warstwy oleju jest najprostszym i najstarszym sposobem konserwacji drewnianej powierzchni. Jest także metodą wygodną, ponieważ olej wnika głęboko w strukturę drewna i nie pozostawia dodatkowej warstwy na jego powierzchni. Olej jako środek konserwujący ma jednak wady: nie chroni przed wnikaniem tłustych plam, które stają się niemożliwe do usunięcia. Z jego pomocą nie zmienimy także koloru deski.
![]() |
Lakier, lazura czy bejca?
Producenci preparatów do drewna prześcigają się w pomysłach. Do wyboru mamy bejce, lazury lub lakiery. Lazura nadaje kolor, ale nie zakrywa struktury drewna, słojów i sęków. Jest odporna na większość popularnych zabrudzeń. Bejca zwiększa odporność desek na wpływ warunków atmosferycznych, a nałożona warstwa tego środka pozwala na całkowitą zmianę koloru drewna. Lakier natomiast jest trwałą, elastyczną powłoką, która podkreśla kolor drewna i zapobiega zmianom jego odcienia. Istnieją także preparaty łączące właściwości bejc, lakierów i lazur.
Jeśli decydujemy się na taras z desek, musimy wziąć pod uwagę, że utrzymanie jego wyglądu i właściwości wymaga regularnych zabiegów. Gra zdecydowanie jest warta świeczki, gdyż zadbane drewno posiada naturalny urok. Dostępne na rynku preparaty pielęgnacyjne pomogą sprostać wymaganiom tego surowca i długo cieszyć się jego pięknem.
Podobne artykuły
Komentarze