Artykuł Dodaj artykuł

BADANIA POTWIERDZAJĄ – WYLEWKA ANHYDRYTOWA AGILIA™ SOLS A NAJLEPSZA W SWOJEJ KLASIE

Lafarge – wiodący producent materiałów budowlanych na świecie – zrealizował badania termowizyjne mające na celu porównanie efektywności przewodnictwa cieplnego tradycyjnego jastrychu cementowego oraz wylewki anhydrytowej Agilia™ Sols A.

Lafarge – wiodący producent materiałów budowlanych na świecie – zrealizował badania termowizyjne mające na celu porównanie efektywności przewodnictwa cieplnego tradycyjnego jastrychu cementowego oraz wylewki anhydrytowej Agilia™ Sols A. Wyniki jednoznacznie pokazały, że wylewka marki Lafarge jest wiodącym na rynku produktem przeznaczonym do systemów wodnego ogrzewania podłogowego. Rezultaty pomiaru zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej w dniu 21 września w Warszawie.

Badanie zostało zrealizowane na inwestycjach w Poznaniu (Strzeszyn Grecki) oraz w Wolsztynie i polegało na porównaniu powierzchni – z systemem podłogowego ogrzewania wodnego – zalanej klasycznym jastrychem cementowym oraz innowacyjną wylewką anhydrytową Agilia™ Sols A marki Lafarge. Pomiar, zrealizowany kamerą Flir T640, o rozdzielczości 640x480 i czułości termicznej 50mK w technice termografii pokazał, że wylewka Lafarge cechuje się niespotkanymi dotąd, wśród produktów w swojej klasie, właściwościami przewodzenia ciepła, jednocześnie pozwalając na wykonanie cieńszej i doskonale równej powierzchni.

Fot. Lafarge
Porównanie przewodnictwa ciepła płaszczyznowego systemu ogrzewania wodnego na powierzchni pokrytej jastrychem cementowym i anhydrytowym Agilia™ Sols A

Agilia™ Sols A dzięki bardzo wysokiemu współczynnikowi przewodności cieplnej znacząco podnosi wydajność ogrzewania w domu. Może być ona nawet dwukrotnie większa niż w przypadku tradycyjnych jastrychów cementowych. Niska porowatość i zwarta struktura wylewki znacząco wpływają na stopień przewodzenia ciepła i oddawania go pomieszczeniu.

Fot. Lafarge
Badanie termowizyjne
powierzchni z jastrychem
cementowym
Fot. Lafarge
Badanie termowizyjne
powierzchni z jastrychem
anhydrytowym Agilia™ Sols A

Pierwsze badanie było przeprowadzone na inwestycji, gdzie został zamontowany system podłogowego ogrzewania wodnego. Uruchomienie instalacji nastąpiło 3 dni przed przeprowadzeniem pomiaru, a temperatura przewodów grzewczych wynosiła 50°C. Wyniki pokazały, że tradycyjny jastrych cementowy bardzo nierówno przewodzi ciepło, które swoją maksymalną moc przekazuje tylko bezpośrednio na rurą, stopniowo (średnio o 10°C na sekcję) zmniejszając jego oddawanie im dalej od źródła ciepła, czyli przewodu wodnego ogrzewania podłogowego.

Z kolei drugi pomiar termowizyjny został przeprowadzony na podłodze z wylewka anhydrytową Agilia Sols A. Także tutaj uruchomienie instalacji nastąpiło 3 dni przed przeprowadzeniem pomiaru, a temperatura przewodów grzewczych wynosiła 40°C. Badanie jednoznacznie pokazuje, że doskonałe przewodnictwo cieplne produktu gwarantuje jego równomierny rozkład i oddawanie na całej swojej powierzchni. Specjalna konsystencja Agilii™ Sols A, która zapewnia doskonałe pokrycie instalacji grzewczej, sprawia, że ciepło jest szybciej oddawane do wnętrza. Wysoka wytrzymałość pozwala również na wylanie o połowę cieńszej warstwy na instalację grzewczą w porównaniu do jastrychu cementowego.

Zaproszeni do współpracy eksperci zwrócili również uwagę na wysoki stopień płynności oraz doskonałe właściwości samopoziomujące produktu gwarantujące równe wykończenie każdej powierzchni. Ponadto, zastosowanie wylewki Agilia™ Sols A, dzięki bardzo niskiemu współczynnikowi rozszerzalności cieplnej, pozwala na wykonanie nawet 300 m2 powierzchni z ogrzewaniem podłogowym bez konieczności wykonania dylatacji. Podczas gdy robienie poprzecznych szczelin dylatacyjnych jest niezbędne w przypadku tradycyjnych podkładów cementowych ze wyglądu na duże ryzyko wystąpienia pęknięć.

Prawidłowość wykonania wszystkich pomiarów potwierdziła pracownia badań i analiz termograficznych TERMOENERGIA.

Informacje o produkcie:

Agilia™ Sols A to innowacyjna energooszczędna wylewka  podłogowa na bazie płynnego jastrychu anhydrytowego. Podkład jest samopoziomujący. Bardzo wysoki stopień płynności pozwala uzyskać gładką powierzchnię i zapewnia idealne otulenie instalacji ogrzewania podłogowego. Wysokie parametry wytrzymałościowe pozwalają na zmniejszenie nawet o połowę grubości wylewanej warstwy – minimalna grubość wylewki to tylko 35 mm. Produkt powstał z myślą o posadzkach z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Bardzo wysoki współczynnik przewodzenia ciepła λ – 1,6-2,0 [W/m*K] i niska porowatość, pozwalająca na bardzo efektywne oddawanie ciepła pomieszczeniu, co  zapewnia znaczącą oszczędność kosztów i energii. Bardzo niski współczynnik rozszerzalności cieplnej – ok. 0,012 [mm/m*K]  pozwala na wylewanie  300 m² posadzki na ogrzewanie podłogowe bez konieczności  wykonywania poprzecznych dylatacji. Produkt dostępny jest w wybranych wytwórniach betonu Lafarge i dostarczany w betonomieszarce bezpośrednio na plac budowy. Sterowany komputerowo proces produkcji gwarantuje otrzymanie produktu o najwyższej jakości.  Wylewka daje możliwość chodzenia po powierzchni po ok. 2 dniach, możliwość rozpoczęcia dalszych prac budowlanych po ok. 2-4 dniach oraz możliwość rozpoczęcia ogrzewania podłogowego po ok. 7 dniach.

Cena od: 495 PLN brutto/m3

Finalna cena produktu uzależniona jest od ilości i miejsca dostawy.
Minimalna ilość zamówienia wynosi 1 m³ (co odpowiada ok. 25 m² wylewki o grubości 4 cm).

Szczegółowe informacje na temat wylewki anhydrytowej Agilia™ Sols A oraz o lokalizacjach w których można zamawiać produkt dostępne są na stronie internetowej producenta: www.lafarge.pl

Dane techniczne Agilia Sols A:

  • Współczynnik przewodzenia ciepła λ –1,6 -  2,0 [W/m*K]
  • Współczynnik rozszerzalności cieplnej – ok. 0,012 [mm/m*K]
  • Produkt niepalny – klasa materiału budowlanego A1
  • Gęstość objętościowa – 2200 ±100 kg/m3
  • Parametry wytrzymałościowe na zginanie – od 4MPa do 7MPa - nie wymaga zbrojenia
  • Parametry wytrzymałościowe na ściskanie – od 20MPa do 40MPa

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły