Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Ukryte w ścianie – instalacje podtynkowe w łazience

Łazienka bez widocznych rurek, zaworów czy podłączeń? Tak, to możliwe. Sposobem na ukrycie wszelkich elementów hydraulicznych jest instalacja podtynkowa.

Łazienka bez widocznych rurek, zaworów czy podłączeń? Tak, to możliwe. Sposobem na ukrycie wszelkich elementów hydraulicznych jest instalacja podtynkowa.

Czego oczy nie widzą…

fot.deante.jaguar.3671.251110.jpg
Fot. Deante Jaguar

W nowoczesnych, eleganckich łazienkach zależy nam na tym, aby wszystkie zbędne podłączenia oraz rury schowane były w ścianie i tym samym niewidoczne dla naszych oczu. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie baterii natryskowych lub wannowych wykonanych w wersji podtynkowej wraz z elementami uzupełniającymi, takimi jak głowice, wylewki i dysze natryskowe.

- Zastosowanie baterii podtynkowej jest najlepszym z możliwych rozwiązań w niewielkich pomieszczeniach – mówi Katarzyna Dietrich z firmy Deante. – Całość baterii umieszcza się w ścianie, oszczędzając miejsce na zewnątrz, gdzie widoczna jest jedynie rozeta maskująca wraz z dźwignią regulatora ciepłej i zimnej wody.

Wszystkie rury poprowadzone są w ścianach i suficie, a poszczególne elementy instalacji znajdują się tam, gdzie będą najbardziej wydajne, dostępne i funkcjonalne.

Rodzaj i rozmieszczenie pozostałych elementów, na przykład wylewki, główki natrysku, słuchawki prysznicowej czy dysz do hydromasażu, dopasowuje się do miejsca montażu baterii i preferencji użytkowników. Inny zestaw sprawdzi się w kabinie prysznicowej, a inny nad wanną. W obu miejscach zestawy mogą być mniej lub bardziej rozbudowane.

Moda i funkcjonalność

Stosowanie rozwiązań podtynkowych to nie tylko oszczędność miejsca, tak bardzo cennego w małych łazienkach, lub niewielkich gabarytowo kabinach prysznicowych. To także wygoda obsługi połączona z łatwością utrzymania takich baterii w czystości. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia mody.

Wybór baterii podtynkowych pozwala na stworzenie prawdziwie surowego wnętrza łazienki, bazującego na minimaliźmie formy, w której najważniejsza jest prostota. Ta estetyka wpisuje się także w inne style. Pomału posiadanie spłuczki i rurek w widocznym miejscu przestaje być modne.

Do tego bogactwo elementów składowych, które możemy wykorzystać przy budowaniu indywidualnej instalacji, pozwala na aranżowanie wnętrza łazienki w sposób nietuzinkowy. Daje nam to swobodę w podejmowaniu decyzji o umieszczeniu poszczególnych elementów takich jak deszczownia, zestaw natryskowy, dysza czy wylewka wannowa lub natryskowa. Jedynie wyobraźnia i przestrzeń, jaką mamy do zagospodarowania, ograniczają nasze aranżacyjne pomysły.

W przypadku instalacji podtynkowej bezpiecznie jest kupować wszystkie elementy u jednego producenta. Wtedy możemy mieć pewność, co do wysokiej jakości poszczególnych elementów pod względem funkcjonalności, wyglądu i sprawnego działania. Ważne jest, aby każdy element podtynkowy był szczelny i trwały. Szczególnie dotyczy to baterii, która umieszczona w ścianie, przykryta glazurą czy płytą gipsową musi działać niezawodnie przez wiele lat.

Podobne artykuły