Artykuł Dodaj artykuł

Wszystko o cegle. Fakty i mity

Cegła to materiał znany budownictwu od setek lat, a jednak nadal spotyka się na jego temat wiele rozbieżnych opinii. Które z nich należy włożyć między bajki, a co zgadza się z prawdą?

Cegła to materiał znany budownictwu od setek lat, a jednak nadal spotyka się na jego temat wiele rozbieżnych opinii. Które z nich należy włożyć między bajki, a co zgadza się z prawdą?
 

Dzisiejsza cegła
to nie tylko odcienie czerwieni
fot. Röben

Cegła występuje głównie w odcieniach czerwieni – FAŁSZ

Wielu osobom cegła kojarzy się z czerwoną, charakterystyczną dla wypalanej gliny barwą. W przeszłości faktycznie był to faktycznie jedyny dostępny wariant ceramiki, ale w ostatnich dziesięcioleciach zaszły w tym względzie istotne zmiany. Dzięki nowoczesnym technologiom oraz odkrywaniu nowych złóż gliny, dziś cegły mogą być m.in. żółte, pomarańczowe, brązowe, antracytowe, granatowe, szare czy czarne. Co więcej, cegły glazurowane dostępne w ofercie niektórych producentów klinkieru mienią się wszystkimi odcieniami tęczy.

Na rynku są również tak wyjątkowe propozycje, jak cegły śnieżnobiałe, których kolor powstał w sposób naturalny (jest wynikiem obecności kaolinitu w składzie gliny). Jeśli do bogatego wachlarza kolorów dodamy wielość faktur oraz wymiarów produktów z klinkieru, okaże się, że cegła XXI wieku daje ogromne możliwości architektonicznej kreacji.

Cegłę można zastosować we wnętrzu - PRAWDA

Przekonanie, że klasyczne materiały budowlane, takie jak cegły, można stosować tylko przy wznoszeniu ścian, powoli odchodzi już w niepamięć. Coraz częściej spotyka się więc klinkier w aranżacji pomieszczeń. Jest to pomysł oryginalny i doskonale sprawdzający się w różnego rodzaju wnętrzach – nie tylko  loftach. Cegłami można wykończyć kominek lub wybudować z nich np. regał na książki. Oprócz zastosowania w architekturze wnętrz, klinkier znakomicie nadaje się też do przestrzeni wokół domu, m.in. do wykonania elementów małej architektury, takich jak ogrodzenie, miejsce grillowe czy ławka.

Cegła jest droga - FAŁSZ

W powszechnej świadomości funkcjonuje przekonanie, że klinkier to materiał drogi. Nie jest to do końca prawda. Na początku inwestycji koszt zakupu cegieł może być wyższy od alternatywnych materiałów, np. tynku, ale na dom należy patrzeć jak na inwestycję długoterminową - często służy on przecież kilku pokoleniom. Cegieł nie niszczy deszcz ani mróz, są też odporne na uszkodzenia mechaniczne, więc nie wymuszają żadnych dodatkowych wydatków eksploatacyjnych. Natomiast tynk wymaga malowania średnio co ok. 4-7 lat, nie mówiąc o uzupełnianiu ubytków, odprysków i innych nierówności powierzchni, które w przypadku zastosowania tego materiału są nieuniknione. Jeśli weźmiemy pod uwagę ok. 80 lat użytkowania domu, nietrudno policzyć oszczędności wynikające z zastosowania klinkieru. Same cegły też mogą okazać się tańsze niż się spodziewaliśmy. Przykładowo, koszt jednego metra kwadratowego cegieł klinkierowych czerwonych marki Röben w formacie NF to około 100 zł brutto.

Cegły klinkierowe  to dobra
inwestycja długoterminowa
fot. Röben

Cegła klinkierowa jest trwała - PRAWDA

Cegły klinkierowe charakteryzują się wyjątkowo wysoką odpornością na uszkodzenia zewnętrzne oraz, co ma ogromne znaczenie w naszym klimacie, na działanie warunków atmosferycznych. Wyroby z klinkieru są odporne na niskie temperatury, korozję biologiczną oraz wilgoć, ponieważ ich nasiąkliwość nie przekracza 6%.

W parze z trwałością samego materiału idzie niezmienność jego barw - elewacja, ogrodzenie czy inne wykonane z klinkieru elementy nie blakną pod wpływem promieni słonecznych. Cegły charakteryzują się też bardzo wysoką wytrzymałością na ściskanie.

Cegłę należy zaimpregnować - FAŁSZ

Elewacja może łączyć
kilka kolorów cegieł
fot. Röben

Poprawnie wykonana elewacja z klinkieru nie wymaga impregnacji. Ze względu na bardzo niską nasiąkliwość, klinkier nie wchłania trwale wilgoci ani brudu. Musimy jednak wcześniej zadbać o rzetelne wykonawstwo. Najważniejsze jest to, żeby nie dopuścić do zawilgocenia cegieł przed, w trakcie ani bezpośrednio po zakończeniu prac murarskich, a także aby zastosować specjalną fugę do klinkieru, bez wapna. Te zabiegi pozwolą nam uniknąć brzydkich białych zacieków, zwanych wykwitami. Aby cegły były czyste i piękne jak zaraz po wymurowaniu, wystarczy, że zmyjemy je czystą wodą za pomocą myjki ciśnieniowej. Tę pracę może też za nas wykonać deszcz.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły