Artykuł Dodaj artykuł

Eko_logiczny dom przebojem targów Budma

Modelowy dom eko_logiczny zbudowany z materiałów firmy Wienerberger był jedną z głównych atrakcji trwających w Poznaniu Targów Budownictwa Budma 2012. Dzięki specjalnie wybudowanej w tym celu konstrukcji zwiedzający mogli poznać m.in. praktyczne zastosowanie nowoczesnych, ekologicznych pustaków Porotherm.

Modelowy dom eko_logiczny zbudowany z materiałów firmy Wienerberger był jedną z głównych atrakcji trwających w Poznaniu Targów Budownictwa Budma 2012. Dzięki specjalnie wybudowanej w tym celu konstrukcji zwiedzający mogli poznać m.in. praktyczne zastosowanie nowoczesnych, ekologicznych pustaków Porotherm.

W ciągu czterech dni stycznia Poznań stał się europejską stolicą budownictwa. Targi odwiedziło ponad 50 tys. zwiedzających, wśród których byli nie tylko specjaliści z branży – architekci, inżynierowie budownictwa, przedstawiciele firm wykonawczych i handlowych, ale także prywatni inwestorzy. W trakcie Międzynarodowych Targów Budownictwa Budma 2012, jak co roku, odbyło się wiele ciekawych wydarzeń, m.in. konferencje, konkursy branżowe, szkolenia specjalistyczne oraz pokazy budowania.

W systemie DRYFIX

Jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji targów był modelowy dom eko_logiczny. Budynek, specjalnie wzniesiony na potrzeby targów z  pustaków Porotherm DRYFIX firmy Wienerberger, pokazywał zastosowania tego innowacyjnego materiału w praktyce. Codziennie też odbywały się pokazy w systemie Porotherm DRYFIX. Można było na żywo obejrzeć, jak szybko powstaje czysta i estetyczna ściana wymurowana na sucho. Zaprawa w piance, nakładana na kolejne warstwy pustaków przy pomocy pistoletu, umożliwia wykonywanie prac wznoszeniowych nawet zimą, w temperaturze do -5 stopni Celcjusza. Zarówno w pokazach, jak i do budowy modelowego domu energooszczędnego użyto pustaków Porotherm 44 EKO+ DRYFIX idealnych do budowy ceramicznej ściany jednowarstwowej niewymagającej docieplenia. Natomiast do wzniesienia jednej ze ścian wewnętrznych posłużyły pustaki Porotherm 25/37.5 AKU, dedykowane dla pomieszczeń wymagających jednocześnie podwyższonej izolacyjności akustycznej i termicznej.

Drugiego dnia targów przedstawiciel firmy Wienerberger odebrał wyróżnienie dla pustaków Porotherm 44 DRYFIX. Instytut Techniki Budowlanej (ITB) przyznał produktowi Deklaracje Środowiskową II typu „EKO ITB – przyjazny wyrób”. Dokument ten opracowano zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO 14021:2002. Potwierdza on, że produkt wolny jest od substancji szkodliwych i niebezpiecznych. Oznakowanie to gwarantuje istotne właściwości ekologiczne materiału budowlanego i jego ograniczony do minimum negatywny wpływ na środowisko.

Tego samego dnia przedstawiono, w trakcie panelu przeznaczonego dla architektów, rezultaty prac projektowych prestiżowego kompleksu wielofunkcyjnych budynków, które zostaną wymurowane za pomocą pustaków Porotherm. Pionierski projekt urbanistyczny nazwany „Wizje architektury jutra” powstanie w Pobiedziskach, miasteczku nieopodal Poznania. Planowane jest tam stworzenie m.in. mieszkań odpowiadających potrzebom zarówno rodzin wielodzietnych, jak i osób starszych. Ma to uświadomić społeczeństwu, że istnieje możliwość stworzenia kompleksu obiektów, które będą wspierały koegzystencję pokoleń opartą na harmonijnych relacjach rodzin i osób samotnych, młodych i starszych, a także „integracji, obustronnej pomocy, wymiany doświadczeń i budowania społecznych więzi oraz płaszczyzny wzajemnego poszanowania”.

Koramic partnerem dekarzy

W trakcie targów miały miejsce ważne wydarzenia dla polskiego dekarstwa. Przez dwa dni młodzi dekarze walczyli o tytuł Mistrzów w swojej kategorii dachowej. Firma Wienerberger, która była Partnerem Strategicznym VI Mistrzostw Polski Młodych Dekarzy, na potrzeby eliminacji dostarczyła dachówkę Karpiówkę marki Koramic wraz z akcesoriami dachowymi KoraTech®.

Na zakończenie zmagań odbył się uroczysty XI Kongres Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, w trakcie którego Prezes Światowej Federacji Dekarskiej IFD Piet Jacobs przekazał na ręce Prezesa Zarządu Głównego PSD Michała Olszewskiego pełną dokumentację w zakresie europejskich zaleceń wykonawczych. Odbyło się również wręczenie nagród dla zwycięskich ekip młodych dekarzy, które w listopadzie 2012 r. na międzynarodowych mistrzostwach w Lucernie będą reprezentować polskich rzemieślników.

Praktyczne zastosowanie produktów marki Koramic można było także podziwiać przez cały czas trwania targów na nowoczesnym eko_logicznym domu modelowym, którego dach pokryty został płaską ceramiczną dachówką Actua 10. Pod nią ułożono wybrane akcesoria systemowe KoraTech® – membranę dachową KoraTech® Classic Plus, a także taśmę wentylacyjną oraz uszczelniającą kalenicę i grzbiet dachu KoraTech® FlexiRoll.

Podobne artykuły